ceny, koszty

Gazowe koszty i zyski w USA i Polsce

small_FX-Energy_costs-gas-Poland-USA2013.jpgKoszty wydobycia gazu jest bardzo trudno porównywać między różnymi regionami. Jednak gdy jakaś firma działa na różnych obszarach, może to dość łatwo zrobić. Dlatego interesujące może być, nawet dla Czytelnika spoza branży, zestawienie kosztów i dochodów wydobycia gazu w Polsce i USA.

Ile kosztuje wydobycie ropy i gazu

medium_Oil-costs-USA_companies_2007-2009_1A.jpgWarto się pokusić o pokazanie całkowitych kosztów wydobycia ropy naftowej igazu. Sięgniemy po najlepsze i najpełniejsze dane na świecie - po amerykańskie statystyki. Otóż amerykańskie firmy raportują do swoje administracji energetycznej bardzo szczegółowe dane. Na ich podstawie EIA zestawie potężny raport ze szczegółowymi danymi na temat wszystkich elementów finansowych działania tych firm na całym świecie.

Nie fair, Panie Premierze

"Tą wypowiedź traktuję jako inwektywę. Postulować obniżkę akcyzy po to, by skonsumować tę obniżkę samemu to jest coś, czego bym się najbardziej obawiał. Parę razy państwo polskie przeżywało taką sytuację, że obniżało akcyzę, wypływy do budżetu malały, natomiast ceny pozostawały bez zmian" - stwierdził premier.

Ostro.

Gaz łupkowy: Lane wierci poziomo w Łebieniu

Firma Lane Energy (3Legs Resources) ogłosiła o odwierceniu poziomego odcinka o długości kilometra w Łebieniu. Wywołało to duże zainteresowanie i rozbudziło przekonanie, że gaz już jest odkryty i... No własnie o tym rozmawialiśmy 22 czerwca 2011 r

Niskie marże, ale wysokie premie za bezpieczeństwo

Gdy cena benzyny podkrada się pod 5 złotych za litr, a dodatkowo poniesie ją 1 stycznia wzrost VAT-u (o około 4 groszy na litrze), warto się przyjrzeć składnikom tej ceny.

Mało znanym elementem ceny paliw jest marża rafineryjna. To jest różnica między cenami sprzedaży paliw a kosztami ropy. To marża brutto, żeby dojść do zysków, trzeba odjąć jeszcze wiele kosztów. Wyjaśniając prosto: to opłata dla rafinerii za przerobienie ropy na użyteczne dla nas paliwa. Dla przykładu dla oleju napędowego wynosiła ona 15,7 $/baryłkę - różnica między CIF NWE ON 10 ppm a kosztem ropy Brent).

Taxonomy upgrade extras: 

Koszty nowych złóż

Koszty odkrycia i zagospodarowania nowych złóż różnią się bardzo między firmami. Najtańsze mają oczywiście państwowe firmy państw arabskich (tzw. NOC), jednak o nich nie mamy szczegółowych danych.

Taxonomy upgrade extras: 

Koszty wydobycia ropy w Europie

Koszty wydobycia ropy naftowej to bardzo zawikłany temat, szczególnie gdy mówi się powszechnie, że dzisiejsze ceny ropy (70 - 80 $/bbl) są "niskie".

Być może, dla niektórych niskie, ale są szalenie wysokie, jeśli przyjrzeć się kosztom wydobycia ropy (ze wszystkimi ich składnikami).

Dla przykładu koszty wydobycia ropy w Europie, we Francji na przykładzie danych amerykańskiej firmy Toreador, wydobywającej ropę z basenu paryskiego.

Taxonomy upgrade extras: 

Zanim Unia wyłamie drzwi - dla Pulsu Biznesu

Puls_Biznesu_09-2010A.jpg13 września w "Pulsie Biznesu" ukazała się moja krótka notatka na temat kolejnej rundy negocjacji między PGNiG a URE na temat taryf.

Kolejny spektakl negocjacji między PGNiG a URE o taryfy gazowe. Z jednej strony przedsiębiorstwo pod naciskiem rosnących cen importowanego gazu, z drugiej regulator, który odczuwa nacisk polityczny, by nie podwyższać rachunków za gaz przed wyborami.

Cykliczność biznesu rafineryjnego

Przy niedawnych dyskusjach o zakupie Możejek usłyszałem taki argument: "Gdyby marże od 2006 roku się nie zmieniły, to przecież nie byłoby całego problemu".

W tej wypowiedzi zawiera się cała słabość zarządzania przez polityków polskim sektorem rafineryjnym. Każdy, kto przez chwilę się tym zajmował wie, że branża rafineryjna jest bardzo cykliczna. Występują w niej ogromne wahania, wyrażające się najlepiej w zmianach marży rafineryjnej. A to właśnie marże, a nie ceny ropy decydują o dochodach rafinerii.

Taxonomy upgrade extras: 

Pages

Subscribe to ceny, koszty