emigracja

Amerykański imigracyjny odkurzacz

Stany Zjednoczone Ameryki to potężne państwo, które jest bardzo atrakcyjne dla przybyszów z całego świata. Nie od dziś. Ten kraj zbudowany został przez emigrantów, jednak dzisiaj to w dalszym ciągu imigracyjna Mekka. Amerykanie do imigracji podchodzą bardzo poważnie. Widzą w niej podstawową siłę napędową swojej potęgi światowej.

3,5 miliona emigracji

medium_Emigracja_mieszkancy_OECD_2012.gifEmigracja z Polski trwa. W 2010 roku w krajach OECD zarejestrowano 223 tysiące nowych przybyszów z Polski. To oznacza powrót do wysokiej fali emigracji tuż po akcesji do Unii, gdy w 2005 r. ubyło nas do krajów wysoko rozwiniętych 264 tysiące osób.

Indeks atrakcyjności dla mieszkańców

medium_index-atrakcyjnosci-krajow-dla-mieszkancow-eurostat2011.jpgWiele jest indeksów atrakcyjności inwestycyjnej krajów dla rozmaitych branż i inwestycji. Ciągle się ścigamy, żeby zachęcić jakichś inwestorów, kapitał itd itp. Są też rankingi przyjazności krajów, oparte na wielu dość uznaniowych parametrach. Pozwalam sobie przedstawić własny Indeks atrakcyjności państw dla mieszkańców. Zwycięzcą jest...

Emigracja zarobkowa - nasi najlepsi we wspieraniu kraju

medium_Pracownicy_Remittances_current_account__Eurostat_2010A.jpgNasi przysyłają do kraju najwięcej. Przepływy pracownicze (netto - przypływy po odjęciu odpływów gotówki), czyli remittances, to konkurencja, w której w Europie wygrywamy. Po kilku latach walki i wysyłania coraz większej ilości ludzi na zmywaki do Londynu... jesteśmy pierwsi!

Dotacje: unijne czy emigracji zarobkowej?

small_Bilans_Polski_Transfery_NBP_2011_.jpgW Polsce panuje powszechna opinia, że dobrobyt i rozwój zapewniają nam dotacje z Unii Europejskiej. Ostatni spot propagandowy.... przepraszam... reklamowy... przepraszam... wyborczy Platformy Obywatelskiej mówi o 300 miliardach Euro, PSL przebija do 500 miliardów... PiS mówi, że trzeba się jeszcze bardziej starać. Dotychczasowa praktyka nie potwierdza tak dużego znaczenia tych transferów.

Subscribe to emigracja