czerwca 2015

Polska Grecja dwa bratanki...

medium_greek-debt-crisis-.jpg- Myślę, że apetyty wielu polityków w Polsce na wejście do Eurostrefy zostaną ostudzone, a politycznie zyskają ci, którzy od dawna mówili, że trzeba utrzymać złotówkę, że złotówka uratowała nas w kryzysie 2008-2009. To będzie jeszcze jeden punkt i plus, na przykład, dla PiS-u, który dzisiaj idzie po zwycięstwo wyborcze.

Czy Unia Energetyczna jest dla nas dobra?

medium_energy-union.jpgZamiast opowiadać o rzeczach nieistniejących w unijnym pakiecie, warto się zająć tym, co w nim rzeczywiście jest. Może wtedy nie popieralibyśmy go na podstawie pobożnych życzeń, a oceniali na podstawie realnych zagrożeń, które dla naszej gospodarki niosą takie polityki.

Globalnego boomu łupkowego jeszcze nie ma

medium_shale-bp-outlook2035a.jpgŚwiatowego boomu gazu i ropy z łupków nie widać. Produkcja niekonwencjonalnych węglowodorów koncentruje się na kontynencie amerykańskim. W ślady Ameryki poszły bowiem jedynie Chiny (gaz) i Argentyna (ropa). Jednak ilości wydobywanych przez te kraje węglowodorów są mikroskopijne w porównaniu z USA.

Włochy, czyli przyjaciel pod presją (3)

medium_south-stream-map_0.jpgAmerykańscy politycy starali się zapobiec strategicznej współpracy ENI z Gazpromem. Odwoływali się do dywersyfikacji, co w przypadku Włoch, które importują gaz z wielu źródeł (a udział rosyjskich dostaw wynosi 30%), jasno pokazuje, że nie chodzi o zróżnicowanie dostaw lecz o osłabianie stosunków z Rosją.

O raporcie NIK nt. gazoportu

large_Namiary_Promare.jpgTerminal LNG utrudnia integrację z europejskim rynkiem gazu. Gazoport i kontrakt katarski, który będzie obowiązywał przez 20 lat, mogłaby wziąć na braki bardzo duża firma energetyczna, która byłaby w stanie zrekompensować koszty tak drogiego gazu w dużym obrocie tym surowcem. Natomiast dla PGNiG będzie to duże obciążenie, bo firma ma zły kontrakt z Katarem i zły kontrakt z Gazpromem

Peak Oil, amerykański, łupkowy

P.S. listopad 2015 A teraz już Bakken jest poniżej wydobycia sprzed roku. Peak Shale Oil pełną gębą :-)

medium_shale-oil-usa-bakken-eia.pngOczywiście Ameryka będzie nadal przez lata naftową potęgą, jest jednym z trzech producentów (z Arabią Saudyjską i Rosją), które daleko wyprzedza pozostałych. Jednak o tak bajecznych wzrostach... trzeba zapomnieć. Na dodatek ten upadek uderza także w gaz. Złoża są mieszane, gaz najczęściej jest produktem ubocznym wydobycia ropy z łupków. Jego też dotyka amerykański łupkowy Peak Oil.

Europa płaci za sankcje

medium_Sanktionen-Arbeitsplaetze-WIFO.jpgEuropa podjęła się ukarania Rosji za wydarzenia ukraińskie. Wybrano sektor finansowy jako cel, gdyż "rynki kapitałowe to obszar, gdzie Rosja jest poważnie zależna od Europy, podczas gdy bezpośrednie koszty dla Europy są minimalne", informuje Komisja Europejska.
P.S. 22.06. No i Unia przedłuzyła sankcje. A tyle było EU-głosów, żeby zrezygnować... Co ugrali na G-7?

Ropa z łupków - wypadki się zdarzają

medium_rail-oil-accidents-usa-Fayette.jpgW wypadkach transportowych z ropą pokładów łupków, szczególnie ze złóż Bakken, ważnym czynnikiem jest chemia. Otóż ropa naftowa z łupków Bakken jest ropą lekką, która zawiera lotne związki organiczne, szczególnie toluen, ksylen i benzen, i to w dużych ilościach (nawet do 5 procent każdego z nich). Składniki te powodują, że ropa jest niestabilna i przed transportem należałoby ją odgazowywać.

South Stream - bałkańska ofensywa (2)

medium_south-stream-map_0.jpgStrategicznym celem South Streamu było rozbudowanie wpływów Rosji na Bałkanach tj. w tradycyjnym regionie swojego oddziaływania. Moskwa ma tam rozległe interesy, a obszar ten jest jej bliski historycznie, kulturowo i religijnie. W regionie tym mieszkają Słowianie, prawosławie jest wyznaniem dominującym, a państwa (szczególnie Bułgaria i Serbia) tradycyjnie łączy z Rosją przyjaźń i bliskość kulturowa. Do dziś żywe są tam bolesne wspomnienia bezsilności Rosji w obliczu wojny w Jugosławii i bombardowań Serbii w latach 90.

Unia energetyczna nie powstanie

large_nowa-europa-wschodnia.pngPaństwa nie dadzą sobie odebrać swoich uprawnień, a co za tym idzie projekt ma mikroskopijne szanse powodzenia. Dwie podstawowe kwestie: energii nuklearnej i napiętych relacji z Rosją. W pierwszym przypadku: czyj interes realizować będzie Bruksela: Berlina czy Paryża? A w drugim - czyją politykę będzie prowadzić Unia – polską i litewską, czy niemiecką i włoską? Różnice są diametralne i nie ma szans, by je zniwelować.

Pages