lipca 2015

Polska - Indie, naprawdę sukces?

medium_Piechocinski-indie.jpgMożna ogłosić pełen sukces strategicznego planu polskiego rządu "tania polska praca dla całej Europy". Wchodzimy w fazę "Go Global". Rząd z pewnością będzie się zachwycał wskaźnikami wydajności pracy (czytaj - zyskami inwestorów) i rosnącym PKB.

Teraz czas na łupkową cierpliwość

medium_shale-poland-map-bloomberg2.jpgW Polsce - łupkowy przełom. Minister Andrzej Czerwiński powiedział, że na gaz łupkowy trzeba cierpliwie poczekać. Tak, tylko że to po 8 latach opowiadania bajek. Przez rząd i opozycję. Bajek o ogromnych złożach, pieniądzach, emeryturach itd... itp.

Amerykański barometr naftowy

medium_oil-price-rigs-usa-175.jpgAmerykanie posiadając najbardziej kosztowne złoża, reagowali na ruchy cen ropy wzrostem lub spadkiem wierceń. Szczególnie wyraźnie to widać w sytuacji dużych zmian, na przykład spadku cen w 1986 roku, czy ich wzrostu na początku XXI wieku.

Unia blokuje Południowy Potok (7)

medium_EUrope-South-Stream_MoscowTimes.jpgW grudniu 2013 r., gdy już wszystkie przygotowania były zakończone, Komisja Europejska uznała umowy rządowe między uczestnikami projektu i Rosją za sprzeczne z prawem unijnym. Zagroziła, że banki europejskie nie będą finansować takiego projektu.

Brytyjski węgiel i rynek

medium_UK_Coal_Power_Stations.jpgRząd inwestuje w energię odnawialną i nuklearną. Przed elektrowniami węglowymi stoi wyzwanie dyrektywy europejskiej o emisjach przemysłowych, wymagającej od elektrowni węglowych potężnych inwestycji. A jeśli jeszcze dodać koszty emisji dwutlenku węgla

Innowacyjność - ostatni gasi światło

medium_polska-innowacyjnosc-dynamika-EU-Innovation-Union-Scoreboard1.pngDługo tak nie pociągniemy, a dodając do tego dramatyczną różnicę płac i swobodę przemieszczania się - zjawisko drenażu mózgów będzie się tylko nasilać. Nieźle rozegrane strategicznie, samo działa jako realizacja pięknych ideałów.

Węgierski Dawid przeciw Goliatowi (6)

medium_orban-gazprom-chief.jpgWęgierski premier Wiktor Orban otwarcie mówił o działaniach Waszyngtonu, który „wywierał na Węgry ogromną presję, obawiając się ich zbliżenia z Rosją”. Na oskarżenia i sankcje odpowiadał wprost: „Nie prowadzimy polityki pro-rosyjskiej, ale politykę pro-węgierską”.

Iran - sukces negocjacji

iran_nuclear2.jpgIran zakończył negocjacje, w których wszyscy wielcy tego świata siedzieli po drugiej stronie stołu. I niezależnie czy byli jego wrogami od dziesiątków lat (USA) czy sojusznikami (Chiny, Rosja) - każda ze światowych potęg rozgrywała swoje interesy. Naprzeciwko - średniej wielkości kraj z PKB stanowiącym 3/4 Polski. Trzeba mieć wielką siłę ducha, żeby to wytrzymać.

Patenty, kilka wykresów

Patenty_swiat_2012.jpgHistorycznie rzecz biorąc patenty zaczęły historię, którą dzisiaj da się zmierzyć, w końcu XVIII wieku - wtedy gdy my straciliśmy państwowość. Europejskie potęgi, przede wszystkim Francja, która była liderem innowacyjności w Europie prawie do końca XIX wieku, w oparciu o wynalazki i prawa własności intelektualnej zdobywały przewagę nad resztą świata.

Zaczyna się – PGNiG oddaje rynek

medium_PGNiG-import-2013-14-prezentacja-03-2015a.jpgTo ten sam rosyjski gaz, płynący tym samym rurociągiem jamalskim. Jednak kupuje go od Gazpromu nie polska firma, ale zagraniczna, najpewniej niemiecka, która sprzedaje go już w Polsce, dzięki rewersowi wirtualnemu. Dzięki temu gaz płynie z Rosji, odbierany jest w Polsce, a faktura przychodzi z zachodu. Nieźle to działa.

Pages