dywersyfikacja

Naimski: "najpierw dywersyfikacja, potem liberalizacja"

small_naimski_piotr.jpg"Działania Naimskiego zmierzają do tego, aby PGNiG nie traciło udziałów w rynku i tym samym miało zagwarantowane wpływy. W efekcie spółka będzie mogła współuczestniczyć w realizacji planów rządu dotyczących gazoportu i norweskiego gazociągu. Będzie też kupować stosunkowo drogi gaz i sprowadzać go poprzez te połączenia, aby zapewnić rentowność obu projektom."

Odwrócony gaz, czyli rewers

medium_ukraina-rewers-zn-ua.jpgSłowacja nie chciała sobie psuć stosunków z Gazpromem i opierała się odwróceniu kierunków przesyłu, ograniczały ją bowiem kontrakty, uniemożliwiające inne od dzisiejszych przepływy gazu. Jednak nacisk Brukseli spowodował zbudowanie nowego połączenia, zawracającego gaz na wschód. Jeszcze mocniej opierają się Węgry, które 25 września odmówiły przesyłu gazu, wyżej ceniąc sobie zapełnianie własnych magazynów niż pomoc sąsiadom. Austria także nie chce zawracać gazu, woli doprowadzić rurociąg South Stream do Baumgarten.

Rosja - słodka ropa na wschód

medium_russia-oil-export-eu-asia-WSJ1.jpgEksport do Europy szybko maleje - dostawy przez największy rurociąg "Przyjaźń" spadły z 3,7 milionów baryłek dziennie (185 mln ton rocznie) w maju 2012 poniżej 3 mln b/d w lipcu. Stosunki się pogarszają, Unia wprowadza sankcje...

Syberyjskie zagrożenie Europy

medium_russia-china-gaspipes-infographicRT2.jpgDla nas - europejskich odbiorców - oznacza to, że Rosjanie nie będą skazani tylko na Europę, ale połączą się z rosnącym dynamicznie rynkiem chińskim i dostawy z zachodniej Syberii będzie można przełączać "Europa - Chiny", "Chiny - Europa".

Kamień u szyi PGNiG (Biznes Alert)

Biznes-Alert-logo.png- Gazoport stanie się przysłowiowym kamieniem u szyi PGNiG, który będzie go ciągnął na dno. Przez to zaszkodzi pozycji Polski na otwierającym się rynku gazowym. My będziemy mieli drogi gaz z Kataru a nasi konkurenci tani surowiec z Rosji i rynków spotowych.

Jak grać dywersyfikacją (wzór białoruski)

Lukaszenka_Bialorus_Hokej.jpgDywersyfikacja jest w Polsce wysoko ceniona, podporządkowana jest jej cała strategia osiągania niezależności energetycznej od Rosji. Jest to narzędzie trudne i kosztowne. Wie o tym Unia Europejska, stawiając ją na ostatnim miejscu wśród narzędzi bezpieczeństwa energetycznego i oceniając ja jako bardzo kosztowną. Wie także prezydent Łukaszenko.

Dywersyfikacja? Tak, ale nie za wszelką cenę

Czy kontrakt katarski będzie argumentem w toczących się negocjacjach z Rosją? Wręcz przeciwnie - gra na naszą niekorzyść. Sukces polityczny, medialny, ale realnie nie mamy alternatywy dla rosyjskiego gazu

W gazecie "Dziennik", dział Opinie 21 sierpnia 2009r. ukazał się mój tekst. Przedstawiam.

LNG z Kataru - czym grozi dywersyfikacja

Podpisanie przez PGNiG wstępnej (nie wiążącej) umowy z handlową spółką Qatargas Operating Company Ltd. zmusza do zastanowienia się nad znaczeniem i możliwymi skutkami takiego ruchu.

USA - dywersyfikacja dostaw gazu

Dywersyfikacja dostaw gazu nie jest łatwa. Nawet Stanom Zjednoczonym Ameryki nie bardzo ona idzie. Są zależne w 100% od importu gazu rurociągowego z Kanady. Oczywiście Kanada to sojusznik USA, ale gdyby jej przyszło do głowy zażądać dużo więcej za gaz?

Subscribe to dywersyfikacja