ceny energii

Gospodarstwa domowe subsydiują przemysł

large_eu-energy-prices-components_2016-769.jpgPodwyższenie kosztów energii, szczególnie dla drobnych odbiorców nie jest w strategii Unii Europejskiej czymś nagannym, już ponad 10 lat temu oficjalnie zrezygnowano z modelu taniej energii. Droższa energia ma zachęcać do obniżania emisji dwutlenku węgla, uznawanego za główne zagrożenie. Problemy odbiorców indywidualnych, szczególnie w krajach o niższych dochodach, nie są priorytetowe.

Ceny prądu na świecie

large_ceny-energii-elektrycznej-swiat-RosMinEnerg-6129_A.jpgDla mieszkańców najtańszą energię mamy w Rosji - 18 groszy z kWh (z dostawą) na Syberii i 27 groszy w części europejskiej i na Uralu. Polska rodzina płaci 60 groszy, a Niemcy ponad złotówkę. Polskie rodziny mają porównywalne ceny z Francją i Finlandią, choć udział tych cen w budżecie domowym jest nieporównywalnie większy

Biednemu to zawsze wiatr w oczy

medium_green-wind-costs-support-PPP-Frontier-UK-2014A.jpgPolska lubi wysokie miejsca w rankingach. W tym także zajęliśmy wysokie, bardzo wysokie miejsce. Z pewnością nieliczni się cieszą, ale reszta może tylko pozgrzytać zębami. Mocno bowiem dopłacamy do energii z wiatru.

EU i droga energia: dajemy radę

Bardzo dużo głosów słychać, że Europa zginie pod ciężarem drogiej energii. Przemysł energochłonny ma masowo uciekać do Ameryki. Co będzie, to zobaczymy, ale dzisiaj fakty mówią trochę co innego.

Niemcy, droga energia, ale...

medium_Niemcy-EEG-Umlage-historia.jpgSystem jest tak skonstruowany, że płaci się stałe wynagrodzenie dla dostawców zielonej energii, ale ogólna cena energii jest wyznaczana rynkowo. Różnicę musi ktoś dopłacić i tym kosztem obarcza się odbiorcę ostatecznego, który do każdej kilowatogodziny ma dodany składnik, który nazywa się EEG-Umlage Ile? Dużo, coraz więcej:

Ceny energii obalają rząd

medium_Bulgaria-electricity-protests2013.jpgDo tej pory Bułgaria nie miała wysokich cen energii, jeśli porównywać je nominalnie z innymi krajami. Ceny dla odbiorców indywidualnych (do 1000 kWh) były relatywnie niskie - wynosiły 8,57 eurocentów za kWh, gdy średnia w Europie wynosiła 28 centów, a w Polsce 18 centów / kWh. Czyli jedną trzecią ceny europejskiej i połowę cen polskich. Jednak to tylko nominalne porównania. Jeśli wziąć pod uwagę poziom dochodów mieszkańców, to im jest on niższy, tym sprawa kosztów opłat stałych staje się bardziej drażliwa. Cena 29 centów dla Belga na minimalnej pensji 1500 Euro to coś całkowicie odmiennego od trzy razy tańszej energii, gdy zarabia się 160 Euro.

Wszyscy jesteśmy na granicy ubóstwa energetycznego

medium_EU-wydatki-na-energie-eurostat-2010A.jpgW Wielkiej Brytanii, kraju - na Europę - bardzo zasobnym w surowce jak (węgiel, ropa, gaz ziemny) energia jest dość tania, przeciętne gospodarstwo domowe przeznacza na nią 3% swoich wydatków. Tam też za granicę ubóstwa przyjęto 10% udział wydatków na energię w budżetach domowych.

Prosumencka energia tania nie będzie

medium_Energia-prosumencka-koszt-156A.jpgBardzo modna i na czasie energia wytwarzana przez konsumentów jest szeroko propagowana i chwalona. Tej demokratycznej modzie, która twierdzi, że nie tylko ten "zły", wielki energetyczny biznes może wytwarzać prąd, że każdy może to robić sam, trudno się oprzeć. Zniewalający urok demokracji. Stąd jej popularność. Jednak jeden aspekt jest dość słabo omawiany. Cena.

Ubóstwo energetyczne, czyli ostrożnie z tą drogą energią

medium_Ubostwo-energetyczne-EU-mapa.jpgPolska należy do kategorii, gdzie zagrożeniu "ubóstwa energetycznego" podlega między 20 a 30% gospodarstw domowych. Podobnie jak z bezpieczeństwem energetycznym, przed kosztami którego przestrzegałem, publikując mapę, którą nazwałem "mapą prawdziwego bezpieczeństwa energetycznego", a w rzeczywistości była to mapa dochodów w Europie, na której zajmujemy daleką , daleka pozycję ("Mapa dobrobytu, czyli czy bezpieczeństwo musi kosztować").

Ostrożnie z tą drogą energią. Nie jest ona tylko towarem. Jest po części dobrem publicznym. Dobrem cywilizacyjnym.

Pages

Subscribe to ceny energii