listopad 2015

Szczyt klimatyczny COP21

Polska nie ma szans na nadrobienie killkudziesięcioletniego technologicznego zapóźnienia wobec zachodu. Dlatego powinniśmy pozostać przy węglu i szukać w tym obszarze niszy na rynku.

Więcej pijemy

medium_alkohol-kraje-oecd.jpgLitwini piją najostrzej, Rosjanie też nieźle, my w grupie z Niemcami i Francuzami. W odróżnieniu od większości krajów, gdzie spożycie spada, w Polsce rośnie. Od alkoholu uzależnionych w Polsce jest 600 - 740 tysięcy osób, nadużywa alkoholu - 3 miliony Polaków.

Nie oszczędzamy

medium_oszczednosci-gospodarstw-eurostat.jpgPolskie gospodarstwa domowe nie oszczędzają. Pod względem stopy oszczędności (stosunek środków zaoszczędzonych do dochodów do dyspozycji) znajdujemy się w ogonie Europy.

Ukraina bez rosyjskiego gazu - PolskieRadio24

polskieradio24.gifPrawdopodobieństwo zaprzestania przez Rosję dostaw gazu do Unii Europejskiej jest równe zeru a Polska i Ukraina muszą pamiętać, że dla jądra starej Unii, czyli Francji i Niemiec, Rosja jest strategicznym partnerem.

Uzależnienie - polityczny pretekst

medium_eu-gas-dependence-countries-russia-E3G.jpgTo nie "uzależnienie", ale priorytety polityczne decydują o znaczeniu udziału Rosji w dostawach gazu. Mając podobne lub dużo wyższy od Polski udział importu z Rosji, można prowadzić zdecydowanie odmienną politykę. To kwestia priorytetów politycznych.

Nowy rząd i energia

polskieradio24.gifNie ma wątpliwości co do zmian w zarządach największych spółek. Pójdzie to szybko. Wiem, że przygotowania są. Także po stronie spółek. I być może uśmiechniemy się, gdy odkryjemy, że niektórzy menedżerowie z państwowych spółek mają równie dobre koneksje z politykami PO, jak i PiS.

Bardzo dochodowa katastrofa

medium_make-BP-pay-spill.jpgOgłaszając lipcowe postanowienie, prokurator generalny Ameryki, Loretta E. Lynch, powiedziała, że „przynosi ono długotrwałe korzyści regionowi Zatoki na wiele pokoleń”.

Szczęśliwy kraj, w którym nawet katastrofy przynoszą zyski całym pokoleniom.

Kupą, Mości Panowie!

medium_pgnig-flagi.jpgDziesiątki, setki prób współpracy między polskimi firmami państwowymi, mającymi nawet jednego właściciela, ale ciągle nie potrafiącymi sobie ułożyć współpracy. Zamiast więc poprawiać zarządzanie, ruszamy staropolskim zwyczajem „kupą, Mości Panowie!”

Pages