co2

Trump uderza w globalne lobby

TrumpOznacza to strategiczny konflikt z instytucjami międzynarodowymi, a także Europą. Konflikt narasta także wewnątrz Stanów Zjednoczonych, gdyż ucierpią bardzo biznesy takie jak Tesla i cały przemysły żyjące jedynie dzięki ogromnym dotacjom państwowym.

Naukowiec o klimacie

john-christy-2.jpgPolecam wykład, który przeprowadził John Christy, naukowiec z University of Alabama zajmujący się od wielu lat klimatem. Bardzo przystępnie wykłada problemy nauki, w odczytaniu reguł rządzących klimatem Ziemi.

Ratyfikacja Paryża, czyli nic nie ugraliśmy

large_szyszko-eu-paris-deal.jpgJednym słowem sielanka, a miała być ostra walka o polski węgiel i energetykę. Ani w oficjalnych konkluzjach Rady nie ma słowa o Polsce czy jakichkolwiek specjalnych warunkach dla kogokolwiek. Ani w nieoficjalnych, gdyż medialne przecieki mówiły, że „Polska starała się o zmianę podstawy prawnej podejmowania decyzji o klimacie na wymagającą jednomyślności, ale nie osiągnęła tego”.

Unia zmienia ETS (Polskie Radio 24)

polskieradio24.gif- Problem polega na tym, że narzędzia i metody sterowania są bardzo skomplikowane, a pewne elementy systemu są nieprzewidywalne. Np. wprowadzanie ceł klimatycznych przekracza granice ustalone przez Światową Organizację Handlu. Głównym dylematem Unii jest to czy jeśli będziemy wprowadzać ETS i koszty zmiany klimatu będą przerzucane na przemysł, to czy on nie zacznie uciekać z Europy

O globalnym ociepleniu w TVN

Przedziwne, po dwóch latach zaprosili mnie do TVN! I na dodatek o globalnym ociepleniu. Więcej nie zaproszą. W końcu podważanie wiary w globalne ocieplenie jest niedopuszczalne. No i nie jestem prezydentem Trumpem, więc nie mogę sobie na to pozwolić... ale co tam... pozwoliłem sobie. Zobacz całość na TVN24BiS.
tvn-globalne-11-2016.jpg

Szczyt klimatyczny - bez przełomu

Nie przełamano oporu państw rozwijających się, skupionych w grupie G77 wokół Chin, by narzucić im zobowiązania, jakie przyjęły kraje bogate. Dalej działa formuła „common but differentiated” - „wspólna ale zróżnicowana” odpowiedzialność. Kraje bogate (Aneks I UNFCCC) od początku miały dać przykład, obniżyć własne emisje i pomóc krajom biednym. (Tu uwaga - Polska oczywiście zalicza się do krajów bogatych, obok USA, Niemiec czy Szwajcarii).

Chińskie emisje to amerykańska konsumpcja

medium_USA-China-import.jpgDzisiaj politycy amerykańscy twierdzą, że to była "wielka pomyłka", że zapomniano o sprawach klimatu i nie narzucono Chinom ograniczeń emisji wcześniej. Cierpią Chińczycy (zatrute powietrze), cierpi klimat (nie trzeba wyjaśniać), cierpią i Amerykanie...

Szczyt klimatyczny COP21

Polska nie ma szans na nadrobienie killkudziesięcioletniego technologicznego zapóźnienia wobec zachodu. Dlatego powinniśmy pozostać przy węglu i szukać w tym obszarze niszy na rynku.

Pages

Subscribe to co2