chemia

Chemiczna CETA

large_ceta.jpg„Niemcy to naród żyjący z eksportu, zależny od porozumień handlowych, a CETA zapewni klarowne przewagi konkurencyjne dla niemieckich koncernów chemicznych - łatwiejszy dostęp do rynku, pełna likwidację ceł importowych, dostęp do kanadyjskich przetargów publicznych i nowoczesną ochronę inwestycji”.

Mocznik, czyli antyklimatyczna partyzantka

large_adblue-silniki-euro5-ic-ua.intercars.eu.jpgOd czego jest innowacyjność? Radzimy sobie. Dajemy radę i z tym utrudnieniom Made in Bruksela. Powstało coś, co pozbawia nas tych wszelkich kłopotów, a nazywa się „emulator AdBlue”, popularnie zwany AdBlue Killer. To urządzenie oszukuje silnik, informując go, że usuwanie tlenków azotu działa.

Energooszczędna chemia

chemistry.jpgW energii odnawialnej chemia gra kluczową rolę - od łopat wirnika przez panele słoneczne po baterie. Przejście do drugiej generacji paneli słonecznych - technologii cienkowarstwowych ogniw fotowoltaicznych, daje duże możliwości nowych zastosowań i nie wymaga ekstremalnych warunków ciśnieniowych czy temperaturowych w czasie ich produkcji.

Ukraińska chemiczna prywatyzacja

large_odessa-priportowoj.jpgOdeski Zakład Przyportowy został 31 grudnia zamknięty, Zdecydował o tym rząd Ukrainy pod naciskiem Naftogazu, obarczonego wcześniej obowiązkiem dostawy gazu do Przyportowego, który zbuntował się i odmówił w 2017 r. dostarczania gazu.
Gdy rok temu pisałem tekst o ukraińskiej chemii, kończyłem zdaniem: „Nie najlepszy czas na prywatyzację”, nie przypuszczałem nawet, że aż tak źle pójdzie.

Interesujące dane o europejskiej chemii

medium_eu-chemia-struktura-kosztow.jpgOgromna różnica występuje przede wszystkim w kosztach surowców (wsadu netto). Przy produkcji chloru wynoszą one jedynie jedną piątą całości kosztów, przy wytwarzaniu amoniaku przekraczają 80 procent. Drugim podstawowym czynnikiem są koszty energii.

REACH czyli innowacyjność

medium_REACH-EU.jpg Mamy wysokie płace, drogą energię? Wytwarzajmy produkty, których nikt nie potrafi robić i produkujmy je oszczędnie, wynajdując najbardziej efektywne metody. To właśnie ten proces - wynajdywanie coraz lepszych produktów, coraz bardziej efektywnych sposobów ich wytwarzania – jest odpowiedzią na przewagę innych.

Amerykański boom – inwestycje

large_shell-pennsylvania-petrochemicals-map.jpgW USA programy budowania łańcucha wartości wśród miejscowych przedsiębiorstw to konieczność, w krajach takich jak Polska jeszcze nie mamy tyle śmiałości (i siły w negocjacjach), by tak zdecydowanie działać. U nas obniża się podatki inwestorów, natomiast w Luizjanie im więcej zapłaconych podatków, lokalnie wykonanych usług, tym inwestycja ma większe szanse na realizację.

Amerykański chemiczny boom

medium_usa-chemical-investments-ratio-acc.jpgAmerykańskie agencje zajmujące się ochroną klimatu, wydając pozwolenia nie przejmują się faktem, że nowe zakłady przemysłowe dodadzą rocznie do światowej emisji aż 130 milionów ton dwutlenku węgla. To odpowiednik 10 nowych elektrowni na węgiel wielkości Turowa. U nas wywołałoby to protesty i oczywiście blokadę inwestycji przez społeczeństwo obywatelskie martwiące się o globalne ocieplenie.

Indyjska chemia – zbyt otwarta? (3)

large_india-chemical.jpgW globalnej otwartej gospodarce tania siła robocza, czyli to czego Indie mają w nadmiarze, nie jest zachętą do inwestowania w wielką chemię. Brakuje wykształconych kadr, technologii oraz taniego kredytu, niezbędnego przy kapitałochłonnych inwestycjach przemysłowych. Zagraniczni inwestorzy niechętnie patrzą na taki kraj. Zaś krajowy przemysł chemiczny w gospodarce otwartej na globalną konkurencję nie ma wystarczających warunków do rozwoju.

Chemia obciążona wyższymi kosztami

medium_chemical-burden-costs-history-caa-eu.jpgBadano okres 11 lat i w tym czasie średnie koszty obciążeń wynosiły rocznie prawie 10 miliardów euro (9,5 mld). Dla sześciu sektorów chemii, w których dokonano dokładnych badań stanowi to 2% wielkości sprzedaży i 12% wartości dodanej. Jeśli porównać je do zysku brutto (Gross Operating Surplus), to wielkość obciążeń urasta do 30%.

Pages

Subscribe to chemia