Bezpieczeństwo energetyczne

Od czego zależy zależność

medium_usa-oil-import-share-usatoday.jpgNa wykresie widać dwa cykle wzrostu udziału importu i jego zmniejszania się. W 1970 wynosił ponad 20% i rósł do 1977 (prawie połowa konsumpcji). Potem spadał do 1985 r. do jednej czwartej. Później wzrost do 2005 r., gdy import przekracza 60% zużycia. I spadek do 2015 r., do 1/4 potrzeb.

Braki paliw we Francji

francja_101018_france_strikes.jpgSiły specjalne policji usuwały blokady magazynów paliwowych, jeżdżąc od jednej do drugiej bazy, gdy poprzednia była znowu blokowana. To dość łatwa operacja, wystarczy rozpalić kilka opon na drodze. Efekt jest widoczny na wiele kilometrów, a żadne cysterna nie zaryzykuje, by znaleźć się zbyt blisko takiego punktu.

Uzależnienie - polityczny pretekst

medium_eu-gas-dependence-countries-russia-E3G.jpgTo nie "uzależnienie", ale priorytety polityczne decydują o znaczeniu udziału Rosji w dostawach gazu. Mając podobne lub dużo wyższy od Polski udział importu z Rosji, można prowadzić zdecydowanie odmienną politykę. To kwestia priorytetów politycznych.

Ameryka walczy o energetyczną wolność Europy

medium_usa-eu.jpgAmos Hochstein, pełnomocnik Departamentu Stanu ds. energetycznych uważa to za „partię szachów”, rozgrywaną przy pomocy mapy Europy z zaznaczonymi rurociągami i ich nowymi projektami. Ma on nadzieję, że do 2020 roku odbierze Rosjanom 20 procent rynku krajów centralnej Europy. Amerykanie wkładają w te projekty koncepcje, polityczne wsparcie i sprzedają technologie, a Unia finansuje te projekty

Polska, bezpieczeństwo, interesy

medium_2015-01_Ursus-kto-zagraza.gifNawet jeżeli była mowa o wydobywaniu w Polsce gazu łupkowego, to głównym argumentem było zwiększenie amerykańskiej obecności w Europie, kluczowej - jak podkreślano w oficjalnym dyskursie - dla wzmocnienia Europy i zwiększenia równowagi sił. - Czyli nasze interesy gospodarcze wymieniamy za bezpieczeństwo. To jest wymiana nieekwiwalentna.

Czy Rosja zakręci... w Trójce

TrojkaPRadio.gif Po co z jednodniowych wahań dostaw gazu, które się normalnie zdarzają i będą się zdarzać podnosić alarm, który potem trwa przed dwa-trzy dni w mediach w całej Polsce? - pyta gość audycji "Za, a nawet przeciw".

Gazoport uważam za zbyteczny

chemia-i-biznes.jpgPolska potrzebuje radykalnej zmiany strategii w polityce energetycznej i odchodzenia od haseł dywersyfikacji na rzecz myślenia o bezpieczeństwie w kategoriach ekonomicznych. Jeżeli będziemy mieć rozwijające się firmy i mocne sektory, wówczas bezpieczeństwo energetyczne samo przyjdzie.

Możejki czyli 11 miliardów w błoto

medium_Mozejki-premier-Kaczynski-prezes-Chalupec-Grudzień-2006-Wilno-Podpisanie-umowy.jpg11 miliardów złotych? Cóż to jest! To jedynie 300 złotych na każdego Polaka. Ot, po prostu zrzutka na bezpieczeństwo energetyczne. Czy za takie chwile potęgi nie warto zapłacić?

.

Pages

Subscribe to Bezpieczeństwo energetyczne