inwestycje

Państwo niemrawo broni Orlenu

large_naimski-kurtyka-litwa-2016-komisja.jpegPół roku temu dziennikarz, który nie akceptuje mojego sceptycznego (choć wcale nie wrogiego) podejścia do „dobrej zmiany”, szepnął mi: „Możejki są już załatwione, wszystkie spory rozstrzygnięte, niedługo będzie wiadomo publicznie”. Czekam i czekam... i nic.

Inwestujemy czy konsumujemy?

medium_inwestycje-swiat_602.jpgPolska woli konsumować. 19% to jak na nasz poziom rozwoju bardzo mało, gorzej jest tylko na Litwie. Ale my przecież bardziej martwimy się o gospodarkę europejską, jej konkurencyjność, niż o coś takiego jak gospodarka narodowa.

Zaniedbana infrastruktura gazowa

medium_gaz-infrastruktura-gestosc-wojewodztwa-GUS2012A.jpgNa wsi jest ogromny problem z gazem – zaledwie co piąte wiejskie gospodarstwo ma dostęp do sieci. Na korzyść wyróżnia się wieś podkarpacka i małopolska, gdzie ponad połowa gospodarstw wiejskich ma gaz. Jednak w takich rejonach jak północno-wschodnia Polska (kujawsko-pomorskie, warmińsko-mazurskie) zaledwie 3% ma dostęp do sieci. Jak widać w dziedzinie gazu są jeszcze regiony Polski B, a nawet C.

Czy rafinerie będą się rozwijać w 2015?

medium_refinery-night.jpgNasi producenci zapowiedzieli koncentrację na inwestycjach wydobywczych. Tymczasem spadek cen ropy uderzy w ich dochodowość, nie przekreślając oczywiście, gdyż koszty wydobycia ropy w Polsce to kilkanaście dolarów za baryłkę, praktycznie zerowe podatki dają duże dochody z inwestycji, ale te dochody także będą zmniejszać się.

Z Morza Północnego powrót na tarczy

medium_platforma_wiertnicza_lotos_petrobaltic.jpgNależy też przyznać rację załodze, oddać jej honor za przezorność w myśleniu i dbałość o rozwój polskiej firmy na bazie polskich złóż. A poza tym trzeba przypomnieć stare polskie przysłowie, „cudze chwalicie, swego nie znacie, sami nie wiecie, co posiadacie”.

Rosja zintegrowana inwestycjami

medium_Rosja-oil-gas-inwestycje-za-granica-RosMinEnerg2013A.jpgElementem, który najlepiej integruje państwa i gospodarki są wzajemne inwestycje. Ameryka, integrując świat po II wojnie, właśnie na to kładła nacisk, myśląc oczywiście o własnych inwestycjach. Im więcej wzajemnych inwestycji, tym bardziej gospodarka i polityka jest powiązana ze światem, tym więcej można stracić w wypadku konfliktu.

PGNiG - inwestycje, obligo i Katar

Powołany z końcem grudnia zarząd PGNiG musi też zmagać się z obligiem giełdowym. Przepisy nakazują spółce sprzedawać gaz poprzez Towarową Giełdę Energii. W ubiegłym roku (obligo obowiązuje od września) miało to być minimum 30 proc. produkcji, czyli ok. 1,6 mld m3. W tym – aż 40 proc., czyli nawet 6 mld m3. W 2013 r. PGNiG nie wypełniło obliga, bo na TGE nie ma wystarczającego popytu.

Zapraszamy, mamy tanich pracowników

PAIZ_invest-in-Poland-2013.jpgRodzi się pytanie - kogo reprezentuje nasz rząd? Polskich pracowników? Chyba nie. Wiemy, jakie są relacje płac w Europie, ale wiedza jedno, a jej wykorzystanie niskich płac i bezrobocia jako argumentu przez polski rząd - to całkiem co innego.

Acron a Azoty

Branża chemiczna narodowym sektorem strategicznym? Od kiedy? Wcześniej nikt tego tak nie nazywał. Owszem, możemy bronić Azotów, ale tylko w wypadku, kiedy jest to sektor narodowy i nie oddamy go ani Rosjaninowi, ani Niemcowi, ani nikomu innemu.

Pages

Subscribe to inwestycje