Litwa szuka sposobów obniżenia kosztów LNG

Premier Litwy Saulius Skvernelis poinformował o porażce negocjacji utworzenia wspólnego rynku gazu dla krajów bałtyckich. Zapowiedział poszukiwanie innych "sposobów obniżenia kosztów terminalu LNG i importu gazu skroplonego dla litewskich podatników".

Wspólny projekt trzech krajów wobec Unii Europejskiej - otrzymanie dofinansowania na utworzenie takiego rynku - nie wypalił, gdyż Łotwa odmówiła w nim udziału.

Popyt na gaz na Litwie spada, a przepisy zmuszające odbiorców do kupowania gazu z terminalu zostały zaskarżone do Brukseli przez organizację przedsiębiorstw.

Według kontraktu z firmą Hoegh LNG koszt dzierżawy pływającego terminala wynosi 189 tysięcy dolarów dziennie (łącznie w ciągu 10 lat - 689 milionów $).

Więcej na ten temat pisałem w tekście:

Litwa i gazowa niepodległość


LNG Litwa

- - - -

komentarze: 10

Już pojawił się pomysł

Już pojawił się pomysł pewnego dziennikarza specjalizującego się w energetyce, że Polska powinna ten terminal odkupić.

Tak się kończy prymat

Tak się kończy prymat polityki i emocji nad ekonomią i zdrowym rozsądkiem. Dzięki obecnemu rządowi osiągniemy podobny sukces w postaci odejścia od dostaw z Rosji już za kilka lat.

Aby zrozumieć zasadność

Aby zrozumieć zasadność pomysłu przejścia na LNG dla Litwy, informuję, że PKB Litwy jest niższy niż Warszawy. Wtedy to daje wyobrażenie czy pomysł przejścia na LNG w Warszawie wraz kosztami wynajmu terminala byłby rozsądny i jakie komentarze taka idea by wywołała.

Ja uważam, że poziom bogactwa

Ja uważam, że poziom bogactwa ma znaczenie, bo jak się jest bogatym to się można bawić w ekologię lub obrażanie się na tani rosyjski gaz, a jak się jest Litwą to zupełna głupota i ryzyko utraty konkurencyjności przemysłu.

Rząd szuka sposobów na

Rząd szuka sposobów na obniżkę ceny LNG, ale problem ten rozwiąże natura, Litwa się składa i będzie potrzebowała coraz mniej gazu.Np. według wikipedii Litwę w 1990 r. zamieszkiwało prawie 3,7 mlna w roku 2015 2,9 mln, dzisiaj sami litwini szacuja na 2,8 mln. I to społeczeństwo się starzeje.Unia pewnie już za chwilę podeśle im nowych ludzi,ale ci pewnie nie będą mieli oporów przed tanim gazem z Rosji. Poczekajmy jeszcze kilka, kilkanaście lat ;)

W Polską przestrzeń medialną

W Polską przestrzeń medialną/okołoenergetyczną wchodzi powoli hasło "socjalizacja kosztów gazoportu". Nie pojawiłoby się gdyby nie prezes Achemy który na łamach Politico skarżył się na opłaty za litewski FSRU.

Andrzej's picture

Nie wchodzi

Nie wchodzi

Raczej knują po kątach, bo byłoby to przyznanie się do klęski tej polityki. Coś jak z akcyzą w benzynie.

skomentujesz?

Filtered HTML

  • Use [fn]...[/fn] (or <fn>...</fn>) to insert automatically numbered footnotes.
  • Allowed HTML tags: <a> <i> <b> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <font> <dt> <blockquote> <img> <center> <strong> <em> <u> <b> <span> <bgcolor> <del> <strike>
  • Youtube and Vimeo video links are automatically converted into embedded videos.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
  • Lines and paragraphs break automatically.