stycznia 2016

Powrót norweskich pomysłów

Prokurent PGNiG: "zadaniem dla PGNiG jest budowa połączenia gazowego z Norwegią, tak by w perspektywie 2022 roku sprowadzać kilka mld m sześc. gazu, które spółka córka PGNiG będzie na Morzu Północnym wydobywać."
Mamy "powtórkę z rozrywki". Przypomina się powiedzenie o generałach, którzy przygotowują się do poprzedniej wojny.

Chińskie surowcowe niezrównoważenie

China_Green_energy_investment_growth.jpgChiny są „niezrównoważoną” gospodarką, o co zresztą są często oskarżane. Po prostu rozwijają się błyskawicznie, potrzebują do tego surowców, także do eksport produktów, a szybko biegnąc do przodu, nadganiając wiekowe zaległości - nie da się zachować "zrównoważenia rozwoju". Bez parcia do przodu nie ma rozwoju, nie ma dobrobytu

Libia - płonie ropa

medium_NASA-burning-Libya-oil-tanks.jpgWalki toczą się o dostęp do ropy i handel nią, a starcia spowodowały pożar ropy w zbiornikach, obsługujących eksport przez porty Es Sider i Ras Lanuf. Zbiorniki są potężne, każdy mieści 60-70 tysięcy ton ropy.

Afrykańskie paliwa z węgla

large_sasol-zgazowanie-wegla.jpgRozwinięto własne zasoby intelektualne, techniczne i przemysłowe na taką skalę, że poradzono sobie z rozbudowaniem technologii wytwarzania paliw syntetycznych z węgla na skalę w pełni przemysłową. Było to dużym osiągnięciem dla kraju małego i zapóźnionego wobec europejskich potęg technologicznych.

Ceny ropy - wykład 2016

Ropa naftowa, największy rynek towarowy na świecie. Jak kształtowane są ceny tego surowca?

Przygotowywany wykład na 2016 r. wyjaśnia całość problematyki:

Ceny ropy - mechanizmy kształtowania

O cenach ropy i polityce w PR24

polskieradio24.gifRopa dziś kosztuje 1/3 z tego, ile kosztowała 1,5 roku temu. Wynika to z tego, że przez 8 lat mieliśmy wysokie ceny ropy i one zachęciły inwestorów. Wytworzyła się więc duża nadprodukcja, dlatego ceny zaczęły spadać.

PGNiG +Orlen + Lotos?

pgnig-orlen-lotos2.jpg

- Nikt nie chce w tej chwili przejmować rafinerii. Rafinerie są zamykane. Poza tym państwo ma wiele narzędzi, aby już teraz nie dopuścić do wrogiego przejęcia - przypomnę przykład tarnowskich Azotów.

Pages