sierpnia 2017

Europejskie strategie oporu

g7-energy-rome1.jpg Wszystkie tryby dyplomacji Waszyngtonu - od prezydenta, przez sekretarzy stanu i cały aparat Departamentu, a także organizacje międzynarodowe, społeczeństwo obywatelskie, media, a z pewnością też służby specjalne i agentury wpływu – pracują nad wielkim wyzwaniem, by skierować europejską politykę energetyczną przeciw Rosji.

Energooszczędna chemia

chemistry.jpgW energii odnawialnej chemia gra kluczową rolę - od łopat wirnika przez panele słoneczne po baterie. Przejście do drugiej generacji paneli słonecznych - technologii cienkowarstwowych ogniw fotowoltaicznych, daje duże możliwości nowych zastosowań i nie wymaga ekstremalnych warunków ciśnieniowych czy temperaturowych w czasie ich produkcji.

Brazylijskie biopaliwa przyjazne klimatowi

large_etanol-usa-brazylia-produkcja.jpgBrazylia ma sprzyjający klimat, nasłonecznienie, opady deszczu i inne przewagi konkurencyjne nad Ameryką. Z hektara upraw brazylijskiej trzciny cukrowej otrzymuje 80 ton surowca, z którego produkuje się 6,4 tysiąca litrów etanolu.

W czerwcu USA eksporterem netto gazu

W czerwcu Stany Zjednoczone stały się eksporterem gazu netto. Po raz pierwszy od 60 lat.

Dane urzędu statystycznego pokazują, że wyeksportowano gaz wartości 593 miliony dolarów, gdy zaimportowano za 566 milionów.

Jeśli ten trend się utrzyma stany Zjednoczone mogą się stać eksporterem neto gazu za 2017 rok.

Dane EIA mówią, że więcej gazu eksportowano niż importowano w trzech z pięciu pierwszych miesięcy tego roku.

Odciąć Ukrainę i wypchnąć Rosatom

large_ukraine-usa-eu-2015.jpgDla USA sankcje rosyjskie nie były kosztownym przedsięwzięciem, nie łączyły ich bowiem z Rosją znaczące więzi gospodarcze, ale kraje europejskie nie chciały sankcji, gdyż zbyt dużo na tym traciły. Dlatego konieczny był pewien nacisk, o którym szczerze opowiadał wiceprezydent Joe Biden studentom Harvardu.

Waszczykowski: gaz z USA jest znacząco droższy

Minister Waszczykowski w wywiadzie dla rosyjskiej agencji RIA Novosti:

"Jeszcze nie zdecydowaliśmy się na zakup amerykańskiego gazu. ... Teraz oczekujemy warunków kontraktu.

Będziemy, chcemy, mamy zamiar importować gaz ze Stanów Zjednoczonych pod warunkiem, że cena będzie konkurencyjna z ceną innych dostawców, jak Katar czy Rosja. Na razie gaz z USA jest znacząco droższy. Jednak jeśli przedstawią kontrakt, który będzie konkurencją dla importu z Kataru albo innych regionów, rozpatrzymy go."