Nord Stream pracuje na 107% mocy

6

Rurociąg Nord Stream przesłał w 2019 r. 58,8 miliarda m3 gazu, o 3,8 mld m3 więcej niż znamionowe moce rurociągu.

W rekordowych przesyłach nie przeszkodziła 2-tygodniowa przerwa techniczna w lipcu.

Przesył taki mógł zostać osiągnięty dzięki odblokowaniu w lipcu 2017 r. rurociągu OPAL, który wcześniej odprowadzając gaz z Nord Stream, mógł użytkować tylko połowę swoich mocy.

„To normalne, moce realne są wyższe niż znamionowe, w sprzyjających warunkach można przesłać jeszcze więcej” – mówią fachowcy.

Nord Stream przesłał od początku swego istnienia 264.1 mld m3 gazu.

6 KOMENTARZE

 1. W rosyjskiej TV fachowiec powiedział, że pchają ponad 60mld m3. I twierdził że max może 70 mld m3.
  Nie wątpliwie takie instalacje mają zapas wytrzymałości. Tylko czy to bezpieczne?
  Jak Pan sądzi, czy przez Ukrainę będzie jakiś tranzyt po uruchomieni NS2. W/w fachowiec stwierdził, że to może być na poziomie ok. 4mld m3.

  • Oczywiście że będzie szedł tranzyt, ale będzie zależny od potrzeb, stałymi kanałami będą Nord Stream 1 + 2 i Jamał (no chyba że nie zechcemy, kontrakt kończy się z tym rokiem).
   Co do możliwości przesyłu. Jeśli było 2 tygodnie przerwy (to 4 procent) więc można powiedzieć że w czasie pracy pracował z circa 111 procentową wydolnością przesyłu.

   Wg mnie jest to całkowicie bezpieczne, zapas mocy w takich instalacjach jest duży i bardziej zleży od sprężarek niż rur.

 2. Nie tylko moc sprężarek i wytrzymałość stali. Na wydajność gazociągu ma wpływ również jakość wykonania oraz zastosowane materiały (wewnętrzna powłoka). Minimalizują one straty spowodowane oporami tarcia, a także ograniczają okresy serwisowe. Ważne jest też ułożenie itd. Z tych powodów sumaryczny wolumenów przesyłanego paliwa gazowego, to nie tylko wynik ciśnienia i rozmiaru rur.

  • Zgoda, jakość tych wszystkich elementów jest ważna. Pytanie tylko, jak została ustalona moc znamionowa przesyłu (55 mld r) i jaki ma zapas bezpieczny. Jak widać po 2018 r. z pewnością jest to więcej niż 10 procent.

 3. Chyba właściciel NS będzie musiał teraz wystąpić powtórnie o zgody środowiskowe. Przed rozpoczęciem inwestycji uzyskał wszystkie zgody na 55 mld m3/rok, ale teraz tłoczy więcej. Czy te zgody są teraz ważne?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here