Jamał 2

Premier Tusk traci zaufanie do PGNiG

2 maja (Święto Flagi) rozmawiałem z red. Markiem Tejchmanem o pomyśle Premiera Tuska podzielenia PGNiG i jego braku zaufania do intencji firmy, która przez to,że zarabia na handlu z Gazpromem - nie wydobywa w Polsce gazu.

Odwołanie prezesów w PGNiG

O odwołaniu prezes PGNiG Grażyny Piotrowskiej Oliwy i wiceprezesa Radosława Dudzińskiego rozmawialiśmy z redaktor Dorotą Rojek 30 kwietnia 2013.

Paragraf: bezpieczeństwo energetyczne

piotrowska-oliwa-pgnig-.jpgZamiast zwykłego ogłoszenia decyzji przez Radę Nadzorczą, o zwolnieniach poinformował Premier Tusk na konferencji prasowej! I to przed komunikatem Rady. W praworządnym kraju powinno być z urzędu wszczęte dochodzenie, dlaczego naruszono przepisy o spółkach giełdowych.

Poza tym sygnał jest jasny, Premier mówi: "z daleka od Rosji i żadnych interesów czy inwestycji z tamtego kierunku".

O dymisjach i oczekiwaniach

24 kwietnia rozmawiałem w Radio PIN z red. Marcinem Kowalskim o odwołaniu ministra Budzanowskiego i naciskach i oczekiwaniach na odwołanie prezes PGNiG.

O dymisji ministra Budzanowskiego

budzanowski-mikolaj.jpg- Łupki, jak wiadomo, na razie nie wypaliły, w związku z tym może odejście pana ministra będzie takim naturalnym końcem tego szału łupkowego. On był rzeczywiście takim głównym animatorem... Przywoził ze Stanów takie radosne wieści i taki hurraoptymizm. Dobrze, bo w Polsce mało takiego optymizmu jest. Natomiast sam projekt łupkowy nie jest w najlepszym stanie - po prostu te łupki zostały po pierwsze przeszacowane, a nadzieje na szybkie łupki zostały zupełnie niepotrzebnie rozbudzone.

Na podsumowanie "medialnego kryzysu jamalskiego"

ISBNews-logo.pngPopełniono kardynalne błędy, ale sprawa rozegrała się podobnie, jak wiele poprzednich przypadkach, choćby przy propozycji uczestnictwa Polski w rurociągu Nord Stream, gdzie też z marszu odrzucono tę propozycję, dowiedziawszy się o niej od dziennikarzy. Z drugiej jednak strony strategią rządu jest „dywersyfikacja”, czyli odwracanie się energetyczne od Rosji, a nawet wpływanie na inne kraje unijne, by robiły to samo. Więc trudno, żeby odpowiedź była inna.

Z Premierami o gazie (strategicznie)

Jako ekspert wziąłem udział w programie red. Doroty Gawryluk pt. "Premierzy". Po mojej krótkiej wypowiedzi, podsumowującej ostatnie jamalskie zamieszanie, wywiązała się ciekawa wymiana zdań. Ku pamięci przytaczam.

O Jamale 2 w Pulsie Biznesu

Gdy nasi politycy odrzucili propozycję budowy drugiej nitki gazociągu jamalskiego, uzasadniając to dobrem Ukrainy, powstał Nord Stream przez Bałtyk. Politycy nie wyciągnęli z tego wniosków, a ostatnie wydarzenia tylko pogłębiają w Europie przekonanie, że nasza polityka energetyczna pogrążona jest w chaosie i skierowana dokładnie w przeciwnym kierunku niż strategia europejska.

O Jamale 2 i strategii wobec rosyjskiego gazu

O zamieszaniu przy rosyjskiej propozycji Jamału 2, o zamieszaniu w naszych szeregach i polskiej strategii energetycznej między Rosją a Europą. rozmawiałem z redaktorem Jarosławem Gugałą 9 kwietnia 2013.

Pages

Subscribe to Jamał 2