kwietnia 2017

Naimski zapowiada open season dla Baltic Pipe

Piotr Naimski, pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej, zapowiedział w czwartek, że "projekt połączenia gazowego przez Danię jest w końcowej fazie rozmów", a rozpocznie się otwarciem pierwszej fazy procedury 'open season' - badania rynku. Nie podał jednak konkretnej daty

Zwrócił też uwagę na kontekst ważnych terminów - w 2019 r. kończy się kontrakt na tranzyt gazu przez Polskę do Niemiec, w 2022 r. kończy się kontrakt PGNiG z Gazpromem na import gazu do Polski, w 2019 r. planowane są wybory parlamentarne.

Raport MAE na temat Polski

Międzynarodowa Agencja Energii opublikowała w marcu raport na temat polityki energetycznej Polski.

Mówi w nim o dominacji węgla jako źródła energii, na które to zjawisko zwraca uwagę i zapowiada, że będzie ono przedmiotem uwagi w przeglądzie polityki energetycznej Polski, który Agencja przeprowadzi w 2017 r.

Podkreśla, że w Polsce miał miejsce mocny wzrost udziału energii odnawialnej, jednak kontynuacja tego trendu nie jest pewna.

Nowa instalacja LNG w Rosji

W czwartek odbyła się uroczystość otwarcia rosyjskiej instalacji gazu skroplonego "Jamał LNG". W uroczystości wzięli udział: prezydent Putin i szefowie Novatek i Total.

Uczestnikami projektu są: rosyjski Novatek, francuski Total i chiński CNPC. Projekt jest finansowany z chińskiego Funduszu Jedwabnego Szlaku. Projekt jest wart 27 miliardów dolarów, moce wynoszą 16,5 miliard m3 rocznie. Pierwsze wysyłki ruszą w październiku.

O efektywności energetycznej (4) Pracowita amerykańska dyplomacja

usa_energy_star.jpgOd ponad 20 lat amerykańskie państwo ma klarowną wizję, jak promować swój biznes efektywności energetycznej. Pracuje nad tym wytrwale i osiąga znaczące sukcesy. W świecie są instalowane wysoko rozwinięte technologie „made in USA”, a w kraju przybywa dobrze płatnych miejsc pracy.