marca 2017

Interesujące dane o europejskiej chemii

medium_eu-chemia-struktura-kosztow.jpgOgromna różnica występuje przede wszystkim w kosztach surowców (wsadu netto). Przy produkcji chloru wynoszą one jedynie jedną piątą całości kosztów, przy wytwarzaniu amoniaku przekraczają 80 procent. Drugim podstawowym czynnikiem są koszty energii.

Fala bankructw naftowych w USA

medium_shale-usa-bankrupt-states.jpgNiskie ceny ropy naftowej i gazu oraz coraz wyższy koszt darmowego wcześniej długu, powodują że narasta fala bankructw w amerykańskim sektorze upstream. Sprawy niewypłacalności obejmują prawie 80 miliardów dolarów długu.

O efektywności energetycznej (3) - Jak otwierać rynki

usa_energy_star.jpgKonkretne propozycje rozwiązań, oszczędzających energię i umożliwiających import odpowiednich urządzeń, są elementem pakietów doradczych i pomocowych, tak instytucji rządowych, jak i międzynarodowych organizacji jak Bank Światowy. Wysokie ceny i dostęp do rynku nie są bowiem wystarczające.

Jak się zostaje biopaliwową potęgą

medium_usa-corn-production2010.jpgGrupa urzędników komitetu RE4I wykonała plan pięcioletni, wyznaczony przez prezydenta Ameryki, a nie Chin, jakby się komuś mogło wydawać. Metodami nie mającymi nic wspólnego z ukochanym w Polsce „wolnym rynkiem” doprowadziła do znaczącego sukcesu amerykańskiej gospodarki.

Naukowiec o klimacie

john-christy-2.jpgPolecam wykład, który przeprowadził John Christy, naukowiec z University of Alabama zajmujący się od wielu lat klimatem. Bardzo przystępnie wykłada problemy nauki, w odczytaniu reguł rządzących klimatem Ziemi.

Ratyfikacja Paryża, czyli nic nie ugraliśmy

large_szyszko-eu-paris-deal.jpgJednym słowem sielanka, a miała być ostra walka o polski węgiel i energetykę. Ani w oficjalnych konkluzjach Rady nie ma słowa o Polsce czy jakichkolwiek specjalnych warunkach dla kogokolwiek. Ani w nieoficjalnych, gdyż medialne przecieki mówiły, że „Polska starała się o zmianę podstawy prawnej podejmowania decyzji o klimacie na wymagającą jednomyślności, ale nie osiągnęła tego”.

Amerykańska wojna z węglem

large_usa-coal-gas-energy-aei.jpg Polityka klimatyczna z punktu widzenia globalnej konkurencji gospodarek jest próbą zahamowania rozwoju nowych, rozwijających się graczy, jak Chiny czy Indie, by nie rozwijały się dzięki taniej energii, a raczej stały się rynkiem zbytu dla zachodnich technologii. USA przechodząc na jeszcze tańszy od węgla gaz, może śmiało prowadzić wojnę z węglem, tak krajową, jak i globalną.

Ratowanie klimatu czy biznes?

large_india-solar-lion.pngŚwiatowa polityka jest brutalna wobec krajów rozwijających się. Z jednej strony blokuje się im korzystanie z najtańszych i dostępnych paliw kopalnych, zmusza do stosowania drogiej energii odnawialnej, a jednocześnie pilnie strzeże się patentów, technologii, a tanim kredytem wspiera własne produkty, dbając raczej o biznes niż o klimat.