Ameryka nakłada naftowe sankcje na Wenezuelę

10

Waszyngton w poniedziałek 28 stycznia ogłosił kolejne sankcje wobec Wenezueli, obejmujące także sektor naftowy. Zakazano wszystkim firmom w USA płacenia za dostawy ropy z PDVSA i przekazywanie środków za ropę (Citgo – spółka będąca amerykańską własnością PDVSA) na specjalne konto amerykańskiego rządu. Zablokowano aktywa wartości 7 miliardów dolarów, odcinając Wenezueli dochody rzędu 11 miliardów $ rocznie.

Sekretarz skarbu Mnuchin stwierdził, że „Objęcie sankcjami PDVSA spowoduje odebranie aktywów Maduro (legalny prezydent) i zachowanie tych aktywów dla ludu Wenezueli”. Jako warunek zelżenia sankcji ogłoszono przekazanie kontroli nad państwową firmą samozwańczemu prezydentowi.

Mnuchin wyraził nadzieję, że „nasi przyjaciele z Bliskiego Wschodu będą szczęśliwi zwiększając produkcje, gdy my obniżymy wydobycie Wenezueli”.

Wenezuela jest mocno uzależniona od eksportu ropy naftowej do USA, gdzie wysyła 41 procent jej eksportu.

Kilka dni wcześniej prezydent Trump uznał opozycyjnego polityka, który ogłosił się prezydentem za prawowitego władcę kraju.

10 KOMENTARZE

 1. W telewizorze pokazali wenezuelską ropę. Jest tak gęsta, że można z niej ulepić kulkę.
  Co się robi z takiej ropy? Może Pan coś napisać?
  Tak na marginesie, ciekawe czy Chiny ( zainwestowane 70mld$) i Rosja (17mld$) tak łatwo
  dadzą się wymanewrować jankesom.

 2. Tego który z prezydentów jest legalny a który samozwańczy nie wiadomo.
  To zależy od tego, czy wybory zostały sfałszowane czy nie.

  • wiadomo, wiadomo,
   Maduro jest legalnym prezydentem, choć opozycja bojkotowała wybory, a USA wymusiły na ONZ odwołanie kontroli wyborów, to byli tam kontrolerzy z innych organizacji. I potwierdzili dawną tezę prezydenta Cartera, że w Wenezueli są najczystsze procedury wyborcze na świecie.

 3. „kontrolerzy z innych organizacji. I potwierdzili dawną tezę prezydenta Cartera, że w Wenezueli są najczystsze procedury wyborcze na świecie.”

  Skoro wszystkie organizacje, które zostały dopuszczone do obserwowania stwierdziły, że procedury wyborcze w Wenezueli są czystsze niż w Szwajcarii, to mam już 100% pewności, kto jest samozwańcem.

 4. Panie StAlt w Wenezueli nie chodzi o ustanowienie zwykłej demokracji tylko o amerykańską demokrację.
  Wcześniej już była amerykańska, która polegała na tym, że jankesi mieli 75% zysków z ropy. Gdy do władzy przyszedł Chavez to zażądał podziału zysków 50/50. Po czym jankesi stwierdzili, że Chavez nie jest demokratyczny. Maduro jest następcą Chaveza i w związku z tym także jest niedemokratyczny.
  Ot taka prosta logika kowbojów.

  • @Dziadek Lepon
   Serio takie absurdalnbe fake-newsy o Wenezueli są na marksistowsko-komunistycznych serwisach?

   Do tego stopnie nie trzymające się kupy?
   Państwo nie musi „żądać” tego czy innego podziału zysków i pytać właścicieli o zdanie. Po prostu jednostronnie nie pytając nikogo czy mu się to podoba czy nie ustala wysokość podatku od zysków.

  • @Dziadek Leon
   No, ale to Pan się przecież „zwolnił z myślenia”.
   O podziale zysków decyduje jednostronnie państwo (ustalając podatek od zysku na takim albo innym poziomie), więc każdy kto się nie „zwolnił z myślenia” od razu po przeczytaniu jej odkryje, że przytoczona historyjka (znaleziona zapewne przez Pana na jakichś marksitowsko-komunistycznych stronach) ma zerowe szanse bycia prawdziwą.
   W rzeczywistości Chevez zażądał przekazania państwu nie zysków (bo to mógł bezproblemowo zrobić), tylko by zagraniczne firmy naftowe za darmo przekazały Wenezueli swój majątek (znaczną jego część), a jako, że te odmówiły – Chevez ich majątek znacjonalizował.
   Więcej o tamtych zdarzeniach w wiki: en.wikipedia.org/wiki/History_of_the_Venezuelan_oil_industry

   PS: Ale takie pytania mi się nasuwają:
   1. Gdyby Litwa zażądała przekazania jej za darmo znacznej części majątku Możejek czy Polska powinna go przekazać?
   2. Gdyby Litwa znacjonalizowała majątek Możejek, czy Polska powinna nałożyć na Litwę sankcje?

 5. @Antykomuch
  1. Proszę jeszcze raz przeczytać mój poprzedni wpis i link
  2. Tutaj jest o tym co zrobił Chavez: https://energia.rp.pl/surowce-i-paliwa/12581-aresztowana-ropa-wenezueli
  3. Tutaj co chce zrobić pomazaniec prezydent: http://biznesalert.pl/wenezuela-ropa-usa/
  4. Tutaj krótka historia wenezuelskiej ropy: https://www.obserwatorfinansowy.pl/tematyka/rynki-finansowe/ropa-mogla-dac-bogactwo-wenezueli-ale-ja-pograzyla/
  5. Możejki to nie bogactwo naturalne Litwy.

  • 1. Proszę jeszcze raz przeczytać mój poprzedni wpis i link
   2. Tutaj jest o tym co zrobił Chavez: energia.rp.pl/surowce-i-paliwa/12581-aresztowana-ropa-wenezueli

   No i Twój link potwierdza to co napisałem: że poszło o aktywa (czyli o majątek firm), a nie o podział zysków, jak to znalazłeś na marksistowsko-komunistycznych fake-news-owych stronach (i wskutek „zwolnienia się z myślenia” uwierzyłeś komuchom)

   Możejki to nie bogactwo naturalne Litwy
   Instalacje, budynki i wyposażenie należące do firm działających w Wenezueli też nie są bogactwem naturalnym Wenezueli a Chevez najpierw zarządał ich darmowego przekazania Wenezueli, a potem znacjonalizował.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here