obligo gazowe

O rynkach gazu: Polska, Europa, USA

medium_gas-eu-usa-markets-shell2014A.jpgRynek amerykański jest bardzo rozdrobniony, przede wszystkim po stronie dostawców - 5 największych amerykańskich firm, wśród nich takie potęgi jak Exxon - dostarczają na rynek zaledwie 20% gazu, gdy w Europie dwóch dostawców (i to zewnętrznych) ma w ręku połowę zużywanego gazu.

Obligo jest za wysokie

Na rynku niemieckim przez przeprowadzono program gas-release, w którym koncern E.ON wprowadzał na rynek dla konkurentów corocznie ponad 3 mld m sześc. surowca, ale trzeba pamiętać, że E.ON jest 6 razy większym podmiotem niż PGNiG.

Obligo gazowe jak siodło dla krowy

Biznes-Alert-logo.pngO "sukcesji generalnej": Wprowadza się instytucję prawna, która również w energetyce była konieczna. Również wtedy wprowadzono ją po głównej ustawie, w ostatniej chwili. Więc w powtarzaniu błędów i wprowadzaniu przedziwnych ustaw nasi legislatorzy osiągają powoli mistrzostwo. Szczerze mówiąc, wolałbym żeby w czym innym specjalizowali.

Na ratunek dla obligo

Bez tej poprawki realizacja tzw. obliga giełdowego groziła rozpętaniem... ponad 6 milionów problemów. Każde gospodarstwo domowe musiałoby zaakceptować zmianę umowy sprzedaży gazu dla każdej kuchenki.

Mieszamy modele rynku gazu (BiznesAlert)

Biznes-Alert-logo.png- PGNiG, aby realizować obowiązek sprzedaży własnego gazu na giełdzie, a jednocześnie wywiązywać się z umów na dostawy tego samego paliwa odbiorcom, będzie musiało oferować go przez jedną spółkę, a kupować przez drugą.

PGNiG - inwestycje, obligo i Katar

Powołany z końcem grudnia zarząd PGNiG musi też zmagać się z obligiem giełdowym. Przepisy nakazują spółce sprzedawać gaz poprzez Towarową Giełdę Energii. W ubiegłym roku (obligo obowiązuje od września) miało to być minimum 30 proc. produkcji, czyli ok. 1,6 mld m3. W tym – aż 40 proc., czyli nawet 6 mld m3. W 2013 r. PGNiG nie wypełniło obliga, bo na TGE nie ma wystarczającego popytu.

Subscribe to obligo gazowe