sierpnia 2015

Import wszędzie

medium_polska-energia-elektryczna-eksport-import-154A.jpg Tanie surowce (węgiel brunatny i kamienny), rozwinięte w PRL moce produkcyjne, umiarkowana konsumpcja krajowa – wszystko to dawało przewagi konkurencyjne polskiej elektroenergetyce. Aż do ubiegłego roku, gdy zamiast eksportu netto – okazaliśmy się importerem.

Węgiel a podatki

medium_wegiel-podatki.jpgNajmniejsze pozycje w zestawieniach podatków nałożonych na węgiel – obciążenia środowiskowe – zaledwie 1 złoty na tonę i dochody gmin – niecałe 4 złote za tonę. Przy polskiej produkcji daje to 70 milionów złotych rocznie

Sokołowska: Jak to się robi w USA?

Jozefa-Sokolowska.jpg Z niewielkiego obszaru, na którym wiercono urządzeniem kroczącym 6 – 10 otworów o skomplikowanej trajektorii w profilu ponad poziomem łupkowym, wykonywano równoległe do siebie otwory horyzontalne. Taki projekt jest do znalezienia w jednej z prelekcji wiertników polskich. W Utica przyjęto inny system rozwiercania łupków.

Prognozy cen i zastrzeżenia prawne

medium_oil-price-forecasts-cnbc.jpgOtóż w pewnym programie CNBC o nazwie "Trading Nation". dwóch ekspertów przepytywanych jakie będą ceny, jakie będą notowania spółek naftowych, jakie kupować... Pogadali, pogadali, a po ich występie - proszę uprzejmie, przez ekran przewinęły się "zastrzeżenia prawne", po których lekturze powinna na zawsze przejść ochota oglądania takich programów.

Transport towarów w górę, pasażerów - w dół

medium_transport-pasazerski-dreberis2a.jpgKierunki rozwoju i "zwoju" transportu są zgodne z podziałem na tych, wg których "Polska kwitnie" - wozimy towarów, że aż hej. Z drugiej ci, dla których "Polska w ruinie" - ludzie nie jeżdżą, nie mają pracy, nie mają pieniędzy...

Węgiel - król energetyki i manipulacje IEA

medium_World-electricity-production-by-source-from1973to2013.jpgWęgiel, skazany w Polsce na śmierć głodową (od strony popytowej i zarządczej), na scenie globalnej radzi sobie świetnie. Od prawie pół wieku króluje jako źródło energii elektrycznej, a w ostatnich latach jest najszybciej rozwijającym się (ilościowo) surowcem dla generacji energii.

Pages