gaz z Kataru

Kontrakt katarski – korekta

medium_gazoport-terminal.jpgPorozumienie nie jest sukcesem PGNiG, to Qatargas utrzymał wszystkie przewagi, szczególnie cenowe, jakie są w kontrakcie. Zmiany mieszczą się w standardowych warunkach stosowanych w długoterminowych kontraktach "take or pay" (ten sam rodzaj kontraktów jak z Gazpromem), polegających na odłożeniu odbioru nieodebranego gazu na późniejsze lata

Katarski gaz, czyli przeciek ABW

Prośba do ABW: pilnujcie chłopaki interesów Polski przed podpisaniem takich kontraktów, a nie po. Teraz to tylko można pozamiatać po zabawie naszych geniuszy politycznych. A służby nie są od zamiatania tylko od chronienia interesów państwa.

O gazoporcie i specustawie

Polskie RadioPolacy drogo zapłacą za dywersyfikację i tym samym zwiększenie bezpieczeństwa dostaw gazu. Gaz z terminalu LNG w Świnoujściu będzie o połowę droższy od gazu kupowanego w Rosji. Ekspert rynku paliw Andrzej Szczęśniak twierdzi, że za gaz LNG ze Świnoujścia trzeba będzie drogo zapłacić.

Poland's energy security at high cost

Reuters.jpg"Poland will have to live with it and get prepared for minimizing losses," said Andrzej Szczesniak, an independent oil and gas analyst. "It could resell the gas it receives from Qatar on the market, but probably at a lower price."

Kontrakt katarski przy opóźnieniach budowy terminalu

Biznes-Alert-logo.pngJak poważne będą te straty dowiemy się dopiero, kiedy poznamy różnicę między cenami indeksowanymi i spotowymi w Europie. PGNiG może oczywiście dochodzić roszczeń od Polskiego LNG, a pośrednio Gaz Systemu, ale to będzie sprawa formalna. Wszystkie te spółki są państwowe...

NIK mętnie o kontrakcie katarskim

NIK-logo2.jpgW lipcu 2011 NIK zakończył raportem kontrolę tzw. katarskiego inwestora dla polskich stoczni. Z raportu oczywiście nic nie wynikło, tajemnica, oprócz sensacji medialnych nie został wyjaśniona, winni katastrofy polskich stoczni nie zostali ukarani, wręcz przeciwnie - nagrodzeni wysokimi stanowiskami budowniczych elektrowni jądrowej. Przy okazji przebadano temat kontraktu katarskiego na import LNG.

Subscribe to gaz z Kataru