liberalizacja

Brytyjski węgiel i rynek

medium_UK_Coal_Power_Stations.jpgRząd inwestuje w energię odnawialną i nuklearną. Przed elektrowniami węglowymi stoi wyzwanie dyrektywy europejskiej o emisjach przemysłowych, wymagającej od elektrowni węglowych potężnych inwestycji. A jeśli jeszcze dodać koszty emisji dwutlenku węgla

Ukraina liberalizuje gaz

large_wirtschaftsblatt.jpgDie vor wenigen Tagen verabschiedete Reform des ukrainischen Gasmarktes soll den Wettbewerb stärken und die Branche den EU-Standards annähern. Doch einige Fachleute, zum Beispiel im Nachbarland Polen, blicken bereits eher skeptisch auf die beschlossenen Schritte:

URE: ewolucja zamiast rewolucji

Bando-Maciej-URE2.jpg- Prezes Maciej Bando wykazuje bardzo racjonalne podejście, mówiąc o uwarunkowaniach dzisiejszej sytuacji, które narosły na skutek błędnych decyzji kilku kolejnych ekip politycznych. O powodach oczywiście Panu Prezesowi nie wypada mówić. A polscy politycy doprowadzili do sytuacji, gdy zagrożone jest istnienie naszego narodowego gazowego blue-chipa.

URE: uwolnić się od kontraktów gazowych

wysokienapieciepl.png Jak otworzyć polski rynek, by ochronić przed upadkiem PGNiG, które jest związane kontraktami podpisywanymi ze względów nie zawsze czysto biznesowych. Państwo polskie jest w tej sprawie pęknięte, administracja publiczna realizuje sprzeczne cele, co wydaje się schizofreniczne. Czy chcemy mieć wolny rynek, poświęcając PGNiG, które jak tak dalej będziemy postępować, zbankrutuje?

PGNiG do podziału i sprzedaży?

Biznes-Alert-logo.pngTo zadziwiające, jak polskie państwo niszczy polską własność w sektorze gazowym. Skutkiem tego będzie to, że ten sam rosyjski gaz sprzedadzą odbiorcom zagraniczne firmy. Do tego dążymy?

O liberalizacji rynku gazu w Europie

gas_liberalisation.jpgCzy rynki energetyczne będą zliberalizowane w Europie? Czy nastąpi połączenie rynków krajowych i utworzy się jeden wielki rynek europejski? Na to pytanie można odpowiedzieć, że możliwe iż tak będzie, ale po pokonaniu wielu przeszkód, wśród których są także fundamentalne.

Liberalizujmy wg najlepszych wzorów

Dobrym przykładem, jak reorganizować rynek gazowy są Niemcy. Dokonali oni rewolucji w kilka lat całkowicie przekształcając strukturę i reguły gry. Znakomity przykład do przestudiowania i wyciągnięcia wniosków dla Polski. Jeden narzuca się natychmiast. Tworzenie konkurencji na rynku odbywało się we współpracy, a nie w konflikcie z firmami, które podlegały takim procesom.

O liberalizacji polskiego gazu

Marek_Woszczyk2.jpgIronia losu polega na tym, że to polityka ostatnich ekip rządowych spowodowała, że Polska kupowała znacząco drożej gaz niż sąsiedzi, co czyniło PGNiG niekonkurencyjnym. Dopełnienie tego szerokim otwarciem rynku dla konkurentów i zalaniem go rosyjskim gazem z Niemiec byłoby doprawdy majstersztykiem. Ale cóż to dla nas...

Anglosaski model energii a regulator

medium_Chatham-Regulation3A.jpgChatham House, brytyjski think tank, poświęca już 8 lat, by studiować i wprowadzać modele otwierania rynków energii dla firm zachodnich. Zaproponował właśnie państwom produkującym ropę taką strukturę zarządzania, umożliwiającą wejście nowych graczy.

Amerykańska liberalizacja energetyczna bez sukcesów

medium_USA-gas-restructuring-by-state-EIA-2010.jpgW 1977 r uchwalono "Emergency Natural Gas Act", który otworzył możliwość wyboru dostawcy. Rok później - "Natural Gas Policy Act of 1978". W 80- i 90-tych latach przeprowadzono w Stanach liberalizację sektora elektrycznego i gazowego. Jej istota polegała na "unbundlingu" - rozdzieleniu dostaw energii czy gazu od infrastruktury.

Pages

Subscribe to liberalizacja