październik 2015

Urbanizacja - Chiny a Polska

medium_urbanizacja-Chiny-Polska-505.jpgChiny w 1961 roku miały 17 procent mieszkańców w miastach, wskaźnik typowy dla Trzeciego świata. Po 30 latach - w 1990 - było to 26%. Niewielka zmiana. Przyspieszenie nastąpiło w ostatnim ćwierćwieczu, gdy w 2014 roku w miastach mieszkało 54% ludności. Ludność miast w tym okresie się podwoiła.

Amerykańskie łupki - wiercimy dla banków

medium_usa-oil-debt-service-eia.jpgKoszt kredytu dla przedsiębiorstw nie mających ratingu inwestycyjnego podskoczył z poziomu 4% do 11% wobec kredytu bez ryzyka (czyli amerykańskich papierów Departamentu Skarbu). Finansowanie dla innych sektorów konsumpcji i przemysłu jest znacznie tańsze.

Amerykanie 900, Saudyjczycy jeden

medium_oil-production-drillings-rigs-usa-saudi-russia-schlumberger.jpgIlości wydobywanej ropy przez USA, Rosję i Arabię Saudyjską są porównywalne. Natomiast całkowicie nieporównywalne są nakłady inwestycji, konieczne do tego wydobycia.

Podsumowanie łupkowej gorączki dla rp.tv

szczesniak-rzepa.pngNa konferencji "Eco Energy Summit 2015", organizowanym przez Rzeczpospolitą, podsumowałem niedawny łupkowy boom. Redakcja zatytułowała materiał "Klęska łupków w Polsce?"

REACH, czyli 8 lat... biurokracji

medium_REACH-EU.jpgWzmożona biurokracja, formularze, rejestracje, a jeszcze bardziej ubieganie się o zwolnienia z nich - nie zniszczą europejskiej branży chemicznej, nie zablokują jej rozwoju, jedynie skieruje na trochę inne tory. Natomiast my będziemy bardziej innowacyjni w radzeniu sobie z... nowymi wymogami urzędowymi.

W dół europejskiej drabiny kultury

medium_aktywnosc-kulturalna-eu-pl-eurobarometer.jpgW Polsce intensywnie biorą udział w życiu kulturalnym bardzo wąskie grupy. Ale proszę się przyjrzeć dynamice zmian od 2007 roku. W Europie są niewielkie zmiany na niekorzyść, u nas pogarszanie się udziału w kulturze idzie bardzo szybko.

Czytelnictwo pada

Skurczyła się nam grupa osób czytających dużo (więcej niż książkę co dwa miesiące). Jeszcze na początku wieku było ich 22 - 24 procent, gdy obecnie ta liczba spadła do 11%. Ubyło nam około 3 miliony czytelników.

O górnictwie w Polskim Radio 24

polskieradio24.gif– Górnictwo jest ofiarą wejścia Polski do Unii Europejskiej uprawiającej politykę absolutnie antywęglową. Weszliśmy również do systemu gospodarczo-politycznego, który dyskryminuje własność państwową. Możemy więc albo walczyć w Brukseli o polski węgiel albo wybrać system partyzancki i ukrywać przed Unią swoje działania w górnictwie.

Gazoport wymusi na Gazpromie...

Pełne dobrego samopoczucia deklaracje polityków, menedżerów i komentatorów, że "gazoport wymusi na Gazpromie obniżkę cen gazu", mogą wywołać przekonanie o potrzebie tej inwestycji. Całkowicie błędne.

gazooprt-wymusi-na-gazpromie-fakt.jpg

Rezerwy walutowe - szybko rosną

medium_rezerwy-walutowe-polska-historia-worldbank2.jpgRezerwy walutowe, czyli bardzo tani kredyt udzielany przez Polskę krajom posiadaczom takich walut jak dolar i euro, dynamicznie rosły w ostatnich latach. Na początku XXI wieku mieliśmy ich zaledwie 27 miliardów dolarów.

Pages