Ukraina ogłasza gazowe zwycięstwo nad Gazpromem

Ukraiński Naftogaz ogłosił wczoraj, że wygrał spór z Gazpromem w sztokholmskim arbitrażu. Sprawie nadano rozgłos dzięki różnym propagandowym witrynom, jednak to zbyt wczesna radość. Bardziej poważne, choc oczywiście nie bezstronne media poinformowały "Ukraine’s Naftogaz said an arbitration court in Stockholm had ruled in its favour".

Jest to wstępne rozsądzenie dotyczące prawnych podstaw sporu. Pomimo faktu, że opinia arbitrażu liczy 970 stron, nie ma w niej żadnych twardych danych liczbowych, propaganda pracuje pełną parą.

Póki co przypatrzmy się, jak wielkie sumy pieniędzy są w grze (infografika Naftogazu):

naftogaz-gazprom-claims.jpg

więcej: euractiv.com

Komentarze: 4

Piąta kolumna

Trochę się bronię przed takim sformułowaniem, ale rzeczywiście wspomnianą w artykule witrynę można nazwać jako propagandową. Tam nie ma dziennikarstwa wypośrodkowanego, analitycznego, ale wszystko odbywa się na zasadzie nawalanki na Ruskich i Gazprom czy bezkrytycznym promowaniem korytarza norweskiego, co jest pożywką dla TVP zapraszającą tych ludzi do komentarzy. Włączanie Pana w ową piątą kolumnę też jest średnio poważne.
Tym bardziej, o ile się nie mylę, redaktor naczelny karierę zaczynał chyba u Pana.

Andrzej's picture

nie, nie zaczynał

ale robił ze mną jakieś materiały, a potem przyszedł rozkaz - "opluwać" - to opluwa.

Andrzej's picture

"considering" :-)

poziom dziennikarstwa w Sputnik podobny jak w Polsce, brednie wypisują.

"considering" - czyli myślą , a jakieś źródło tym myśleniu - nie przywołane. Jeśli będą dobrze "considering", to wybiorą tańszy (300 do 600) rurociąg i tańszy gaz. A jak będą "considering" jak u nas - to będzie i drożej i weselej. Nie wiem tylko dlaczego Électricité de France (EDF) i DIF miałyby zwariować. Autor tych wypocin nie przedstawił przekonujących argumentów.

Może być też wariant taki, że koledzy amerykańscy kazali przemyśleć, to ci "considering", ale to luźna dywagacja moja :-)

skomentujesz?

Filtered HTML

  • Use [fn]...[/fn] (or <fn>...</fn>) to insert automatically numbered footnotes.
  • Allowed HTML tags: <a> <i> <b> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <font> <dt> <blockquote> <img> <center> <strong> <em> <u> <b> <span> <bgcolor> <del> <strike>
  • Youtube and Vimeo video links are automatically converted into embedded videos.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
  • Lines and paragraphs break automatically.