ceny ropy

Ceny ropy, paliw, OPEC, Rosja, FED

polskieradio24.gifRedaktor Jakub Kukla w Polskim Radio 24 rozmawiał ze mną o kilku tematach: ceny ropy, czyli spekulacja czy fundamenty, cenach paliw, co je zmienia, o strategii OPEC, a szczególnie Arabii Saudyjskiej, jej konflikcie z USA i oczywiście (to temat obowiązkowy) Rosji. Ale także o FED i szansach na sukces ministra Naimskiego.

O cenach ropy

Ceny-ropy-wyklad2016.jpgMontowana jest koalicja składająca się z krajów OPEC, Rosji, Meksyku, która ma w najbliższym okresie podjąć decyzję odnośnie do zamrożenia wydobycia. Wzrost cen surowca jest ściśle z tymi oczekiwaniami związany.

O Rosji i OPEC dla PAP

rosja saudi arabia"Rozmowy Moskwy z krajami OPEC nie dadzą twardego porozumienia, lecz jedynie miękki układ, w którym mowa jest tylko o zamrożeniu wydobycia" - podkreśla ekspert w rozmowie z PAP. Przypomina też, że ze względu na specyfikę swego wydobycia Rosja nie może ograniczać go w taki sposób, jak np. Arabia Saudyjska - "nie da się tam przykręcić kurka na pół gwizdka".

O cenach ropy i polityce w PR24

polskieradio24.gifRopa dziś kosztuje 1/3 z tego, ile kosztowała 1,5 roku temu. Wynika to z tego, że przez 8 lat mieliśmy wysokie ceny ropy i one zachęciły inwestorów. Wytworzyła się więc duża nadprodukcja, dlatego ceny zaczęły spadać.

Czy Ameryka będzie decydować o rynku ropy?

medium_usa-shale-price-scenario-iea-weo2015.jpgAmerykańscy nafciarze są jedynie "price takers", mając najwyższe koszty produkcji, będą reagować na zmiany na rynku. Prawdziwy "swing producer" ma bowiem swobodę decyzji o produkcji, posiadając duży udział w rynku, wolne moce produkcyjne ("spare capacity") i niskie koszty wydobycia.

Pages

Subscribe to ceny ropy