Niemcy mówią NIE amerykańskim sankcjom

Niemiecka minister gospodarki Brigitte Zypries powiedziała prasie, że "sankcje są po prostu niezgodne z prawem międzynarodowym".

"Amerykanie nie mogą naciskać niemieckich firm tylko dlatego, że robią interesy w innych krajach." Zypries zachęciła Unię Europejską do przyjęcia środków odwetowych, nad którymi już pracuje. "Europa jest gotowa użyć kontr-działań także w innych częściach świata". .

W sondażach przeprowadzonych w Niemczech powszechna jest opinia, że Ameryka sankcje przeprowadza dla korzyści ekonomicznych. Tylko 25 procent uznało ją za wiarygodnego dostawcę energii.

Volker Treier, szef komitetu międzynarodowego Niemieckiej Izby Handlowej stwierdził w ubiegłym tygodniu, że "odnosi wrażenie, że Ameryka działa we własnym interesie gospodarczym".

źródło:  www.upi.com, www.newsweek.com

Komentarze: 2

Pani Zypries (SPD) ryknęła

Pani Zypries (SPD) ryknęła niczym lwica, ale na urzędzie pozostanie jeszcze tylko nieco ponad 1,5 miesiąca, tak więc jej opinia ma b. krótki czas połowicznego rozpadu.

Jednakowoż – w Niemczech wiele jest głosów oburzonych na te sankcje, nawet media maistreamowe o wysokiej pozycji jak FAZ piszą otwarcie, że USA chodzi tu o własne interesy kosztem Europy, głównie rzecz oczywista Niemiec. Artykułów na ten temat było sporo, podaję jeden przykład:

"Wie Amerikas Sanktionen gegen Russland Deutschland treffen"
Czyli:
"Jak amerykańskie sankcje przeciw Rosji uderzają w Niemcy"

http://www.faz.net/aktuell/wirtschaft/wi...

Nie tylko Zypries również i inni członkowie rządu - szef MSZ- S. Gabriel (SPD) - wyrazili swoje głębokie niezadowolenie z zaistniałej sytuacji. Gabriel:

„Es bleibt dabei, dass wir eine extraterritoriale Anwendung dieser Sanktionen gegen europäische Unternehmen auf keinen Fall akzeptieren werden“
Czyli:
"Pozostajemy przy tym, że w żadnym wypadku nie zaakceptujemy eksterytorialnych sankcji przeciw europejskim przedsiębiorstwom"

http://www.faz.net/aktuell/politik/ausla...

Gdzie się znajdzie po wyborach Gabriel nie wiadomo, ale pewnie raczej już nie na tym stanowisku. Natomiast wiadomo, gdzie znajdzie się Merkel (CDU) - to, że znów wybory wygra to raczej pewne (acz niezrozumiałe i dla Niemiec łagodnie mówiąc złe). Ale Merkel milczy w tej sprawie, pozwala innym pokrzyczeć i się wykrzyczeć...

Eva

Dla wyjaśnienia:

Dla wyjaśnienia:
idea dokręcania śruby Rosji jest ideą amerykańskich neokonów (neokonserwatystów), Trump jest w tej sprawie bardziej przyciskanym do ściany rezydentem Białego Domu niż sprawcą.
Merkel jest z poprzedniego rozdania i traktuje rządy Trumpa jak przejściową burzę, chwilowe aberracje systemu. Podobnie zresztą chyba widzi rządy Kaczyńskiego czy Orbana.

Eva

skomentujesz?

Filtered HTML

  • Use [fn]...[/fn] (or <fn>...</fn>) to insert automatically numbered footnotes.
  • Allowed HTML tags: <a> <i> <b> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <font> <dt> <blockquote> <img> <center> <strong> <em> <u> <b> <span> <bgcolor> <del> <strike>
  • Youtube and Vimeo video links are automatically converted into embedded videos.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
  • Lines and paragraphs break automatically.