grudnia 2015

Brytyjska ropa - surowce są ważne

medium_uk-flag-oil.jpgDownig Street jest racjonalne i wie, że należy trochę ustąpić miejsca, zmniejszyć swoje apetyty, żeby utrzymać przemysł, miejsca pracy i dochody budżetu. Doskonale wiedzą, że to się bardziej liczy niż ceny, rynki, konkurencja, i tym podobne hasła.

O tanich paliwach i wielu innych sprawach - PR24

polskieradio24.gifDziś koszt ropy naftowej w cenie oleju napędowego to 90 groszy. Tymczasem w szczytowych momentach cena samego surowca dochodziła do 2 złotych i 20 groszy.

Czy niskie ceny ropy naftowej utrzymają się w dłuższej perspektywie?

Czy Ameryka będzie decydować o rynku ropy?

medium_usa-shale-price-scenario-iea-weo2015.jpgAmerykańscy nafciarze są jedynie "price takers", mając najwyższe koszty produkcji, będą reagować na zmiany na rynku. Prawdziwy "swing producer" ma bowiem swobodę decyzji o produkcji, posiadając duży udział w rynku, wolne moce produkcyjne ("spare capacity") i niskie koszty wydobycia.

Ameryka otwiera zawory z ropą

medium_usa-oil-shutterstock.jpgDecyzja ta nie będzie jednak miała znaczenia dla światowego rynku. USA są w dalszym ciągu importerem ropy - w 2014 zużyły 21,4 miliony baryłek dziennie, gdy wyprodukowały tylko 15,9 miliona (licząc nie tylko ropę, ale także biopaliwa.

Chiński smok surowcowy

medium_Chiny-surowce-swiat-511.jpgMówi się o chińskim apetycie na ropę naftową. Od 1993 roku Chiny stały się importerem netto, pomimo tego, że dość szybko rozwinęły własne, krajowe wydobycie. Jednak to wciąż zaledwie 12% światowego zużycia ropy naftowej. Mniej na przeciętnego mieszkańca niż globalna średnia.

Naturalne naftowe katastrofy

medium_California-sheen-from-natural-seeps-Tar-balls.jpgNa zachodnim wybrzeżu Ameryki, w stanie Kalifornia, w rejonie Santa Barbara ropa naftowa najpierw utworzyła plamę wielkości 5 kilometrów, a potem dotarła do plaży, pozostawiając na niej grudy ropy. Wszystko było gotowe do podniesienia alarmu,...

O ropie, dolarze i Rosji w Jedynce

large_polskie-radio600.jpgKraje, które produkują, odczują straty, a importerzy mają powody do radości. My jako kraj też się cieszymy. Ponieważ po raz pierwszy od 25 lat mamy pozytywny bilans handlu międzynarodowego.

Blackout? owszem, w Kaliforni

medium_Blackouts.jpegGracze wykorzystali skomplikowany system, a podkręcanie strachu przed przerwami w dostawach popchnęło dużych odbiorców do zakontraktowania się na ponad miliard dolarów po bardzo wysokich cenach.

Pages