eksport

OPEC Plus?

rosja saudi arabiaOkoło 20 marca zapowiedziano kolejne spotkanie. Toczą się konsultacje, czy ma się odbyć w Moskwie. To byłoby duże wyzwanie geopolityczne dla Zachodu, ale także dylemat dla Rosji, która trzymała się do tej pory polityki nieangażowania się w "światowy kartel naftowy". Pytanie, czy teraz pomoże zbudować OPEC Plus.

Ameryka otwiera zawory z ropą

medium_usa-oil-shutterstock.jpgDecyzja ta nie będzie jednak miała znaczenia dla światowego rynku. USA są w dalszym ciągu importerem ropy - w 2014 zużyły 21,4 miliony baryłek dziennie, gdy wyprodukowały tylko 15,9 miliona (licząc nie tylko ropę, ale także biopaliwa.

Ameryka naftową potęgą eksportową?

medium_usa-oil-forecast-eia-2014A.jpgW teksańskich counties (odpowiednik naszego powiatu), których powierzchnia ma od tysiąca do 3 tysięcy kilometrów kwadratowych, jest już po 500 – 900 odwiertów. Jeden na dwa - trzy kilometry kwadratowe. Robi się ciasno.

Polski eksport czy eksport z Polski?

medium_zagranicze-firmy-eksport-import-polska-502A.jpgOd początku lat 90-tych, gdy udział firm zagranicznych był bliski zera, w ciągu dziesięciolecia wyrósł do połowy importu i eksportu. Wtedy zaszły podstawowe procesy zajęcia segmentów eksportowych gospodarki polskiej przez zagraniczne spółki.

USA i Rosja - energetyczne potęgi

medium_oil-gas-import-export-countries-Blázquez1.jpgW Polsce mocno brzmi teza o Ameryce, która ma zastąpić swoim tanim gazem dostawy Gazpromu. Popatrzmy więc, czy w eksporcie / imporcie surowców te dwie energetyczne potęgi są porównywalne.

EU - Rosja, zależności

medium_Rosja-EU-import-export-zaleznosci-173A.jpgBardzo dużo miejsca poświęca się sprawie zależności Europy od importu rosyjskiego gazu. Jednak przyjrzenie się tej relacji ukazuje całkowicie inny obraz, niż dostępny opinii publicznej.

Zależność od eksportu

medium_Zaleznosc-eksport-energetyczna.jpgOdwrotną stroną zależności energetycznej, o której pisałem wcześniej, jest uzależnienie od eksportu. Państwa - eksporterzy surowców energetycznych (ropa naftowa, gaz ziemny i w niewielkich ilościach energia elektryczna) są podobnie jak importerzy uzależnieni od popytu na swoje produkty.

Pages

Subscribe to eksport