O Baltic Pipe w ISBnews.TV

0

Rusza budowa gazociągu Baltic Pipe, którym ma popłynąć do Polski gaz z Norwegii  – ogłosił prezydent Andrzej Duda. Norwegia to kierunek egzotyczny, inwestycja kosztowna, a strategia polityczna a nie ekonomiczna – kwituje ekspert.

– Budowa Baltic Pipe to nie jest krok milowy. Milowym krokiem było podpisanie kontraktów z amerykańskimi dostawcami ponad rok temu, koniec 2018 roku i wcześniej z katarskim dostawcą. Te kontrakty zabezpieczają nam 12,5 mld metrów sześciennych gazu rocznie. To są ogromne ilości, to 25 proc. więcej niż w obecnym kontrakcie z Gazpromem.

– Baltic Pipe jest przedsięwzięciem moim zdaniem zbytecznym, przy tych ilościach, które zakontraktowane już mamy, które zobowiązani jesteśmy odebrać, a po drugie, które płynie przez Polskę – ocenia Andrzej Szczęśniak, ekspert ds. energetyki i rynku paliw w rozmowie z ISBnews.TV.

Zdaniem eksperta, rządowa strategia uniezależnienia się od Rosjan i dywersyfikacji dostaw gazu, jest strategią błędną, ponieważ jest nieekonomiczna. To, jak mówi Szczęśniak, strategia polityczna, która naraża nas na potężne koszty, ponieważ gaz z Kataru, czy ze Stanów Zjednoczonych jest bardzo drogi. Strategia ta także uniemożliwia po zakończeniu kontraktu dostaw, działanie, współpracę i handel z Rosjanami, podczas gdy przez Polskę będzie nadal płynęło 30 mld metrów sześciennych gazu.

– Problem jest z norweskim gazem, ponieważ tam wydobycie gazu dwóch, trzech lat spada, a w tym roku spada drastycznie. W związku z tym, wydaje mi się, że w tych regionach, gdzie sięga Europa II, bo do niego mamy się podłączyć, może po prostu nie być gazu – dodaje Andrzej Szczęśniak.

Zdaniem eksperta, Polska powinna, a wręcz będzie musiała uczestniczyć w gazowym rynku europejskim. W związku z tym, podstawową kwestią, którą należy zmienić, to nastawienie naszej strategii, to znalezienie miejsca w nowej gazowej Europie, która się integruje.

– Nie utrzymamy wyspy przeciwko Rosji i wyspy amerykańskiego, czy katarskiego gazu, przeciwko europejskiemu gazowemu rynkowi. Moim zdaniem to jest ponad nasze siły – kwituje Szczęśniak.

Szczęśniak: Baltic Pipe nie ma uzasadnienia ekonomicznego. Norwegia to kierunek egzotyczny |

4 maja 2020, ISBnews.TV

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here