Komentarze

bipaliwo - eko?

Miłośnicy biopaliwa zapomnieli,że należy wrzucić do gleby furę nawozów aby ta kukurydza pochłonęła CO2. W/w ilustracja tego nie uwzględnia. Należy też pamiętać,że farmer obrabia pole traktorem a nie koniem. Jednym słowem: totalna lipa.

Andrzej's picture

jest szamotanina

1. gaz z USA - to głównie prezydent, podpisze kontrakt za wizytę w Gabinecie Owalnym (podobnie jak Kaczyński Możejki).

2. Morawiecki, to sam nie wie, czego chce w energii, ale gazu amerykańskiego to chyba nie za bardzo... umie liczyć.

3. Tchórzewski - gaz nie za bardzo - negocjujemy, teraz coś jądrowego (trzeba podreperować bankruta Westinghuose'a), węgiel? jak Unia pozwoli i banki dadzą pieniądze, wiadomo, że jak atom, to nie ma kasy, więc, nie.

4. Naimski - wszystko byle dać po ryju ruskim, już wie, że z rury nici, trzeba kupować amerykańskie, ale nie chce go...

5. Wyborcza chce amerykański, bo amerykańska, ale w odróżnieniu od znienawidzonego PiS-u, Naimskiego Kublik kocha.

6. O gazie łupkowym, to albo kompletne odloty, albo lobbyści próbujący otworzyć złoża na penetrację sojuszniczą.

Gaz z USA, Zgazowanie w Polsce, Gaz z Norwegi

1.Morawiecki-gaz z USA,
2.Tchórzewski - budujemy bloki w Bogdance i Dolnej Odrze. Prawdopodobnie w technologi zgazowania węgla (Polskiego).
3. Naimski- gaz z Norwegi.
4. Wyborcza, TVN- gaz z Kataru.
5. W międzyczasie- temat gazu łupkowego w Polsce może wrócić (Morawiecki)

Nie ma w takim razie nic. Chłopaki nie potrafią nawet uzgodnić zeznań. Może Ministrowi Tchórzewskiemu uda się trochę podratować górnictwo blokiem w Bogdance czego mu w pewnym sensie życzę-przynajmniej zasilimy nasz sektor w jakimiś tam małym stopniu.

Andrzej's picture

kosmiczny scenariusz

nawet jego wynalazca kilka lat temu zakładał, że będzie działał klika tygodni, bo inaczej firmy padną. A tu widzą na stałe na stratach lub głodzie.

Takie recepty najpierw proszę wypróbować na sobie. powodzenia

zysk orlenu to 5,7mld, zysk

zysk orlenu to 5,7mld, zysk lotosu to 1mld, a są jeszcze zyski innych rafinerii sprzedajacych na rynek Polski
wystarczy ze Orlen obniży marżę i jego zyski, Lotosu i pozostałych spadną o połowe i w budżecie pojawi sie 4-5mld pln bez wzrostu cen, a to włąsnie dzieki obniżonej marży

Andrzej's picture

zobaczymy, jaki będzie rezultat

układ sił jest podobny jak przy Możejkach - prezydent za, ministerstwo przeciw.

Nie ma zmiłuj, żadnych upustów, może być tylko drożej, bo za upłynnienie gazu już nie 3,5 $ a 4 $ w przypadku green-field, a nie jak Sabine Pass - brown-field.

Spoko czekamy

Tchórzewski a Grande Valse Brillante

Jakoś mi się to tak kojarzy:

"Gdy przez sufit przetaczasz -
Nosem gwiazdy zahaczasz,
Gdy po ziemi młynkujesz,
To udajesz siłacza.
Wątłe mięśnie naprężasz,
Pierś cherlawą wytężasz,

Będę miała atletę
I huzara za męża".

Eva

Orban jest świetny

"Jesteśmy klientami, więc pozwólmy sprzedawcom gazu w Europie konkurować o nasze pieniądze. Będziemy kupować najtańszy gaz'.

Ech, szkoda, że Polska nie ma takiego przywódcy...

Eva

Gdy dwóch mówi to samo, to nie musi być to samo

Ma Pan rację pisząc, że władza III RP jest monolityczna, ale ona jest monolityczna z różnych narożników i w tym sęk i problem cały (dla Zachodu zwłaszcza).

Niewątpliwie zarówno PO jaki i PiS (czyli POPiS) są politycznie podporządkowane miłościwie nam panującemu systemowi, czyli są proamerykańskie i prounijne (proniemieckie) no i oczywiście silnie antyrosyjskie.
Spory mogłyby być "teatrzykiem"- jak Pan pisze - ale one odbywają się z różnych płaszczyzn ideologicznych.
O ile PO (i spółka) jest otwarta na "wartości zachodnie" włącznie z małżeństwami homoseksualnymi i przyjmowaniem wszelkich przybyszów etc., o tyle PiS nie jest tu wystarczająco nowoczesny, co jak wiemy bardzo martwi EU. PO takich zmartwień EU nie przysporzyła.

Eva

Andrzej's picture

Cena amerykańskiego gazu wg ministra Tchórzewskiego

Gdy wiceprezes PGNiG mówi, że LNG z USA ma lepszą cenę od rosyjskiego surowca, minister Tchórzewski ma odmienne zdanie:

"Jeżeli chcielibyśmy przyjąć oferowaną cenę, to moglibyśmy jutro podpisać umowę, ale my chcemy się potargować. Amerykanie starają się bardziej realnie z nami rozmawiać o cenach".

"Polska mając możliwość odbioru surowca z różnych źródeł, nie musi kupować najdroższego. Nasze spółki gazowe są od tego, aby wynegocjować niższe ceny od dostawców."

wnp.pl

Andrzej's picture

a dlaczego my nie?

nie w interesie narodowym, tylko dla "bezpieczeństwa energetycznego" w amerykańskiej wersji czyli "nie dla Rosji" (takie jest znaczenie "dywersyfikacji").

A dla taniej i pewnej energii,, korzystnej dla naszych interesów, to energetyka.... tylko węglowa! :-)

Jak Japończycy (a oni przecież importują!): www.kierunekchemia.pl/artykul,39048,japo...

oczywiste jest ze USA dzialaj

oczywiste jest ze USA dzialaj przez pryzmat swojego interesu. Ale inni takze - w tym Rosja . Pozostaje pytanie - czy lepiej byc uzaleznionym od USA czy od Rosji ? Co do bezpieczenstwa energetycznego - od dawna powinny byc w Polsce elektrownie atomowe. Dlaczego ich do tej pory nie ma ? Dlaczego przez ostatnie 10 lat tylko sie o tym mowi i nic nie robi ?

gaz i ropa

a co będzie jak nagle ropa podrożeje np z powrotem do 100$ a wraz z nią gaz? bo fundusze hedgingowe tak zadecydują a nie żadne amerykańskie łupki a jesteśmy przecież mocno uzależnieni od cen surowców co wtedy zrobi polski rząd nie wystarczy mam już na gaz z Usa a jeszcze trzeba będzie przecież wydać na amerykańskie patrioty zbankrutujemy:-(

Ręce opadają

jak się słyszy te bzdety i banały. Gierek się w grobie przewraca, że ktoś tak bezczelnie kopiuje Jego metody kreowania rzeczywistości i propagandy.
Tak się składa, że jestem profesjonalistą w zakresie jednego z zakresów Planu Morawieckiego, dlatego wiem, ŻE TO ABSURD - A B S U R D!!! W ramach tego zakresu w tym "Planie" następuje zupełnie sztuczne tworzenie popytu, rynku na zupełnie nie potrzebny i nie opłacalny produkt. Za tą głupotę zapłacimy my wszyscy.
Przeraża mnie, że inne zakresy tego planu, na których się nie znam też pewnie są takim samym szaleństwem.
Kierunek amerykańskie LNG oraz norweski gaz to prosta droga do posiadania bardzo drogiego gazu, co oznacza wzrost kosztów naszej gospodarki.
Ten hub też wydaje mi się nam potrzebny jak centralny port lotniczy bez dużego operatora lotniczego, który zapewni mu rentowność. Niestety naród jest i będzie oczarowany tym rządem jeszcze bardzo długo.
Pozytywne jest to, że pis upodobał sobie na razei tylko gaz jako zabawkę propagandową, a dobrą i tanią ropę z Rosji kupujemy na razie bez przeszkód ideowych.

Wątpię by istniały

Wątpię by istniały jakiekolwiek realne zapędy. Próby zamachu, to są teorie spiskowe pisowskich "dziennikarzy prawicowych", taki teatrzyk okrągłego stołu. Wg. tych samych dziennikarzy w 2010 był zamach, później PO fałszowało wybory. itd. Proponuję poczytać jakieś starsze analizy tych osobników. Po latach oderwanie od rzeczywistosci powinno bić po oczach.

Władza w III RP jest monolityczna a robienie teatralnych sporów to po prostu sposób na utrzymywanie tego cyrku. PO teraz kłóci się z PiS kto bardziej przysłużył się sprowadzeniu fabryki Mercedesa do Polski. Do tej fabryki "antyniemiecki" rząd PiS dopłacił 80 milionów złotych. Równie dobrze mogła zrobić to "proniemiecka" PO. Takich przykładów jest mnóstwo. np. zajadły pisowski agitator Karnowski wcześniej, jako pracownik Axel Springer wyśmiewał antyniemieckie teorie spiskowe mówiące, że Niemcy przejmują w Polsce media.

Proponuję patrzeć na świat tak jak on wygląda a nie jak go komentują zawodowi komentatorzy, łajdaki od utrzymywania ludu w ciemnocie.

Czy to nie jest cena za "protekcję"

Opozycja miała wielką chęć na obalenie rządu na początku roku, chwilę później wcześniej niż planowało pojawiło się w tym roku w Polsce Amerykańskie wojsko i jakoś zapędy niektórych podejrzanych polityków na przejęcie władzy ucichły.
Czy mógłby Pan napisać czy w takim układzie Polska jest jedynym konsumentem tego gazu?
Czy jest on konsumowany przez polskie zakłady? Żaden prywatny przedsiębiorca nie kupił by dwa razy droższego gazu w imię ideałów, czyli prywatny biznes nadal może kupić rosyjski gaz (choćby z zachodu)?

i tak i nie

Fabryki wodoru robia go z gazu ziemnego lub w trakcie elektrolizy wody.
Do elektrolizy potrzebny jest prad. Ktos powie, ze wezmiemy go z OZE, ok, ale to nie najlepszy pomysl zarowno ekonomicznie jak i fizycznie. (zeby zmagazynowac energie z OZE to juz lepiej uzyc nowoczesnych akumulatorow)

Andrzej's picture

to chyba za wysokie diapozony

tu chodzi o twardą grę o rynki, surowce, zyski. Klasyka, jak zawsze, czy to kapitalizm czy feudalizm. Czy Fenicjanie.

2. Dokładnie odwrotnie: "każda molekuła gazu kupiona w USA to molekuła gazu nie sprzedana przez Rosję",

Andrzej's picture

cieśniny duńskie

nie są przeszkodą.

Przez Bosfor Turcy nie puszczą LNG w żadną stronę. Na głowę nie upadli.

a mnie interesuje inny problem

Czytałem że Turcy nie chca przepuścić LNG dla Ukrainy, przez cieśniny na morze Czarne, ze wzgledów bezpieczeństwa. A jak to bedzie w cieśninach duńskich, gdy ruch gazowców i tankowców do Polski znacznie wzrośnie ?

Ale ta taktyka ma słabe

Ale ta taktyka ma słabe punkty, szczególnie z punktu widzenia kapitalizmu. Samograniczanie źrodeł surowców prowadzi do szybszego zużycia tych eksploatowanych nadmiernie, powoduje też nadprodukcję spowodowaną wyłączeniem popytu z pewnych obszarów..Prowadzi moim zdaniem do samoograniczania rozwoju gospodarczego.Kapitalizm bez ekspansji popada w kryzys.Oczywiście wiele potencjalnie kryzysowych problemów może rozwiązać postęp techniczny jeżeli jest odpowiednio szybki.Jak pan napisał każda nie sprzedana przez rosje molekuła gazu musi być zaoferowana przez Amerykę.

Ile ruski?

A dla porównania po ile mamy ruski gaz, który kupujemy?

Andrzej's picture

no może się nie da CAŁEGO kupić z Kataru i Ameryki

Nigdzie nie pisałem, że kupią CAŁY.

Ale proszę policzyć - już obecne prawie 3 miliardy m3 rocznie z Kataru razy circa 100 dolarów / 1000 m3 drożej (spod kciuka) to jest ile? No? podpowiem - 300 milionów dolarów = miliard złotych.

Mało? Będzie i gaz amerykański. Kolejne 3 miliardy? Proszę uprzejmie.

Zobaczymy

Jestem jednak przekonany że zakupy głównych dostaw gazu będą zrealizowane ze żródła najtańszego a inne to tylko symbolicznie, na wszelki wypadek. Na razie nie ma podpisanej żadnej umowy, trzeba żyć nadzieją. Chociaż cały ten problem wynikł z zablokowania budowy następnych nitek Jamału.

Andrzej's picture

no mówi, i co z tego?

I jak to się ma do artykułu? Nijak.

Mamy się cieszyć, że całego nie kupi z Kataru i Ameryki? Niech się Czesław cieszy. :-)