media

Wyborcza i rurociągowe konfabulacje

medium_Trasy-gazociagow-Syria-Katar-Irak-Iran.jpgJeśli przypatrzymy się się bliżej mapce, to dostrzeżemy źródło, które mówi samo za siebie. To witryna nastawiona na sensacyjność, klikalność, która nie pogardzi "rozważeniem" najdurniejszej teorii, byle kliknęli i przeczytali reklamy. U nas też takie się mnożą.

Miało być o Gazpromie

RDC_logo.png– Gazprom to jest ministerstwo gazu – już nie, teraz spółka akcyjna i nawet z pięćdziesięcioprocentowym udziałem podmiotów innych niż państwo rosyjskie. Dzisiaj jest to największy producent gazu na świecie

- Jaką rolę w geopolityce odgrywa dziś polityka Władimira Putina?...

Prasa papierowa bez następców

medium_Wykres_suma_sprzedazy_dziennikow2.jpgPolska prasa traci błyskawicznie czytelników. W 2014 roku sprzedaż prasy codziennej (wydań papierowych) zmalała o 8,2%. 10 dzienników ogólnopolskich sprzedawało się w nakładzie 848 tys. egzemplarzy - o 6,9% mniej, zaś dzienniki lokalne 462 tys. egz. - o 10,6% mniej. Warto przyjrzeć się tej liczbie - średnio 1,3 miliona Polaków kupuje prasę w kraju o 38 milionach mieszkańców i 30 milionach uprawnionych do głosowania i 15 milionach głosujących. Nawet tej ostatniej kategorii to niecałe 10%.

Z czego żyją gazety?

medium_Media-Wyborcza-dochody-509.jpg Aby być niezależnym i służyć czytelnikom wiarygodną, wysokiej jakości informacją, trzeba także zależeć od niego finansowo. Jak wiadomo, "kto płaci - zamawia muzykę". Pytanie, czy czytelnicy są podstawowym oparciem gazet, czy od nich pochodzą główne dochody? Zobaczmy na przykładzie Gazety Wyborczej, jak kształtowały się dochody ze sprzedaży prasy codziennej.

Upadek prasy

medium_prasa-1994-2013A.jpgWyborcza straciła przez 20 lat 55% swoich czytelników. Rzeczpospolita jeszcze gorzej - z ćwierć miliona ostało się jeno 63 tys. - stracili 74% czytelników. Nawet jeśli dodać konkurujący w tym samym segmencie Dziennik, to daje 54% spadku sprzedaży. Ciężko.

Brytyjczycy przykrócili prasę

british-press_.jpgWielka Brytania to byłe imperium, gdzie prasa odgrywa ogromną rolę, jej wolność jest pilnie strzeżona i uważana za wartość dla kraju. Nie przeszkadza to jednak narzucać reguły gry i nadzoru prasie i mediom przez państwo. Po wielkim skandalu "News of the World" Ruperta Murdocha państwo wzięło się za problem mediów.

Orlen pod skrzydłami Rosniefti, czyli kolejna medialna burza

medium_ORLEN_Rosneft2.jpgPoprzednio za brak rewolucyjnej czujności poleciał minister Budzanowski i prezes Piotrowska Oliwa, a szczególnie Radosław Dudziński, który jako dyrektor handlowy miał „zbyt dobre kontakty z Gazpromem”, czego nie mógł mu podarować minister Sienkiewicz. Jak widać, posiadanie dobrych kontaktów z dostawcą jest w Polsce karane utratą pracy. Jednak w czerwcu Orlen uciekł spod noża. Zarządzanie kryzysowe na wysokim poziomie, błyskawiczna skoordynowana reakcja.

Gazprom w oczach polskich mediów

medium_2012-06_Gazprom-strategie-w Europie-PISM_2.gifW prezentacji nt. Gazpromu i jego strategii w Europie na seminarium w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych poruszyłem także marginalnie sprawę od strony polskiej. W dwóch slajdach przedstawiłem obraz Gazpromu w polskich mediach

Stosunki Bułgaria - Rosja w świetle mediów

bulgaria_russia2.jpgOstatnio energetyczne stosunki Bułgarii z Rosją stały się medialnym przebojem. Wiele gazet, witryn, stacji telewizyjnych donosiło, że... "Bułgaria uniezależnia się od Gazpromu", "Bułgaria nie chce już kupować od Gazpromu", "Bułgarzy chcą zrezygnować z rosyjskiego gazu".

Radosnego Wielkanocnego Alleluja!

Święta Wielkiej Nocy

Na Święta Wielkiej Nocy,

Dzień Zmartwychwstania Pańskiego

Wielu łask Bożych, miłości, szczęścia i radości, zdrowia i wszelkiej pomyślności.

Życzy

Andrzej Szczęśniak

Pages

Subscribe to media