Gaz za demokrację, czyli jak inwestują Chińczycy, a jak Zachód

0

Podejście do inwestycji w surowce fundamentalnie różni się między światem Zachodu (głównie Ameryka, ale także Europa) a Chinami czy Rosją.

Chińczycy i Rosjanie przychodzą i mówią: macie gaz i ropę, chcemy je wydobywać, zainwestujemy w złoża i transport, damy także pieniądze na inwestycje w koleje, szkoły, co zechcecie. Zapłacicie w surowcach, które wydobędziemy. Nie interesuje nas, na co wydacie pieniądze, które wam zostaną, róbcie co chcecie. Wasza polityka wewnętrzna, stosunki z opozycją, korupcja, prawa człowieka i wszelkie takie sprawy nas nie obchodzą.

Zupełnie inaczej Zachód. Zachód inwestuje pieniądze w wydobycie i transport, rynki finansowe zainwestują, pożyczą kapitał firmom, które to zrobią, ale dług pojawi się u was. Będziecie je spłacać w dolarach czy euro, ale rachunki, na które będą wpłacane pieniądze za ropę czy gaz, muszą być w zachodnich bankach, mających prawo operować dolarem. I najlepiej jak tam zostaną i będą inwestowane w to, co wam wskażemy.

Poza tym, mówi zachód, prawo musicie zmienić, bo takie nie zabezpiecza inwestorów, musicie stworzyć „przyjazny klimat” dla biznesu. Tutaj jest lista i proszę patrzeć, które miejsce zajmujecie w globalnym rankingu, który prowadzimy. I starać znaleźć jak najwyżej, bo takim krajom możemy pożyczyć więcej.

I jeszcze jedno. „Przyjazny klimat dla biznesu” może być tylko wtedy, gdy przyjmiecie nasze uniwersalne wartości, prawa człowieka, tolerancję, wolności itd. My wam doradzimy, jak to wszystko uchwalić i przestrzegać, mamy od tego organizacje pozarządowe, sami je finansujemy. Na początek trzeba wypuścić opozycjonistów z więzień i pozwolić im krytykować rząd, my też to sfinansujemy. I jak wyjdą na ulice, to nie wolno ich pałować, prawa człowieka, wiecie, rozumiecie…

A tutaj macie ustawy, które trzeba uchwalić, by zwalczać korupcję. Żeby pieniądze, które wam dajemy, nie trafiły w złe ręce. To są nasze pieniądze i musimy mieć nad nimi kontrolę, nasze organizacje pozarządowe, zwane społeczeństwem obywatelskim, już tego przypilnują. Także uważajcie, żeby o korupcji nie zaczęły mówić media, bo wtedy ludzie się oburzają. Za to też my zapłacimy, przynajmniej na początku.

A potem, jak już… to sami będziecie za wszystko płacić.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here