lipca 2017

Niemcy mówią NIE amerykańskim sankcjom

Niemiecka minister gospodarki Brigitte Zypries powiedziała prasie, że "sankcje są po prostu niezgodne z prawem międzynarodowym".

"Amerykanie nie mogą naciskać niemieckich firm tylko dlatego, że robią interesy w innych krajach." Zypries zachęciła Unię Europejską do przyjęcia środków odwetowych, nad którymi już pracuje. "Europa jest gotowa użyć kontr-działań także w innych częściach świata". .

Amerykańskie projekty w Europie

large_clinton-alijew-1997.jpgRobin Dunnigan definiuje dywersyfikację radykalnie - jako odejście od dotychczasowych dostawców i twierdzi, że takie projekty jak Nord Stream czy South Stream nie są „rzeczywistą dywersyfikacją”, jest nią za to amerykański LNG. Specjalny wysłannik energetyczny Richard Morningstar dodatkowo ostrzegał: „Jeśli chcecie zabić strategię LNG, budujcie Nord Stream”.

Europa na drodze do świata bez energii

large_eu-renewable-energy-plan-realisation.jpgUnia Europejska odniosła wielki sukces we wdrażaniu strategii, określanej jako „3 razy 20”, co oznaczało 20% mniej emisji, 20% mniej zużycia energii niż w 1990 r. i osiągnięcie 20% udziału energii odnawialnej. I dzisiaj już wiemy, że cele osiągnęliśmy, a nawet przekroczyliśmy. I to przed terminem! Po stachanowsku!

Zatrzymać Gazprom

large_nord-stream-otwarcie_0.jpgAmerykańska dyplomacja energetyczna poświęciła dużo czasu Grecji, Rosjanie chcieli kupić sieci gazowe, ale zostali zablokowani przez Brukselę. Propozycje przeprowadzenia przez Grecję rurociągu „Turecki Potok” były ostro zwalczane przez amerykańskiego wysłannika Amosa Hochsteina, który przekonywał, że zachodnie projekty powinny mieć specjalne priorytety. Zachęcał także do kupienia pływającego terminalu regazyfikacyjnego, który mógłby być „prawdziwą dywersyfikacją źródeł”.

Solar jobs, czyli chiński ratrak

large_solarjobsgrowth.jpgNowe źródła energii, pod wielką presją i z ogromnymi bólami wprowadzane do systemów energetycznych, nie mają zbyt wielu zalet. Jednak jedną (w swoim rozumieniu) zaletę szalenie nagłaśniają. Otóż energia odnawialna tworzy miejsca pracy.

Pages