ochrona klimatu

Pakt klimatyczny - sukces czy porażka?

medium_pakiet-klimatyczny-prawy-do-lewego-24-10-204.jpg23 października 2014 - szczyt klimatyczny Unii Europejskiej. Następnego dnia byłem gościem red. Igora Janke w programie "Prawy do lewego, lewy do prawego". Moim kompetentnym interlokutorem był Wojciech Cetnarski.

Chiny a polityka zmian klimatu (2)

china-industry-climate2.jpgZmiany klimatu są strategicznym filarem dzisiejszego porządku światowego. Są obecne na agendzie wszystkich światowych organizacji, są także wśród politycznych warunków, jakie stawia Zachód przy nawiązywaniu kontaktów i wymianie handlowej. Za dostęp do swoich rynków Europa i USA żądały „wzięcia na siebie ciężarów ratowania globalnego klimatu” i zostania odpowiedzialnym udziałowcem („responsible stakeholder”) światowego systemu politycznego.

Ocieplenie klimatu zahamowane

small_co2-daily-mail_2.jpgNie bacząc na dyrektywy, wbrew dramatycznym scenariuszom, wymodelowanym w komputerach, temperatura Ziemi nie rośnie. Porównanie prognoz wzrostu temperatury ziemi z modeli komputerowych z realnym ich przebiegiem nie pozostawia wątpliwości.

Co ciekawsze, temperatura od stycznia 1997 nie rośnie i to pomimo szybkiego wzrostu zawartości CO2 w atmosferze. Wg ostatnich danych osiągnęła poziom 400 części na milion (ppm).

Ciepły wiatr z Brukseli

medium_eu-ets-price-history-co2.jpg16 kwietnia 2013 r. miało miejsce historyczne wydarzenie w Brukseli. Europosłowie zagłosowali przeciw propozycji „backloadingu” - manipulacji na finansowym rynku emisji CO2, wycofaniu 900 milionów pozwoleń z obrotu w latach 2013-15. Co prawda niewielką ilością głosów (315 było za, 334 przeciw, zaledwie 19 głosów zadecydowało)...

Mniej Amerykanów wierzy w globalne ocieplenie (i mediom)

Globalne ocieplenie, zmiana klimatu (climate change) - to zjawiska, które są zależne od polityki. A w demokracjach - od opinii publicznej. O czym są przeświadczeni wyborcy, do czego można ich przekonać, chcąc wydawać pieniądze z podatków - to kluczowe decyzje zależą od przekonań wyborców. Dlatego walka o świadomość społeczną to podstawowy front walki. Ostatnio zwolennicy globalnego ocieplenia ponoszą w tych starciach porażki. Przynajmniej w USA.

Ochrona klimatu to dzisiaj puste hasło

"Just a lot of hot air" podsumował Institut für Regenerative Energiewirtschaft dotychczasowe starania o realizację protokołu z Kyoto. Instytut przedstawił dane za 2008 rok i nie są to informacje zachwycające.

Czy cesarz z Kyoto jest nagi?

Gdy europejski handel uprawnieniami do emisji CO2 startował w 2001 roku, był uznawany za cudowne dziecko ekologii, wizjonerski projekt ratowania naszej cywilizacji przed globalnym ociepleniem. Dzisiaj raporty wielu instytucji wskazują na fakt, że warunki narzucane przez protokół z Kyoto i wymogi ograniczenia emisji gazów cieplarnianych ponoszą porażkę tak wewnątrz Unii Europejskiej, jak i w skali globalnej. Wszystko wskazuje na to, że Kyoto nie działa. Gorzej – że zbliża się jego klęska.

Subscribe to ochrona klimatu