Krótka historia polskiej energii

Pół wieku energii - Zachód, Chiny i Polska

Świat Zachodu (OECD) pół wieku temu konsumował prawie 7-krotnie więcej energii na mieszkańca niż reszta świata. Ta proporcja zmieniła się dzisiaj do 3,5-krotności, czyli można powiedzieć, że pozostała część świata nadrobiła zaległości. Jednak jest to pewne zniekształcenie perspektywy.

Węglowy Kuwejt Europy staje się importerem

medium_Wegiel-Polska-import-eksport-167a.jpgPotencjał węglowy Polski jest ogromny, a i pozycja dzisiejsza - nie najgorsza. Jednak ciąg dalszy nie jest zbyt optymistyczny. Otóż Polska - ten węglowy Kuwejt Unii Europejskiej - stała się importerem netto węgla. Stało się to w 2008 roku, gdy po raz pierwszy w historii import był większy od eksportu. Import rośnie od samego początku lat 90-tych, eksport spada systematycznie.

Węglowy Kuwejt Unii Europejskiej

medium_wegiel-kamienny-R-P-Polska-EU-167.jpgPolska wydobywa 61% europejskiego węgla kamiennego. Następna za nami Wielka Brytania ma jedynie 14% udziałów w unijnym wydobyciu.

Polska ma zasobów węgla na 63 lata dzisiejszej produkcji. Co za nieszczęście nas spotkało! Co z tym zrobić?

Węgiel - Polska 10. producentem

medium_Wegiel-swiat-produkcja-kraje-2011-EIA-167.jpgPolska jest 10. producentem węgla kamiennego na świecie. Tak wynika z danych amerykańskiej Administracji Informacji Energetycznej (EIA).

Cieszyć się czy smucić?

Polska w energetycznym wyścigu

medium_Energia-na-mieszkanca-kraje-Worldbank_A.jpgZmiany w gospodarce państw widać w zużyciu przez nie energii. Poziom rozwoju gospodarki, jej charakter, są skorelowane z poziomem zużycia energii ("Energia a dobrobyt"). Niedawno pokazywałem to na przykładzie USA i Chin ("Chiny - USA - energetyczny wyścig"). Przyjrzyjmy się jak na przestrzeni pół wieku (dobry okres do obserwowania istotnych zmian) plasowała się Polska na tle innych krajów pod względem zużycia energii.

Energia a PKB, przypadek Polski

Energia-pkb-korea-1798A.jpg

Jeszcze ciekawy przypadek Korei Południowej, kraju, który w ciągu 40 lat stał się potęgą światową, Zależność zmiany zużycia energii (w tym przypadku - na mieszkańca) jest dokładnie odwrotna niż w Polsce.

Polska na tle Europy - energetyczne pół wieku

medium_Energia_EU-Polska_konsumpcja_1965-2011_BPStats_2.jpgGeneralnie trend europejski i Polski były zgodne do 1987 roku. Oba obszary szybko zwiększały konsumpcję energii, polska nawet znacznie szybciej. Drugi okres - od 1987 do dzisiaj to całkowicie odmienne trendy - w Europie słaby wzrost do 2006 r, by zakończyć okres na poziomie bliskim roku 1987. Polska przez ten czas przeżyła zapaść energetyczną, z której zaczęła się wydobywać dopiero po 2002 roku.

Import energii - najlepsi w Nowej Europie

medium_Energia_import_EU-Polska-EU12_wykres_Eurostat_2.jpgW cyklu "20-lecie polskiej energii" pokazuję zjawiska, które perspektywie codziennych zdarzeń umykają uwadze. Dwa dziesięciolecia dają dobrą perspektywę zmian, które zaszły w Polsce i Unii. Trochę brakuje porównywalnych statystyk na temat poprzednich dziesięcioleci, ale cieszmy się tym, co mamy. Zwłaszcza, że możemy odnotować kolejne zwycięstwo na tle krajów europejskich.

Energia - 3 razy szybciej od EU zwiększamy import

Dalszy ciąg deklasowania Unii Europejskiej w energetycznym wyścigu. Po pozostawieniu w tyle Europy pod względem zmniejszania produkcji krajowej energii, dzisiaj przychodzi czas na prawdziwy sukces.

Trzy razy szybciej niż Unia zwiększamy import!

W ciągu dwudziestu lat (1990 - 2010) Polska prawie podwoiła import energii (= 96%). Unia - jedynie podniosła go o 31%. Prawda, że pięknie wypadamy?

Taxonomy upgrade extras: 

Eksport energii - my w dół, Unia w górę

Unia Europejska niełaskawa dla energii. Chciałaby zmniejszać jej zużycie produkcję, oszczędzać i redukować. Ale jak się przyjrzeć faktom, to widać, że energia jest szanowana jako towar.

Otóż eksport energii z Unii... rośnie. Tak, dobrze słyszę, rośnie. Z 351 mln toe w 1990 do 492 mln w 2010 roku. O całe 40%. Całkiem niezły wynik, zważywszy, że początkowo było to 21% całkowitej konsumpcji brutto, a na koniec aż 28%. Czyli Unia zwiększyła eksport energii, a my... zmniejszyliśmy. Zaczynaliśmy od 23 mln toe (22% zużycia) a kończyliśmy te lata na 15 mln toe.

Taxonomy upgrade extras: 

Pages

Subscribe to Krótka historia polskiej energii