kwietnia 2016

Chiny - 5 mld m3 gazu z łupków

China_Green_energy_investment_growth.jpg W 2015 roku chińskie firmy wydobyły 5,1 miliarda m3 gazu z łupków (więcej niż konwencjonalne wydobycie w Polsce). To państwowe firmy (większego nieszczęścia w Polsce być nie może) dały radę wydobyć tyle gazu, odwiercając do połowy ubiegłego roku 200 otworów (CNPC 125, a Sinopec 75), które pracują i produkują gaz. A zaczynały nie posiadając technologii ani know-how.

OPEC + Rosja: Fiasko w Doha

large_opec-rosja-doha.jpg"Arabia postanowiła potwierdzić swą dawną strategię sprzed półtora roku: Saudyjczycy są przygotowani na długą wojnę cenową z konkurentami. Najpierw strategia niskich cen była wymierzona w USA. Teraz w Iran". Rosja próbowała odegrać rolę mediatora między sunnicką Arabią Saudyjską a szyickim Iranem, ale okazało się, że "nie dysponuje narzędziami, by przełamać ten konflikt"

O gdańskim terminalu naftowym PERN

large_pern-teminal-naftowy-gdansk.jpgZ jednej strony, jako państwo, inwestujemy w rafinerie i chcemy, by się one rozwijały, a z drugiej budujemy dla nich konkurencję i tym samym zgadzamy się, by jak najtańsze paliwa ze świata rywalizowały z produkcją pochodzącą z rodzimych instalacji. Jest to zachowanie bardzo niekonsekwentne, gdyż z jednej strony godzimy się na wysokie wymogi ekologiczne Unii, co podwyższa koszty, z drugiej zaś zapraszamy konkurentów nie ponoszących tych kosztów.

Dlaczego nie zrezygnujemy z rosyjskiej ropy

Rosja_ropa_wyklad2016.jpgWciąż trwają naciski polityczne, nie biorące pod uwagę naszych interesów gospodarczych. Przy każdym długoterminowym kontrakcie, który jest zawierany przez PKN Orlen pojawia się tego rodzaju presja, by odejść od ropy rosyjskiej. Media - tak główne gazety i portale para-branżowe - ogłaszają alarm, snują domniemania i rzucają oskarżenia. To już rutyna, od wielu lat powtarzający się rytuał.

Energetyczny TTIP (3)

medium_EU-USA-puzzle.jpg Dużo się o amerykańskiej energii mówi, ale czy coś z tego będzie? Energia nie jest bowiem zmartwieniem handlowym Europy, oczywiście odgrywa ważną rolę jako koszt gospodarczy, szczególnie w przemyśle chemicznym, gdzie przewaga – i to ogromna – jest po amerykańskiej stronie.

Banki – fundament niezależności państwa (8)

medium_orban-p.jpgOrbán deklarował jasno: suwerenność ma przede wszystkim wymiar finansowy. Kraj tak bardzo zadłużony jak Węgry ma bardzo ograniczoną suwerenność. Stąd jego zdecydowane dążenie do obniżenia zadłużenia państwa, stąd wprowadzenie jego konstytucyjnego ograniczenia do 50% PKB.

Pages