kwietnia 2015

Józefa Sokołowska: Zasoby gazu w zbitych piaskowcach czerwonego spągowca

Jozefa-Sokolowska.jpgAutorzy raportu nie znaleźli w zbiorach danych z otworów wykonanych z rejonie Wielkopolski, skał spełniających warunki skały zbiornikowej dla gazu uwięzionego w piaskowcach. Postulowanie szukania takich skał jest moim zdaniem chybione. Brak odkryć gazu nad pasem uznanym za perspektywiczny oraz złóż przy wysadach solnych w mezozoiku, dodatkowo osłabia prognozę.

Etylen, trochę światowych statystyk

medium_etylen.jpgPerspektywy rozwoju etylenu są dobre, najlepsze w USA i Chinach. W Ameryce wszystko jasne – gaz łupkowy daje tani surowiec silnemu amerykańskiemu przemysłowi chemicznemu i inwestującym tam światowym graczom. W Chinach rosnący popyt popycha inwestycje w nowe moce, które powoli zastępują małe zakłady produkcyjne.

Gazprom - EU, kto gra w antymonopol

Gazprom-EU2a.jpgKomisja Europejska. Niepewna, bez mocnych kart, raczej wpychana w konflikt niż przekonana do swoich racji. Działając pod presją Litwy i Polski, wspieranych zza oceanu, bardzo długo rozgrywała tę kartę. Od spektakularnych najść na europejskie biura partnerów Gazpromu we wrześniu 2011 r. aż rok trzeba było czekać na oficjalne wszczęcie sprawy.

Miało być o Gazpromie

RDC_logo.png– Gazprom to jest ministerstwo gazu – już nie, teraz spółka akcyjna i nawet z pięćdziesięcioprocentowym udziałem podmiotów innych niż państwo rosyjskie. Dzisiaj jest to największy producent gazu na świecie

- Jaką rolę w geopolityce odgrywa dziś polityka Władimira Putina?...

Coraz więcej papierowej ropy

medium_oil-trading-volumes-Nymex-ICE-Reuters.jpgNa koniec marca 2015 r. ilość otwartych pozycji na giełdzie londyńskiej ICE doszła do 2 milionów. Oznacza to, że tego dnia w obrocie było 2 miliardy baryłek ropy. Oczywiście papierowej, ale warto wiedzieć, że jest to ponad 20 dni globalnej konsumpcji ropy naftowej.

Węgiel – dwa niszczące czynniki

medium_wegiel-popyt-polska-mingospodarki2015a.jpgRynek się kurczy, a polskie górnictwo węgla kamiennego ma ogromny potencjał. Więc produkuje za dużo, mamy nadpodaż na rynku. W takiej sytuacji zwykle ratuje się przez eksport. I do niedawna tak było. Jednak przez ostatnie 10 lat konkurencyjność polskiego państwowego górnictwa została zlikwidowana. W jaki sposób?

o prognozach

medium_price-forecasts1.jpgPrognozowanie cen ropy jest zajęciem bezprzedmiotowym. Media jednak z pewnością nie przestaną się zajmować tymi fantazjami. To dużo łatwiejsze niż zajmowanie się rzeczywistością, którą trzeba poznać, zrozumieć, opisać. A o tym, co będzie w przyszłości można napisać wszystko. Łatwo, prosto, tanio. I może w owym ostatnim słowie zawarte jest najwięcej prawdy o tym zjawisku.

Niskie koszty pracy, niskie narzuty

medium_praca-koszty-eu-2014-501a.jpgKoszty pracy w Polsce niskie na tle europejskim i wynoszą 30% kosztów zachodniej Europy. W 2014 roku wyniosły one 32 złote na godzinę. W bogatszej części naszego kontynentu wynosiły 110 zł, więc w Polsce płaciło się niecałe 30% europejskiej średniej.

Pages