biopaliwa

Brazylijskie biopaliwa przyjazne klimatowi

large_etanol-usa-brazylia-produkcja.jpgBrazylia ma sprzyjający klimat, nasłonecznienie, opady deszczu i inne przewagi konkurencyjne nad Ameryką. Z hektara upraw brazylijskiej trzciny cukrowej otrzymuje 80 ton surowca, z którego produkuje się 6,4 tysiąca litrów etanolu.

Neutralność węglowa, czyli gliniane nogi biopaliw

large_biofuels-co2.jpgNa wstępnych tezach i modelach oparto strategiczne decyzje polityczne, nałożono podatki, zainwestowano i zarobiono wielkie pieniądze, stwarzając nowe wielkie branże gospodarki (jak biopaliwa, przemysł energii wiatrowej, słonecznej itd.). Jednak nauka o klimacie rozwija się i dzisiaj podważa założenia, na których zbudowano już fortuny.

Jak się zostaje biopaliwową potęgą

medium_usa-corn-production2010.jpgGrupa urzędników komitetu RE4I wykonała plan pięcioletni, wyznaczony przez prezydenta Ameryki, a nie Chin, jakby się komuś mogło wydawać. Metodami nie mającymi nic wspólnego z ukochanym w Polsce „wolnym rynkiem” doprowadziła do znaczącego sukcesu amerykańskiej gospodarki.

Czy brazylijskie biopaliwa są ekologiczne?

brasil-biofuels.jpgBrazylijski współczynnik energii uzyskanej do włożonej wynosi 3,7, natomiast w USA przy produkcji kukurydzy współczynnik wynosi 1,1 (z jednostki energii włożonej uzyskujemy 1,1 czyli zaledwie o 10% więcej energii niż włożyliśmy). Ten przypadek to z pewnością energetyczne przelewanie z pustego w próżne.

Biopaliwa i ich przyszłość

medium_Biopaliwa-Polska_1993-2018___170A.jpgObecnie Unia stawia na biopaliwa drugiej generacji, które odróżniają się tym od dzisiejszych, że nie pochodzą z surowców żywnościowych. Jednak ich wysokie koszty są przeszkodą, która na długie lata zablokuje wejście takiego produktu. Już w 90. latach amerykańska Agencja Energetyczna przeprowadziła badania ekonomiczne biopaliwa z alg...

Zimowe paliwa w Lublinie, kłopot Statoila

W Lublinie w czasie ostrych mrozów miały miejsce problemy z olejem napędowym. Przy temperaturach - 30 C nie ma siły, żeby coś się nie posypało. Ale mamy społeczeństwo informacyjne, więc poszkodowani klienci sięgnęli po Facebooka.

Biopaliwa - kosztowne i nieefektywne

19 września 2012: No i Unia się posłuchała! :-)

Bruksela kończy z promocją biopaliw. Podbiją ceny żywności
- - -
logo-ekologia_v4.gifPomysł biopaliw nie wypalił i trzeba się z niego wycofać, to jest dla mnie jasne i oczywiste. Pytanie: jak zminimalizować szkody, które taka decyzja z pewnością przyniesie, gdyż powstał już pewien przemysł, rolnicy więcej produkują. Jednak ten rynek jest nie do naprawienia, ponieważ jest sztucznie wykreowany decyzjami politycznymi, który się dzisiaj nie sprawdza i to już dokładnie widać.

Biopaliwa w USA a "strefa śmierci"

small_dead_zone_summer_web.jpg"Strefa śmierci" (dead zone) - tak malowniczo nazywa się zjawisko wymierania fragmentów Zatoki Meksykańskiej. Strefa ma dzisiaj ponad 20 tysięcy kilometrów kwadratowych, a powstaje na skutek spływania wodami Mississippi nawozów azotowych do zatoki, gdzie stanowią pokarm dla alg. Te rozrastają się gwałtownie, a obumierając - pozbawiają wodę tlenu.

Pages

Subscribe to biopaliwa