czerwca 2016

Co tam w ukraińskiej chemii

ukraine-chemical.jpgW zawrotnym tempie kurczy się gospodarka - produkt narodowy w 2015 r. zmniejszył się aż o 12%, rok wcześniej - o 5,8%, zaś liczony w dolarach upadł ze 183 miliardów dolarów w 2013 roku do 115 miliardów w roku ubiegłym. Jeszcze szybciej upada przemysł

Sakralizacja gazoportu

medium_gazoport-lecha-kaczynskiego.jpgPodejście do gospodarczego przedsięwzięcia jako do "świętości", "najwyższych wartości" - tłumi myślenie ekonomiczne, uniemożliwia dyskusję. Już dzisiaj widać to, gdy na temat ceny i kosztów nawet prasa gospodarcza się nawet nie zająknie. No jak, "gazoport im. świętej pamięci Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, a wy tu o takich przyziemnych sprawach?"

Stuxnet, czyli wirusem w przemysł

medium_stuxnet.jpgZidentyfikowany został on już w czerwcu tego roku na Białorusi, a w połowie lipca został opisany i programy antywirusowe wykrywały go. Jak działają systemy zabezpieczenia takich instalacji jak elektrownia atomowa, skoro robal wielkości pół megabajta prześlizguje się przez nie bez śladu?

Węgierska polityka wobec Zachodu (15)

medium_Szijjarto.jpgPodstawowe wektory polityki zagranicznej Orbán zdefiniował następująco: trzy filary: amerykański to sojusz militarny, współpraca gospodarcza i suwerenność polityczna. Europejski to związek polityczny, ekonomiczny i wojskowy. Rosyjski to szacunek dla prawa międzynarodowego i korzystania z szans współpracy gospodarczej”.

Nie dociążajmy tak PGNiG

medium_PGNiG-notowania-09-03-2016a.gif4 marca, po ogłoszeniu wyników Polskiego Górnictwa i Gazownictwa Naftowego (PGNiG) notowania spółki spadły aż o 6 procent w ciągu jednej chwili. Była to reakcja giełdy na informację PAP

Bardzo, bardzo proeuropejscy

medium_PM_2016.06.07_brexit-01.png

Odczucia wobec Unii są spowodowane czymś dużo bardziej fundamentalnym. Unia daje Polakom pracę i możliwość podniesienia poziomu życia, czego nie potrafi zapewnić własne państwo (ot, jak problem traktował premier Tusk). Dlatego ją tak kochamy.

Bardzo, bardzo boimy się Rosji

69% Polaków pytanych, jaki kraj stanowi zagrożenie, wskazywało Rosję. 58% Estończyków, 57% Rumunów, 46% Litwinów (dość mało jeśli patrzeć na politykę władz) i 42% Łotyszy. Niektóre kraje poziom obaw mają dużo niższy, np. Węgrzy - jedynie 14% a Słowacy - 17%.

Kłopoty z energetycznym rynkiem

medium_Fossils-vs-renewables.jpgNa rynku mamy dwie kategorie dostawców energii. Pierwsi to źródła klasyczne – paliwa kopalne, energia jądrowa - które mają żyć z rynku i płacić na dofinansowanie swoich konkurentów. Drudzy to źródła odnawialne, które oprócz dochodów ze sprzedaży mają poważne dochody, którymi państwo zasila je, obciążając opłatami źródła klasyczne.

Pages