listopad 2016

LNG przegrywa w Europie

medium_eu-lng-capacity.jpgKonkurencja LNG z rurociągami nie jest łatwa dla wielkich gazowców, mogących sprowadzić gaz z całego świata, także z Ameryki, jednak za znacznie wyższą cenę. W dzisiejszym świecie dużo niższych cen ropy gaz skroplony okazuje się jedynie potencjalnym zabezpieczeniem, które nie wytrzymuje konkurencji z innymi dostawami.

O efektywności energetycznej (1) Jak to się zaczęło

usa_energy_star.jpgStany Zjednoczone były wielkim smokiem energetycznym, który pożerał ogromne zasoby, budując przemysł, później transport, później coraz wyższe standardy życia. Dość powiedzieć, że przeciętny Amerykanin już w 1900 r. konsumował tyle samo energii, ile dzisiaj zużywa mieszkaniec Włoch, a dzisiaj zużywa jej prawie trzykrotnie więcej.

Europejska chemia w dryfie

medium_cefic-2016d.jpgSpadający udział europejskiej chemii to poważny problem. To piąty przemysł w Unii - 7% produkcji. Problem w tym, że udział przemysłu w gospodarce Unii maleje, dzisiaj wynosi zaledwie 15% i nic nie wskazuje (a szczególnie spadające inwestycje przemysłowe) na to, żeby ambitny cel Unii Europejskie „reindustrializacji” Europy, miał jakiekolwiek szanse powodzenia.

O globalnym ociepleniu w TVN

Przedziwne, po dwóch latach zaprosili mnie do TVN! I na dodatek o globalnym ociepleniu. Więcej nie zaproszą. W końcu podważanie wiary w globalne ocieplenie jest niedopuszczalne. No i nie jestem prezydentem Trumpem, więc nie mogę sobie na to pozwolić... ale co tam... pozwoliłem sobie. Zobacz całość na TVN24BiS.
tvn-globalne-11-2016.jpg

Europa kontra glifosat

medium_gmo_roundup_ban_warning.jpgPrzy sprzecznościach wyników prac instytucji naukowych, natychmiast pada oskarżenie o nierzetelność nauki. Pracującym przy takich raportach naukowcom zarzuca się, że albo uczestniczą w działaniach organizacji kontestujących GMO (jak w przypadku IARC), lub że brali dotacje od Monsanto (jak przewodniczący badania FAO/WHO). Jednak podstawowym problemem jest fakt, że nawet takie państwa jak USA czy europejska EFSA nie prowadzą własnych, niezależnych badań naukowych

Kto straci na protekcjonizmie

medium_export-pkb-world2.jpgJeśli prezydent Trump postanowi "make America great again" poprzez protekcjonistyczne posunięcia, uderzy to głównie w Europę, najbardziej z dużych gospodarek, zależną od światowego handlu.

Trump uderza w klimatyczne imperium

trump-digs-coal1.jpgDonald Trump wszedł "z buta" w świat globalnego ocieplenia i podporządkowanego mu sektora energii. Mianował Myrona Ebella z libertariańskiego think tanku Competitive Enterprise Institute, na szefa zespołu przygotowującego przejęcie władzy w agencji środowiskowej (EPA), która tyle szkód wyrządziła w sektorze węglowym i energetyki na nim opartej.

Ile będzie kosztował gazoport?

large_ure-taryfa2-gazoport.jpgOgromna dominacja opłaty stałej mówi nam jedno – ważne jest, że jesteśmy gotowi, nieważne, ile regazyfikujemy. Model bezpieczny dla Polskiego LNG. Model rentierski, można powiedzieć „czy się stoi czy się leży…”

Pages