września 2015

Jak wygrać chemiczne bezpieczeństwo?

medium_chem-safety.jpgJeśli się czegoś zabrania, to zakaz ten powinien stymulować innowacyjność – zastąpić szkodliwy składnik innym lub zminimalizować jego oddziaływanie. Jeśli zrobi się to poprawnie, zmusza się przedsiębiorstwa do rozwoju. I tak dzięki polepszeniu bezpieczeństwa chemicznego, zyskujemy dźwignię rozwoju gospodarczego.

Inwestujemy czy konsumujemy?

medium_inwestycje-swiat_602.jpgPolska woli konsumować. 19% to jak na nasz poziom rozwoju bardzo mało, gorzej jest tylko na Litwie. Ale my przecież bardziej martwimy się o gospodarkę europejską, jej konkurencyjność, niż o coś takiego jak gospodarka narodowa.

Energia – świat rośnie, zachód się kurczy

medium_china-growth-BP2015.jpgŚwiat rozwija się nierówno - Zachód się zwija, Chiny kwitną. Europa zmniejsza zużycie energii, wracając do poziomu konsumpcji 1985 roku. Generalnie cały Zachód (łącznie z Ameryką) energetycznie od dłuższego czasu popadł w stagnację, gdy Chiny potroiły zużycie energii

Mit demokratycznej energii

medium_solar-pv-grid-centralised2-iea.jpgJednym z argumentów którymi się posługuje odnawialna energia, jest "demokratyczność" tego gatunku. To każdy sobie będzie produkował, odbiorcy ważniejsi od koncernów energetycznych... itd. itp. Jednak to mit.

Ontario - zielono i drogo

canada_green_energy_flag120.jpgzielona odnawialna energia nie jest droga? Gdzie nie spojrzeć, praktyka pokazuje co innego - gdzie wprowadza się ten rodzaj energii na szerszą skalę, skutek jest jeden – drożyzna. Przykład Niemiec jest dobrze znany, ale weźmy taką Kanadę.

Chiński rower pancerny, elektryczny

Chińczycy nie chcą być jedynie odbiorcami nowoczesnych produktów. Chcą w tych branżach być światowym graczem, tworzyć dobrze płatne miejsca pracy, więc przedsiębiorstwa państwowe włożyły już miliardy dolarów, a państwo wspomogło to ulgami podatkowymi dla nabywców.

O Nord Stream 2

medium_nord-stream-otwarcie.jpg Będziemy skazani na kupowanie gazu z Niemiec. Poprzez błędne decyzje w przeszłości doprowadziliśmy do sytuacji, która nigdy nie powinna być brana pod uwagę. Dumne hasła dywersyfikacji i uniezależnienia się od Rosji jako dostawcy surowca sprawiły, że Polska została, na własne życzenie, zmarginalizowana na międzynarodowej arenie energetycznej.

O cenach ropy i decyzjach FED

polskieradio24A.jpg"Ropa z „rewolucji łupkowej” w Ameryce jest droga. Obniżenie cen surowca dokonane z premedytacją przez państwa OPEC spowodowało, że  w kwietniu zaczęła spadać produkcja ropy amerykańskiej. Stany Zjednoczone wypadają z gry dolewania ropy do rynku"

Pages