września 2016

Monsanto? Reputację poprawimy

Bayer - ponad 150-letni koncern z Leverkusen słynie przede wszystkim ze swojej legendarnej już, 120-letniej aspiryny. To lider wielkiej kolekcji leków, na których rynku jest światowym numerem dwa. Monsanto z St. Louis powstało w 1901 r., a pierwszym produktem był sacharynowy słodzik. Dzisiaj sztandarowe produkty to zestaw modyfikowanych genetycznie nasion - przede wszystkim kukurydzy, soi, bawełny

bayermonsanto.jpg

Shell ma kłopoty z wodą w paliwie

medium_shellmotoroil.jpgGlobalny potentat naftowy Shell zaliczył wpadkę pierwszej klasy. I z paliwem i z zarządzaniem kryzysowym. W ubiegłą środę na stacji przy ulicy Mikołowskiej w Katowicach po zatankowaniu i kilku metrach silnik gasł. Problem dotyczył też koncernowych stacji w Krakowie i Bielsku-Białej.

Braki paliw we Francji

francja_101018_france_strikes.jpgSiły specjalne policji usuwały blokady magazynów paliwowych, jeżdżąc od jednej do drugiej bazy, gdy poprzednia była znowu blokowana. To dość łatwa operacja, wystarczy rozpalić kilka opon na drodze. Efekt jest widoczny na wiele kilometrów, a żadne cysterna nie zaryzykuje, by znaleźć się zbyt blisko takiego punktu.

Viktor Orban to fenomen polityczny

polskieradio24.gif – Viktor Orban to fenomen polityczny Europy Środkowej, który w 2010 roku przeprowadził pokojową, antysystemową rewolucję węgierską. Zmienił on ustrój liberalnej demokracji na demokrację chrześcijańsko-narodową.

Plastikowe trendy

eu-usa-asia-new-plastics-economy.jpgSystem powinien obowiązywać globalnie, by najlepsi dzisiaj w tym wyścigu mogli sprzedawać swoje drogie produkty, a ci co ich nie potrafią wytworzyć, niech zrobią miejsce lepszym od siebie. Zachód stosuje sprawdzoną technikę. Świat się zmienia, reguły gry razem z nim, uprzywilejowana pozycja i największe zyski przypadają temu, kto te reguły pisze.

Norwegia otwiera naftową skarbonkę

medium_norwaysovereignwealthbloom.jpgNorwedzy przy wysokich cenach wrzucają dochody z eksportu do tej skarbonki, a w czasie niskich cen - wyjmują ze skarbonki. Dzisiaj wyjmują nie tylko z powodu niskich cen ropy, nie są one tak niskie, żeby fundusz nie miał dochodu. Jednak bardzo niskie dochody z inwestycji finansowych, wręcz ujemne stawki banków centralnych (FED, Japonia, Europa) powodują, że nie opłaca się trzymać pieniędzy na kontach.