lipca 2016

Węgry: ataki z Zachodu (17)

medium_hungary-krisztina-morvai-colony-eu-parlament.jpgSzczytowym punktem konfliktu w Parlamencie było przeprowadzenie przez komisję wolności obywatelskich (ale nie parlament) tzw. „raportu Tavaresa”. Nakazywał on cofnięcie większości zapisów z konstytucji oraz stworzenie nowego „mechanizmu kopenhaskiego”, nadzorującego państwa członkowskie pod względem przestrzegania podstawowych wartości unijnych, a nawet powołanie stałej misji OBWE, monitorującej przebieg wyborów.

Czarne złoto - zarządcy i politycy

medium_wegiel-import-eksport-do2014-167.jpgPrzez ostatnie 10 lat międzynarodowa konkurencyjność polskiego państwowego górnictwa została zniszczona poprzez dramatycznie złe zarządzanie. Jeszcze w 2000 roku eksportowaliśmy ponad 20 milionów ton (jedną czwartą wydobycia) przy mikroskopijnym imporcie. W 2008 roku Polska stała się importerem netto węgla, a w 2011 r. import przewyższył eksport o 8 milionów ton.

PGNiG - mało ambitne norweskie plany

wozniak-maciej-pgnig2.jpgMusi być prawdziwa dywersyfikacja, czyli gaz nie-rosyjski. Polecam pójście ambitnym tropem, który wyznaczył premier Tusk. A przecież Prawo i Sprawiedliwość i jego menedżerowie, zarządzający państwowymi spółkami, nie mogą być mniej odważni, ambitni i strategicznie poprawni w odchodzeniu od rosyjskiego gazu niż Platforma Obywatelska

Czarne złoto pod presją (2)

medium_wegiel-kamienny-wydobycie-pl-1988-2014-167.jpgDecyzje rządów w 2008 i 2014 roku o podpisaniu kolejnych wydań unijnego pakietu klimatyczno-energetycznego są wyrokiem śmierci na węgiel, i to w wieloletnich męczarniach. Trzeba ją jakoś osłodzić, więc przy pierwszym pakiecie zajęto się kłótniami między PiS-em a PO o to, kto był winny tej decyzji. Premier Tusk podpisał pakiet, ale prezydent Lech Kaczyński w okresie negocjacji był zajęty innymi ważnymi sprawami, jak np. „Joaniną” (kto dzisiaj o niej słyszał?), a niezbyt się martwił o takie abstrakcyjne sprawy jak węgiel i energetyka.

Światowy spisek naftowy nie wypalił

medium_opec-rosja-doha_0.jpgW zmowie czołową rolę odgrywały dwaj najważniejsi światowi eksporterzy i producenci – Arabia Saudyjska i Rosja. Początkowo osiągały swój cel – już po pierwszych przeciekach w styczniu – ceny ropy podskoczyły w górę i to bardzo mocno – z 28 do 35 dolarów. Pogłosek podnoszących ceny nie wystarczyło na długo, więc...

Węgry zwracają się na wschód (16)

medium_putin-orban-wink-january2014.jpgOrbán twierdzi, że „odcinanie Rosji od Europy nie jest racjonalne”. Uważa Rosję (w ślad za Helmutem Kohlem i François Mitterrandem) za partnera strategicznego, bez którego Europa nie może być konkurencyjna. Podobnie dla Węgier, dla których Rosja jest ważnym rynkie, drugim po Niemczech partnerem handlowym.

Niewykorzystane szanse polskiego węgla - PolskieRadio24

polskieradio24.gifPolska marnuje swój potencjał rozwojowy, a branża górnicza jest przykładem słabości naszego państwa. Z perspektywy zasobów mineralnych i energetycznych, jedynym źródłem zasobności i bezpieczeństwa energetycznego Polski jest węgiel kamienny i, w mniejszym stopniu, brunatny.

Stalowy problem Europy

steelEuropejski przemysł energochłonny jest bezradny wobec globalnych zawirowań. Niszczą go wysokie ceny energii, podnoszone przez politykę klimatyczną, energię odnawialną, ekologiczne podatki. To wyrok śmierci dla branż, które bez dużych ilości energii obyć się nie mogą. Szczególnie w Wielkiej Brytanii, która ma „ulepszoną” wersję polityki klimatycznej.

Etanowy most atlantycki

medium_ineos-ship-shale-gas-for-chemicals.jpgPierwszy kurs przez Atlantyk odbył statek „INEOS Intrepid”, który bił w oczy na całej swojej 180-metrowej burcie wielkim napisem “Shale Gas for Progress”. No, mhm… w Polsce to się kojarzy nie najlepiej, ale widocznie Marks miał rację pisząc że kapitalizm jest tylko koniecznym etapem przejściowym do komunizmu.

Pages