lutego 2016

Polacy nie ufają władzy i mediom

medium_Edelman-Trust-Barometer-wladza.jpgPolacy tak głęboko nieufni wobec swojego państwa nie są w stanie nic ugrać w dzisiejszej konkurencji narodów, gdzie liczy się gra zespołowa, a nieufni indywidualiści mogą jedynie wyjechać i dołączyć do innej drużyny.

Nowa węgierska konstytucja (3)

orban-wiktor.jpgNajważniejsze zmiany konstytucji i ustaw blokował Trybunał Konstytucyjny, co w końcu doprowadziło do ograniczenia jego uprawnień właśnie drogą konstytucyjną. Trybunał bowiem uznawał się za ostatecznego strażnika zasad konstytucyjnych, niezależnego od demokratycznie wybranych władz.

Wiatr wywiewa węgiel

wind-energy2.jpgNajnowsze statystyki światowe GWEC pokazują, jak szybko w Polsce rozwija się energia wiatrowa. W 2015 roku Polska zajęła 7. miejsce w świecie pod względem nowych mocy energii wiatrowej.

Skąd przychodzą globalne korporacje?

medium_Top-100-world-companies-PWC2015a.jpgGlobalizacja się umacnia, a wraz z nią rola i siła amerykańskich korporacji o globalnym zasięgu. niespodzianka dla wszystkich głoszących "upadek Ameryki". Jest wręcz odwrotnie - wielkie amerykańskie koncerny zajmują coraz lepsze pozycje.

Chińskie emisje to amerykańska konsumpcja

medium_USA-China-import.jpgDzisiaj politycy amerykańscy twierdzą, że to była "wielka pomyłka", że zapomniano o sprawach klimatu i nie narzucono Chinom ograniczeń emisji wcześniej. Cierpią Chińczycy (zatrute powietrze), cierpi klimat (nie trzeba wyjaśniać), cierpią i Amerykanie...

Węgierskie fundamentalne wartości (2)

medium_Orban6.jpgRząd Viktora Orbána przystąpił do zmian, kierując się wartościami, które stanowią ideowy fundament reform. Najważniejszą z tych wartości jest chrześcijaństwo. To ono właśnie inspiruje nowy model społeczny, różniący się od dogmatycznych założeń Zachodu.

Wyborcza i rurociągowe konfabulacje

medium_Trasy-gazociagow-Syria-Katar-Irak-Iran.jpgJeśli przypatrzymy się się bliżej mapce, to dostrzeżemy źródło, które mówi samo za siebie. To witryna nastawiona na sensacyjność, klikalność, która nie pogardzi "rozważeniem" najdurniejszej teorii, byle kliknęli i przeczytali reklamy. U nas też takie się mnożą.

Chemiczny TTIP (1)

medium_chemia-EU-export-world-2013-cefic.jpgEuropa i Ameryka mają odmienne i nie pasujące do siebie strategie i uregulowania prawne w tych obszarach, a są w nich także konkurentami. A na dodatek obie strony wciąż zastrzegają, że pozostawiają sobie prawo do przyszłych samodzielnych regulacji. Chemiczna Europa i chemiczna Ameryka nie rzucają się sobie w ramiona.

Viktor Orbán i walka o suwerenność Węgier (1)

orban-wiktor.jpgCo takiego zrobił ten twardy i zręczny gracz polityczny, jasno i zdecydowanie wyrażający swoje poglądy? Czym tak naraził się zarówno opozycji w kraju, jak i światowym potęgom?

Przyjrzyjmy się celom, które mu przyświecały, wyzwaniom, którym musiał stawić czoła, reformom, jakie przeprowadził, reakcjom, jakie wywołał.

Pages