Zużycie energii elektrycznej na mieszkańca, Polska na tle innych krajów

13

Polska w zużyciu energii elektrycznej na statystycznego mieszkańca, plasuje się w trzeciej lidze światowej. Do pierwszej należą takie kraje jak Kanada czy USA, zużywające 13-15 MWh/rok/mieszkańca. Światowym rekordzistą jest Islandia z 54 MWh/r/m (dane na 2014 rok).

Druga liga to bogate kraje europejskie – Niemcy, Francja, gdzie na mieszkańca przypada ok. 7 MWh/r. W tych rejonach plasuje się także zużycie w Rosji (6,6) i Czechach (6,3).

W Polsce w 2014 r. zużywało się ok. 4 MWh/r/m. Niewiele mniej na Białorusi (3,7). Średnia światowa wynosi 3,1 MWh/r/m.

W najbiedniejszych krajach świata, jak Haiti, Sudan Południowy czy Niger, mieszkańcy zużywają zaledwie 40-50 kWh rocznie. 100 razy mniej niż w Polsce, czy 350 razy mniej niż w USA. Jeden dzień energii elektrycznej zużywanej w Ameryce musi wystarczyć mieszkańcowi Haiti czy Sudanu na cały rok.

13 KOMENTARZE

 1. I co w związku ze związkiem? Mamy się cieszyć czy smucić? Niech każdy zużywa tyle ile potrzebuje byleby wyłączał światło przy wyjściu z domu i przy zamykaniu lodówki.

 2. Pytanie moje było do p.Unsec, który nie jest zadowolony z zużycia prądu.
  W przypadku tej huty odnośnie wartości dodanej osiadłej w kraju – coś pamiętam, że hindusi włożyli ok 6mld zł.
  w modernizację. Czyli coś więcej niż zwykłe „spuszczenie surówki” tam się wykonuje.

  • Drogi Dziadku, wiele może być uwarunkowań dających, w konsekwencji, większe lub mniejsze zużycie. Na przykład dalece posunięta energooszczędność, choć niestety, nam do tego daleko. W tekście autor zaprezentował zjawisko bez prezentacji wniosków. Stąd moje pytanie. Zapewne, najlepiej byłoby zużywać nie więcej niż się ma. Inaczej kasa wypływa poza granice choć żyje się komfortowo. Pzdr.

  • Drogi Unsec W naszym kraju ok.20% energii zużywają gospodarstwa domowe, pozostałe 80%, ogólnie odbiorcy profesjonalni( przemysł, usługi,itd). Indywidualni już są energooszczędni, maja LED-y,telewizory LCD i nie maja klimatyzatorów. Nic więcej z nich się nie wydusi, są za biedni. Wynika z tego, że głównym odbiorcą jest przemysł. I to jego wielkość pokazywana jest min. w zużyciu energii.

 3. Oczywiście można też porozmawiać o zużyciu ee a ekspozycji (potencjalnej i rzeczywistej) na EMP. I w tym kontekście o konsekwencjach uzależnienia (społeczeństwa, gospodarki) od ee. Ponoć z badań komisji rządowej w USA wyszło że po ataku EMP na Stany, po 2ch latach populacja zmniejszy się o …. 90%.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here