marca 2015

Odwrócony gaz, czyli rewers

medium_ukraina-rewers-zn-ua.jpgSłowacja nie chciała sobie psuć stosunków z Gazpromem i opierała się odwróceniu kierunków przesyłu, ograniczały ją bowiem kontrakty, uniemożliwiające inne od dzisiejszych przepływy gazu. Jednak nacisk Brukseli spowodował zbudowanie nowego połączenia, zawracającego gaz na wschód. Jeszcze mocniej opierają się Węgry, które 25 września odmówiły przesyłu gazu, wyżej ceniąc sobie zapełnianie własnych magazynów niż pomoc sąsiadom. Austria także nie chce zawracać gazu, woli doprowadzić rurociąg South Stream do Baumgarten.

Turkmeński gaz do Europy?

medium_Turkmenia_Gaz.jpgEuropa ma mikroskopijne szanse na turkmeński gaz. Unia nie ma wspólnej polityki energetycznej wobec tak dalekich regionów, jedyne czym jest zainteresowana, to promocja energii odnawialnej. Turkmeński gaz zabrali nam sprzed nosa Chińczycy. Ich przewaga na Europą polega na tym, że nie żądają od turkmeńskich autokratycznych władców wprowadzania demokracji i praw człowieka.

Ceny ropy - o czynniku finansowym

medium_oil-barrel-dollar.jpgTrwająca od dziesięcioleci struktura rynków towarowych zmieniła się, gdy na rynek wpuszczono graczy najcięższej wagi. W 1999 roku W USA uchwalono „Gramm-Leach-Bliley Act”, który pozwalał bankom na nabywanie papierów wartościowych i grę na instrumentach finansowych. To pozwoliło na zasilenie funduszów graczy spekulujących na giełdach towarowych, spekulujących właśnie na instrumentach finansowych. Od 1999 do 2008 roku rynek tej „papierowej ropy” wzrósł z 700 miliardów do 23 bilionów dolarów – ponad 30-krotnie!

Gazowy wysiłek inwestycyjny

medium_Siec-gazowa-Polska-historia-179A.jpg To jest gehenna, której polski rząd nie potrafi od lat przełamać, czego wzorcowym przykładem są losy wciąż nieuchwalonej ustawy o korytarzach przesyłowych, która od kilku lat wciąż leży i czeka. I chyba się nie doczeka w tej kadencji, gdyż podstawowym problemem są konflikty o opłaty za korzystanie z prawa przejścia, dzisiaj źle uregulowane prawnie, z zaległościami z dawnych lat.

Paliwa drożeją, rafinerie zarabiają

Polskie-Radio-Jedynka.gifPowodem jest mocniejszy dolar, jak i wzrost marż rafinerii . Te dwie sprawy napędziły w ciągu miesiąca ceny paliw o 20 groszy w górę. Na lato drożeją benzyny, marże dla nich rosną. To rafineria zarabiają, bo sprzedają ten "letni" towar

Zaniedbana infrastruktura gazowa

medium_gaz-infrastruktura-gestosc-wojewodztwa-GUS2012A.jpgNa wsi jest ogromny problem z gazem – zaledwie co piąte wiejskie gospodarstwo ma dostęp do sieci. Na korzyść wyróżnia się wieś podkarpacka i małopolska, gdzie ponad połowa gospodarstw wiejskich ma gaz. Jednak w takich rejonach jak północno-wschodnia Polska (kujawsko-pomorskie, warmińsko-mazurskie) zaledwie 3% ma dostęp do sieci. Jak widać w dziedzinie gazu są jeszcze regiony Polski B, a nawet C.

Tania ropa uderza w amerykańskie łupki

medium_sheiks-vs-shale-oil-the-economist.jpgDecyzja OPEC sprzed pół roku obniżyła ceny z ok. 115 do 50 dolarów uderzała przede wszystkim w dochody dużych eksporterów ropy. Biznesowo jednak straty odnotowali producenci drogiej ropy, czyli Stany Zjednoczone i Kanada.

Ameryka walczy o energetyczną wolność Europy

medium_usa-eu.jpgAmos Hochstein, pełnomocnik Departamentu Stanu ds. energetycznych uważa to za „partię szachów”, rozgrywaną przy pomocy mapy Europy z zaznaczonymi rurociągami i ich nowymi projektami. Ma on nadzieję, że do 2020 roku odbierze Rosjanom 20 procent rynku krajów centralnej Europy. Amerykanie wkładają w te projekty koncepcje, polityczne wsparcie i sprzedają technologie, a Unia finansuje te projekty

Chiny, Niemcy a Polska

medium_german_chinese_companies.jpgEfektywność energetyczna jest bardzo niemieckim standardem, ponieważ oni są wysoko technologicznie rozwiniętym o najefektywniejszych i przy tym najdroższych rozwiązaniach. Taki Mercedes technologiczny. Ta polityka buduje fundamenty, ramy prawne, bo tu wolny rynek nie pomoże, trzeba zmusić, by ktoś nie kupował tańszych urządzeń, tylko droższe.

Pages