maj 2016

Zielone 8 milionów miejsc pracy

medium_green-jobs-irena2.jpgJakże bowiem można zaliczyć do zielonej energii takie źródła jak pelety, przerabianie oleju jadalnego czy spirytusu na paliwa i spalanie ich w silnikach, a odbieranie głodującym w Afryce czy Azji? Ale to jakoś poprawnych technologicznie ekologów nie trzęsie. Taka Brazylia zatrudnia prawie milion osób przy zielonej energii z trzciny cukrowej, ale czy to jest powód do dumy?

DuPont i kwas perfluorooktanowy (2)

large_PFOA_Perfluorooctanoic_acid.jpgAmerykański Kongres i Senat pracują nad ustawami, które powinny regulować te sprawy, gdyż wg aktualnych przepisów rząd nie ma prawa badać substancji. Jednak oba projekty, ciągle dyskutowane różnią się znacznie w podstawowym rozstrzygnięciu - czy w ogóle wprowadzić tryb dopuszczania lub choćby informowania EPA o nowych produktach?

DuPont i farmer z Appalachów

large_PFOA_Perfluorooctanoic_acid.jpgHistoria zaczęła się w 1951 r., gdy DuPont zaczął kupować od 3M substancję PFOA (określana jako C8), używając jej do produkcji teflonu. I choć nie figurowała ona na liście substancji niebezpiecznych, 3M zalecał spalanie jej lub utylizację w odpowiednich warunkach. Sam DuPont opracował instrukcję, zabraniającą jej zrzutów do wód powierzchniowych. Jednak pomimo tego przez dziesięciolecia spuszczał zużyty proszek do rzeki Ohio

Węgierskie bitwy o handel i energię (13)

medium_Hungary-Sign-advertising-government-public-utility-fee-cuts.jpgW 2013 r. rząd w dwóch etapach obniżył koszty energii, wody i ciepła o 20%, dwukrotnie zmuszając dostawców do zmniejszenia taryf. W najuboższych gospodarstwach domowych, które wydawały na media jedną trzecią środków, rachunki zmniejszyły się o 350 euro rocznie.

Nylon, jak chemia zmienia historię

large_1939_Nylon.jpgNylon był wynalazkiem przełomowym w zastosowaniu polimerów, jak choćby jego pierwsze zastosowanie - do szczoteczek do zębów, to jednak przebojem stulecia była produkcja pończoch. Uczyniło to ten damski element stroju znacznie tańszym, a przede wszystkim o wiele mocniejszym i trwałym w użytkowaniu.

Węgry - opodatkowanie zagranicznych monopoli (12)

hungary-herb.jpgRząd oskarżał zdominowane przez zagraniczny kapitał media, że latami używały sztuczek księgowych, by nie płacić podatków dochodowych. W lecie 2014 r. wprowadzono podatek od dochodów reklamowych − progresywny, do wysokości 40% przychodów z reklamy (w 2015 r. podniesiony do 50%). Nie pobierano go, gdy obroty były niższe niż 2 miliony dolarów, aby nie obarczać małych firm, natomiast wysoko obciążono największych graczy

Zmiany kadrowe - żadna nowość


Zmiany kadrowe w polskich firmach, a szczególnie w firmach naftowo-gazowych i energetycznych, nie są żadną nowością. Do tego rodzaju czystek po poprzednich ekipach rządzących zdążyliśmy się już przyzwyczaić.

Chińska chemia na zakupach

large_chemchina.jpgChińczycy weszli na światowy rynek akwizycji najlepiej rozwiniętych technologicznie przedsiębiorstw. W ub. roku wydali na zagraniczne nabytki 116 miliardów dolarów, a najnowsze przykłady z branży chemicznej dobrze obrazują ich strategię.

Pages