ceny gazu

Co z ceną gazu? (Dziennik Bałtycki)

dziennik baltyckiMedia milczą na ten temat, a PGNiG skutecznie zasłania się tajemnicą handlową. W przypadku USA tych kosztów nie da się ukryć, ceny są podawane na amerykańskich stronach rządowych. Co prawda polski minister energetyki mówi, że będziemy jeszcze negocjować ceny, ale wielkiego pola do negocjacji nie ma.

Amerykański gaz? Bezcenny

large_gaz-ceny-hh-tge-swinoujscie-rok.jpgDostępna w materiałach Cheniere kalkulacja – nie pozostawia złudzeń – po przepłynięciu Atlantyku i regazyfikacji w Świnoujściu – jest to bardzo drogi gaz. W 2016 roku średnio był 2,5-krotnie droższy od gazu na Henry Hub, a także 68 procent droższy od notowań na warszawskiej giełdzie.

Gazoport wymusi na Gazpromie...

Pełne dobrego samopoczucia deklaracje polityków, menedżerów i komentatorów, że "gazoport wymusi na Gazpromie obniżkę cen gazu", mogą wywołać przekonanie o potrzebie tej inwestycji. Całkowicie błędne.

gazooprt-wymusi-na-gazpromie-fakt.jpg

Gazprom w sporze z Europą

polskieradio24.gif1 października rozmawialiśmy z redaktor Aleksandrą Kozerą w Polskim Radio 24 na temat sporu Komisji Europejskiej i Gazpromu oraz polskiego górnictwa węgla kamiennego.

Energochłonny amoniak

medium_amoniak-koszty-regiony-CEPS.jpgTo już ponad sto lat, gdy zaczęto produkować amoniak na skalę przemysłową. Proces Haber-Boscha po raz pierwszy zastosowano w 1913 roku w niemieckich zakładach BASF-u w Oppau. Pomimo tradycji i technologii, Europa dzisiaj nie jest już najważniejszym czy przodującym producentem amoniaku. Dzisiaj królem amoniaku jest Azja, zużywająca go prawie 4 razy więcej niż Europa.

Czas na amerykański gaz

medium_gaz-usa-import-polska-koszty_183.jpgPo zapowiedziach politycznych, wizytach i staraniach ministra Sikorskiego, artykule Premiera w Financial Times, przychylnym tonie mediów i pochwalnym głosie ekspertów, wizycie PGNiG w Stanach, już czas na amerykański gaz, który w postaci schłodzonej do minus 160 stopni Celsjusza i upłynnionej w amerykańskich terminalach, nadpłynie do Świnoujścia i zasili polski system gazowy.

Ceny rosyjskiego gazu w Europie

medium_Gas-prices-EU-Russia_165A.jpgWiele nieporozumień nagromadziło się wokół cen rosyjskiego gazu. Jednym z powodów jest także konflikt na Ukrainie. Dzisiejsza formuła cenowa gazu wg kontraktu z 2009 roku wynosi 485 dolarów / 1000 m3. Rosjanie pod warunkiem spłacenia przez Ukrainę długów jeszcze z 2013 roku (wysokości 1,6 miliarda dolarów), proponują ceny 385 dolarów.

Pages

Subscribe to ceny gazu