Komentarze

Andrzej's picture

widzę że ściemniacz dalej na służbie

na kłamstwie oparte argumenty mają krótkie nóżki.

Zachęcam Czytelników do wysłuchania tej rozmowy sprzed 6 lat:

O wysokich cenach paliw, co się składa na tę cenę, jak się zmieniają ceny ropy i podatki i jakie skutki gospodarcze mają wysokie ceny ropy i paliw - dla gospodarki krajowej i indywidualnych konsumentów - o tym wszystkim rozmawiał ze mną redaktor Robert Knap.

Że byli tu ściemniacze,

Że byli tu ściemniacze, którzy twierdzili, że istnieją miejsca, gdzie koszt wydobycia tyle wynosi, to przecież tylko kolejny dowód, że te bankructwa to ściema.
Sprawa jest prosta jak budowa cepa: wydobycie ropy kosztuje do ok. 30$ w najdroższych miejscach i nie więcej - film na http://www.szczesniak.pl/1947 - więc żadnych prawdziwych bankructw przy cenie 50$ nie ma i być nie może.

Przecież to ściema, że te

Przecież to ściema, że te firmy nie mają zysków. Koszt produkcji ŻADNEJ, powtarzam: ŻADNEJ ROPY NA ŚWIECIE nie przekracza 30 - 35$ za baryłkę. Przy obecnych cenach ok. 50$ nadal występuje więc 40 do 70% zysku na NAJTRUDNIEJSZEJ DO WYDOBYCIA ROPIE. Na "przeciętnej" zyski przekraczają 100%.
To nie są prawdziwe bankructwa, a zwykłe ukrywanie krociowych zysków i udawanie bankructw.
C. B. D. O.

Australijski LNG na eksport i ceny gazu na rynku wewntrznym

Jak rozwinela sie sytuacja u wielkiego eksportera gazu, fascynujace. Jak kreci sie swiatek.

Cheap gas for domestic consumers has disappeared

Spot prices for gas, once about $3 a gigajoule, have more than tripled (about $10 today, according to the Australian Energy Market Operator), and an Australian customer wanting 12 months guaranteed supply can expect to pay up to $20 a gigajoule for contracted gas.

Particularly galling is that Japanese householders, using gas once destined for our kitchens and manufacturing plants, are paying less than Australians.

http://www.abc.net.au/news/2017-03-17/th...

http://www.theaustralian.com.au/business...

http://www.news.com.au/finance/economy/a...

Ziuk

Andrzej's picture

do "gorszych" złóż jeszcze daleko

odkrywane są i bardzo dobre złoża. Natomiast koszty wszystkich złóż są dużo wyższe. I to cena obniżona przez FED (zaprzestanie QE3 czerwiec 2014 + decyzja OPEC o odpuszczeniu kwot - listopad) spowodowały spadek cen do poziomu ścinającego wydobycie z bardziej kosztownych miejsc.

patrz: Amerykański barometr naftowy

Andrzej's picture

zero optymizmu

Polskie władze są za cienkie, żeby wykorzystać koniunkturę.

"Na pewno" - :-) śmieszne. Takie "analizy" to sobie można w gazetach drukować, a nie poważnie traktować.

Ostrożnie z optymizmem

Nie wiem czy taki optymizm jest uzasadniony.Jak posypie się polityka klimatyczna, to przypuszczalnie na światowym rynku pojawi się spora ilość węgla i to znacznie tańszego niż polski.Wydobycie zwiększą wszystkie państwa rozwijające się, które ze względów klimatycznych zaczęły je mocno redukować.Taka sytuacja na pewno nie będzie korzystna dla polskich kopalń ani dla energetyki opartej na węglu, które wydobywają.A ponieważ Pan Trump nie zadeklarował na razie, że USA będą kupować węgiel od nas, wydaję się, że z laurkami należy się na razie wstrzymać.Proponuję raczej skoncentrować się na kosztach uzyskiwania naszego czarnego złota.Z drugiej zaś strony, bardzo dobrze się stało, że znalazł się w końcu ktoś, kto ma ochotę dobrać się do tyłków kapłanom religii Globalnego Ocipienia.

od

dla jakiego wegla? polskie kopalnie upadaja a Niemcy nie zgodza sie na powrót do wegla

Andrzej's picture

obstawiałbym poniżej 300

a rosyjski będzie droższy od 2 kwartału - powyżej 200.

Cena? Jaka cena? Kto by liczył koszty! Tu chodzi o bezpieczeństwo!

chemmobile's picture

Nie, no, jest ok. Przy 55$ za

Nie, no, jest ok. Przy 55$ za ropę cena katarskiego LNG wynosi 335$ / 1000m3. Dla porównania Gazprom prognozuje średnią cenę swojego gazu dla UE na poziomie 180 - 190 $ / 1000m3.

Andrzej's picture

NIE wynegocjował

To jest dramat tej decyzji, a info to PR.

Proszę zajrzeć do komunikatu spółki. Taką rzecz musieliby zaraportować.

Ta cena jest z czasów zawierania kontraktu 2009. Cena ropy w paśmie 60-70. Dzisiaj pasmo 50-55.

chemmobile's picture

A tymczasem PGNiG zwiększa

A tymczasem PGNiG zwiększa dostawy LNG z Kataru:
Qatargas agrees to double LNG supplies to Poland
Z artykułu dowiadujemy się, że PGNiG wynegocjował niższą cenę, która BYĆ MOZE w jakimś stopniu wpłynie pozytywnie na wyniki finansowe koncernu :)
W artykule oczywiście nie ukryto dotychczasowej ceny, jaką Polska płaci za LNG: 550 mln $ za 1,5 mld m3 gazu, co daje 367 $/1000 m3. Wychodzi idealnie 2-krotnie drożej, niż ruski gaz z rury.

Ratyfikacja ...

Dobrze i obszernie to ująłeś @thrillu . Ale to się nigdy ( w realnej perspektywie ) nie zmieni . To dogmaty i fantasmagorie styropianu . Przypomnę , że Macierewicz przepędził z Łodzi budowę hubu na trasie Jedwabnego Szlaku ze wzgl. na interes USA .

Andrzej's picture

pomieszanie z poplątaniem

w tej sprawie NIC do rzeczy nie maja podatki.

1. Handel międzynarodowy jest bez VAT-u i akcyzy - więc można spoko handlować.

2. Kiedyś były ulgi podatkowe, a teraz jest przymus i równe podatki. Jak w USA.

3. W kraju jest duży import - także obłożony podatkami. A powinien być eksport, jeśli miałoby to mieć sens. A nie ma.

u nas to nie przejdzie

... bo biodiesel obłożony jest akcyzą i podatkiem paliwowym, która powoduje, że jest znacznie droższy niż ON - to ponad 1 zł netto na litrze w hurcie. Aby popyt na biodiesel się rozkręcił należałoby zdjąć te obciążenia podatkowe, ale na to rządzący się nie zgodzą, bo dochody z akcyzy z oleju napędowego są zbyt kuszące (pewne) i potrzebne na finansowanie 500+ czy ratowanie ZUSu. Szkoda, bo produkcja rzepaku i innych roślin oleistych to stałe dochody dla rolnictwa i mniejsza emisja CO2 - biorąc pod wagę absorpcję CO2 w procesie fotosyntezy podczas wegetacji. (Zaznaczam, że ja uważam walkę z CO2 za kretynizm, ale jak dla kogoś to ważne to biodiesel jest rozwiązaniem.)

Trochę taki 4 rozbiór Polski

Może przesadzam z 4 rozbiorem ale polskie media należące do zachodnich korporacji przez lata psuły relacje z Rosją, doprowadzając do ich upośledzenia.

UE nie przeszkadzają porozumienia gazowe Niemiec i Rosji ale jak u nas ktoś by chciał budować np. drugi Jamał to zaraz wyciągnięto by mu jakąś aferkę. Za tym stoją służby.

Rosyjski gaz spędza sen z powiek naszego społeczeństwa. Politycy bredzą o gazociągach z Norwegi. O bezpieczeństwie energetycznym etc

A czy ktoś myśli o tym że dalej tniemy wydobycie strategicznego surowca? Że związki blokują restrukturyzację kluczowego dla bezpieczeństwa energetycznego sektora?

Może ktoś z tych cymbałów zwrócił uwagę że żadna! cementownia w Polsce nie należy do skarbu państwa, że transport kolejowy został zniszczony przez służby i związki. Z 700 mln ton cargo które mogła obsługiwać nasza kolej w latach 80-tych mamy 200 mln ton. Mamy najdroższą autostradę w posiadaniu macherów gdzie opłaty na prywatnym odcinku nie mają żadnego uzasadnienia ale komuś bardzo zależy żeby nie było tranzytu Berlin-Warszawa-Moskwa.

W Polsce można:

- puścić 9 mld złotych na Sierra Gorda gdzie źle rozpoznano "warstwę przejściową"

- puścić 10 miliardów na Możejki jak w Europie rafinerie będą być może do kupienia za 1 euro niedługo i to lepsze

- kupować jakieś bzdury na Morzu Barentsa czy Norweskim

- budować gazoport za pare miliardów żeby sobie stał pusty

- można wydać 7 mld na zamknięcie kopalń ALE NIE NA UDOSTĘPNIENIE nowych ścian

- wybudować 4 puste stadiony

- nazwać rondo w W-wie im. komunistycznego islamskiego extremisty

Jak widać dużo można. Bardzo liberalny kraj mamy.

USA biopaliwowa potęga

Czy można, to odczytać jako zachęte dla Polski w celu zwiększenia produkcji etanolu dodawanego do benzyn i oleju rzepakowego do oleju napędowego? Tylko, że parę lat temu, taka dyskusja plus badania już się w Polsce się przetoczyła.

"Bajery" Siemensa - to spory wydatek

W tej chwili w energochłonnym przemyśle: hutnictwo, chemia stosuje się na każdym etapie produkcji odzysk energii. W praktyce sprowadza się to do montowania niewielkich generatorów które zamieniają ciepło na energię elektryczną. Na przykład na kotle generator 3,2MW na suszarni 1,5MW a w całej hucie nazbiera się np. kilkanaście MW można by tak powiedzieć darmowej energii. Kiedyś była tylko elektrociepłownia która gwarantowała niezależne zasilanie zakładu.
Niestety nie każdego stać na taką techniczną ekstrawagancję są to bardzo kosztowne instalacje produkowane przez kilku producentów a w niektórych przypadkach alternatywy nie ma jest tylko SIEMENS który w polskich realiach jest bardzo drogi.

A czym my ten węgiel zastąpimy ?

Po Francji (likwidacja kopalń w latach 60), Anglii (lata 70), Niemiec (na przełomie wieku) ta sama operacja jest obecnie przeprowadzana w Polsce. Jest jednak pewna różnica te likwidowane zagłębia Calais, Walia, Ruhry bardziej przypominały Kopalnie Wałbrzycha w których od stu lat nie było żadnych poważnych inwestycji niż nowoczesne kopalnie na Górnym Śląsku.
W poprzedniej epoce wydaliśmy ogromne pieniądze na budowę statusu kraju surowcowego górnictwo węgla kamiennego, miedzi, siarki. Energetyka zawodowa oparta na gazie to dla bogatych z atomową też coś nam nie wychodzi, biorąc pod uwagę ilość Ukraińców która pojawia się w Polsce raczej nie ma planów awansu gospodarczego kraju do ekstraklasy lub choćby I ligi. W naszych warunkach klimatycznych wiatrakami i panelami fotowoltaicznymi możemy sobie ogrzewać wodę w swoim mieszkaniu i go oświetlić, dużego energochłonnego zakładu przemysłowego: fabryka chemiczna, walcownia blach karoseryjnych, zasilanie trakcji kolejowej, odnawialne źródła w Polsce nie zasilą.
Perspektywy nie są dobre - jedyna realna opcja przyszłości to import na dużą skalę energii elektrycznej. Węglowe elektrownie systemowe też nie będą wiecznie pracowały, staną się tak przestarzałe że ich eksploatacja ekonomicznie będzie nieopłacalna.

Andrzej's picture

pytanie

... kto będzie go wtedy wydobywał? Niemcy czy Australijczycy?

Opis zdjęcia

Opis zdjęcia
Jesteś swój chłop my Ciebie lubimy, teraz jesteś ekologiczny tak jak chcieliśmy;
a najlepsze z tego wszystikego jest to że Ty za to wszystko zapłacisz; poweidzieli dostojnicy po angielsku serdecznie się uśmiechając.

'Co innego Polska, my

'Co innego Polska, my korzyści z zamykania i sprzedawania kopalń nie mamy.'
A brak koniecznosci wyplacania z budzetu 6 mld PLN rocznie na preferencyjne emerytury gornicze to niby nie jest korzysc? Gazoport kosztowal 3 mld PLN.
Polski niewydobyty wegiel tez przeciez nie wyparuje. Bedzie lezal w ziemi do momentu, w ktorym nie bedzie trzeba doplacac do jego wydobywania.

Ten sam fakt widziany jako sukces (FT) i to czym faktycznie

jest . Niewiele komedii przebija media czy politykow jesli ma sie poczucie humoru i nie traktuje medialnego belkotu powaznie.

Pemex hits production target for first time in 5 years
Financial Times-Feb 27, 2017
https://www.ft.com/content/5b40dd78-fd19...

Mexico's Pemex Jan crude output drops 10.6 pct from a year ago
Hellenic Shipping News Worldwide-Feb 26, 2017
http://www.hellenicshippingnews.com/mexi...

A to dane Pemexu
http://www.pemex.com/en/investors/public...

Produkcja ropy spada tez w Chinach
https://www.bloomberg.com/news/articles/...

http://oilprice.com/Energy/Crude-Oil/Dec...

In May 2016, we wrote about forecasts for Chinese oil output, projecting a decline of roughly 5 percent for the year. Those estimates turned out to be too conservative – some older and costly fields were shut down, forcing the country’s output to decline by 335,000 bpd in 2016, or about 6.9 percent. But even as oil prices have climbed back above $50 per barrel, the declines are expected to continue. Output could fall by an additional 7 percent this year, taking another 240,000 bpd off the market, according to several oil watchers interviewed by Bloomberg, including Bernstein & Co., Nomura Holdings Inc., and CLSA Ltd.

Jak ktos chce wykonac proste dzialanie artmetyczne to Chiny z Meksykiem ograniczyly produkcje o 0.55 miliona barylek dziennie od poczatku do konca 2016.

Czym to jest spowodowane, sie zastanawiam?
Czy dzialaja w ukrytej zmowie z OPECiem i Rosja ?
A moze, "peak oil" jednak dziala, nie jako uproszczny katastroficzny scenariusz ale jako fakt ze zloza klasyczne (NAJTANSZE) ropy (tej ktora wybijala na powierzchnie sama) sie wyczerpuja.

Nie wszyscy zdaja sobie sprawe ze szczelinowanie jednego odwiertu w lupkach pochlania
do 75 wagonow piasku w old good USA.
Some producers are using a unit train - roughly 75 or more rail cars in a line - on each well, Keene says. He said that presents some significant logistical challenges that could hamper production.
http://www.reuters.com/article/us-usa-oi...

Tak toczy sie swiatek