O amerykańskich sankcjach dla Rzepy

Hubert Kozieł, redaktor Rzeczpospolitej zapytał mnie o amerykańskie sankcje.

– Szykuje się długa wojna prawna. UE będzie starała się wykazać, że amerykańskie sankcje nie mają prawa obejmować firm z Unii. UE jest zdeterminowana, by gazociąg Nord Stream 2 powstał – mówi „Rzeczpospolitej" Andrzej Szczęśniak, ekspert rynku energetycznego.
.
Same sankcje na poszczególne firmy nie będą jednak nakładane automatycznie. Będą zależne od decyzji prezydenta.
.
– Sytuacja przypomina tę z 1982 r., gdy administracja Ronalda Reagana nałożyła sankcje na firmy zaangażowane w budowę gazociągu prowadzącego z ZSRR do RFN. Wycofała się po kilku miesiącach, po protestach europejskich rządów, w tym po silnym sprzeciwie brytyjskiej premier Margaret Thatcher – przekonuje Szczęśniak.

Bruksela przeciw sankcjom grożącym Gazpromowi

.
O sankcjach jako narzędziu wojny gospodarczej jest na blogu cały dział:

www.szczesniak.pl/sankcje

Warto przypomnieć kilka zdań z artykułu "USA naciska Indie: nie kupujcie irańskiej ropy"

Najtwardszą formą sankcji jest blokada eksportu ropy naftowej. To dla Iranu sedno gospodarki i podstawa dochodów eksportowych. Ameryce udało się zmusić do takich sankcji Unię Europejską, choć jeszcze kilka lat temu Bruksela nie chciała słyszeć o wspólnych sankcjach wobec Iranu.
.
Z Europą poszło gładko, ale znacznie trudniej idzie z Azją, gdzie idzie połowa irańskiego eksportu ropy. Dla wielu krajów Iran jest podstawowym lub bardzo znaczącym dostawcą ropy. Wyeliminowanie go wymaga zastąpienia innym dostawcą, podnosi koszty (np. inwestycje w rafineriach, by dostosować je do nowych rodzajów ropy). Dlatego USA ostatnie miesiące bardzo intensywnie naciska na kraje Azji, by zerwały więzi naftowe z Iranem. U swego najważniejszego sojusznika - Japonii - wymusiły obietnice o powolnym zmniejszaniu dostaw. W nagrodę Japonia otrzymała zwolnienie z amerykańskich sankcji, łącznie z 10 krajami europejskimi, co gwarantuje im, że pomimo handlu z Iranem, nie zostaną odcięte od amerykańskiego systemu finansowego. Stany zjednoczone dały im czas na zmniejszenie współpracy z Iranem.
.
USA ma potężne instrumenty karania sankcjami krajów, które nie podporządkują się ich polityce. Indie nie znalazły się na liście znoszącej sankcje amerykańskie wobec krajów (na sankcje narażone są także Chiny, Korea Płd, Turcja i Południowa Afryka).

.
I z innego artykułu: "Kuba - 50 lat naftowych sankcji"

Minęło niedawno 50 lat od chwili gdy Stany Zjednoczone zastosowały szerokie sankcje gospodarcze wobec Kuby. Embargo zostało wprowadzone na początku lat 60-tych, po zwycięstwie Fidela Castro. Już w 1960 r. prezydent Eisenhower przestał kupować cukier oraz wstrzymał dostawy ropy na Kubę jako narzędzie destabilizacji nowej oraz promocji demokracji.
.
W 1961 r. Kongres USA przyjął ustawę o pomocy zagranicznej (Foreign Assistance Act of 1961 - FAA), która nałożyła oficjalnie embargo gospodarcze, a w 1962 prezydent Kennedy podpisał rozporządzenie (Executive Order) rozpoczynające embargo gosodarcze wobec Kuby. Wprowadzono „Cuban Assets Control Regulations”. Ponad trzydzieści lat później, 1996 r. embargo zostało wzmocnione przez ustawę Helmsa i Burtona - „Cuban Liberty and Democratic Solidarity Act”. Jej celem było uniemożliwienie zagranicznym firmom prowadzenie handlu z Kubą i uniemożliwienie osłabiania restrykcji władzom wykonawczym. Waunkiem ich zniesienia było usunięcie opresyjnego reżimu Fidela Castro i przeprowadzenie demokratycznych reform.
.
Embargo amerykańskie na Kubę wywołuje sprzeciw prawie wszystkich państw świata. W 2008 r. na Zgromadzeniu Generalnym ONZ 185 państw głosowało przeciwko amerykańskiemu embargu. Jedynie dwa – Izrael i Palau – popierały.

Jak widać, jest to broń często stosowana, i jedynym realnym jej posiadaczem są Stany Zjednoczone. To stała praktyka lidera zachodniego świata. Nic więc nowego pod słońcem.

usa-russia-sanctions.jpg

komentarze: 13

Mnie ciekawi dlaczego ofiary

Mnie ciekawi dlaczego ofiary sankcji (dotychczasowe i potencjalne) nie sa w stanie zorganizować się do stworzenia alternatywnej dla dolara międzynarodowej waluty umożliwiającej wymianę towarową i pieniężną, akumuluację oszczędności itp ??? Bawienie się dolarem daje siłę tej walucie i pośrednio siłę gospodarce USA

Andrzej's picture

bo są dużo słabsi

Ameryka mając połowę światowej gospodarki po II wojnie ustawiła zachód wg swoich wymagań, teraz zachód wybiera słabszych, których takie narzędzia mogą powalić, a nie mają najmniejszych szans, żeby odpowiedzieć, co wynika z globalnego układu sił. Iran też wprowadził sankcje wobec zachodu.... i co?

Co może zrobić mały chłopak wobec bandy wyrośniętych łobuzów w szkole?

Jednak sytuacja się zmieniła

szczesniak.pl/Chiny

komentarz: Andrzej

"Co może zrobić mały chłopak wobec bandy wyrośniętych łobuzów w szkole? "

Są dwie metody:1. skłócić łobuzów ze sobą
2. u każdego z łobuzów w domu wkurzyć jego ojca czyli suwerena. Ojciec (suweren) da w
tyłek pasem

A tak na poważnie, sankcje w sektor energetyczny pozbawią EU tanich surowców. My szarzy konsumenci odczujemy to w swoich kieszeniach.
Na USA można znaleźć bata tworząc drugi, duży rynek. I tutaj jest nadzieja w Azji.

Andrzej's picture

1. racja - Rosja gra na

1. racja - Rosja gra na różnicach interesów między EU i USA, o co jest głośno oskarżana, zapomina się jedynie powiedzieć, że to gra słabszej strony, która musi stosować asymetryczne metody. A teraz Trump gra Trójmorze przeciwko Niemcom. Ale to nie jest oczywiście "rozbijanie EUropy", o co oskarża się Rosję. :-)

2. nietrafione w tym przypadku

Europa działa w kierunku sojuszu z Azją, ale USA ma inicjatywę, wykorzystując Koreę Północną do pogarszania kontaktów. Mają też największy udział w handlu, inwestycjach finansowych, a poza tym ma wojska okupacyjne w EU, więc przewagi są ogromne. To test dla europejskich elit - albo będą terytorium podporządkowanym USA, albo zwiększą swoją suwerenność.

Trochę sie przypomina sprawa z Iranem. Początek wieku - EU odmawia żądaniom sankcji ze strony USA. 2011 r - zgadza się, tracąc interesy w Iranie, gdy USA nic, bo nie mają stosunków ani dyplomatycznych ani gospodarczych. 2015 - nacisk wszystkich przeciw USA w negocjacjach z Iranem P5+1. USA zmuszone do zawarcia porozumienia.

Zobaczymy, jak będzie

Stosunki międzynarodowe to

Stosunki międzynarodowe to nie analogia szkoły, a raczej ciężkiego więzienia. Jaka jest najlepsza strategia przetrwania w więzieniu? Przyłączyć się do zorganizowanej grupy więźniów,która stara się chronić swoich członków przed innymi podobnymi grupami i w miarę możliwości przestrzegać obowiązująych w tej grupie zasad. Ukraina tego nie rozumiała - nie chciała należeć do żadnej grupy i dlatego skończyła jak skończyła.

czy sankcje są skuteczne

nie znam się na Energetyce ale chyba projektów naftowych gazowych nie da się od tak wygasić z dnia na dzień co firmy Europejskie będą zrywały współpracę? a co z środkami zainwestowanymi lub rozpoczętymi budowami? te sankcje dają Trumpowi potencjalne możliwości karania Firm z Europy czy z tego skorzysta to oddzielna kwestia? nie wiadomo co w tych sankcjach wpisano? Bez zaangażowania w to Europy to będzie mało skuteczne , sankcje nie będą przestrzegane tak jak te obecne nie dały jakiegokolwiek skutku. Usa będą próbowały wypchnąć Gazprom z Europy to chyba mało realne ? czy jakiekolwiek sankcje USA W przyszłości zadziałały? co miałoby być ich celem zmiana polityki kraju objętego nimi? w to chyba nikt w Usa NIE wierzy Demokratyzacja Rosji i lub Chin na wzór Usa to raczej niespełniona fantazja

sankcje cdn

założenia polityki USA
wspieranie rządu Ukrainy w przywróceniu suwerenności i integralności terytorialnej;
potępianie i sprzeciwianie się wszelkim niszczącym wysiłkom rządu Federacji Rosyjskiej na Ukrainie naruszającym jej zobowiązania międzynarodowe;
nieuznawanie nigdy nielegalnej aneksji na Krymie dokonanej przez Rosję lub oddzielenia jakiejkolwiek części terytorium Ukrainy poprzez użycie siły wojskowej;
powstrzymywanie Rosji od dalszej destabilizacji na Ukrainie oraz w innych niezależnych krajach w Europie Środkowo-Wschodniej i na Kaukazie;
"wspieranie reform nadzorczych i regulacyjnych w sektorze energetycznym Ukrainy, w tym utworzenie niezależnej organizacji regulacyjnej"
zachęcanie i wspieranie uczciwej konkurencji, liberalizacji rynku w sektorze energetycznym Ukrainy;
zmniejszanie zależności od rosyjskich zasobów energetycznych, w szczególności od gazu ziemnego, który rząd Rosji wykorzystuje jako „broń do zmuszania, zastraszania i wpływu na inne kraje”;
współpracę z państwami członkowskimi Unii Europejskiej i instytucjami Unii Europejskiej w zakresie promowania bezpieczeństwa energetycznego, rozwoju zróżnicowanego i zliberalizowanego rynku gazu poprzez dywersyfikację źródeł, dostaw i tras;
sprzeciw wobec budowy Nord Stream 2 ze względu na jego szkodliwy wpływ na rynek i politykę energetyczną krajów Europy. fragment z biznes alert widać jaką troską wykazuje się Ameryka wobec sojuszników... sam miód na serce

Andrzej's picture

widać... mhm

widzi ten, kto chce.

Zaślepieni propagandyści cieszą się, że "ruskim amerykany dowalą", nic nie mając przeciwko temu, że gdyby PGNiG lub prywatna polska firma chciała interes zrobić z Gazpromem, albo chcielibyśmy wybudować z Rosji (Białorusi) rurociąg, to podpadamy pod sankcje. Losy naszych firm i dostaw gazu decydują się w Waszyngtonie.

Tacy to nasi dzisiejszy patrioci, z gębą pełną pustych frazesów o suwerenności.

"sprzeciw wobec budowy Nord

"sprzeciw wobec budowy Nord Stream 2 ze względu na jego szkodliwy wpływ na rynek"

jaki kurka szkodliwy wpływ na rynek? od kiedy to większe dostawy, większa ilosc rur dostawczych i większa ilosc surowca na rynku mu szkodzi?

Andrzej's picture

no szkodliwy

rynek to konstrukcja, ustawia się klocki, żeby grało. Do rynku kreowanego przez Amerykanów Nord Stream nie pasuje. To ma być rynek na amerykański gaz LNG:

Specjalny wysłannik energetyczny Richard Morningstar dodatkowo ostrzegał: „Jeśli chcecie zabić strategię LNG, budujcie Nord Stream”.

www.szczesniak.pl/3270

skomentujesz?

Filtered HTML

  • Use [fn]...[/fn] (or <fn>...</fn>) to insert automatically numbered footnotes.
  • Allowed HTML tags: <a> <i> <b> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <font> <dt> <blockquote> <img> <center> <strong> <em> <u> <b> <span> <bgcolor> <del> <strike>
  • Youtube and Vimeo video links are automatically converted into embedded videos.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
  • Lines and paragraphs break automatically.